1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Zamir Nedir? Zamir Çeşitleri Hangileridir?

Zamir Nedir? Zamir Çeşitleri Hangileridir?

zamir_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Zamir Nedir?

Zamir nedir? Adıl ismi ile de bilinen zamirler, ismin yerini tutan kelimelerdir. Tek başına kullanıldıklarından herhangi bir anlamı ifade etmeyen zamirler, cümle içerisinde kullanıldığında ismin anlamını karşılamaktadır.

Zamir Çeşitleri Nelerdir?

Zamirin 6 çeşidi bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. Şahıs Zamirleri (Kişi Zamirleri)

Kişi isimlerinin yerine kullanılan zamirlere şahıs ya da kişi zamiri adı verilmektedir. Ben, sen, o, benim, sizin, onun gibi kelimeler şahıs zamirine örnektir. Örneğin; onları dün çarşıda gördüm cümlesindeki “onları” kelimesi zamirdir. Tek tek isimlerin sayılması yerine tek bir kelime ile ifade edilmiştir.

  1. İşaret Zamiri

İsimleri işaret ile göstermeye yarayan kelimelere işaret zamiri denilmektedir. O, bu, şu, öteki, beriki gibi kelimeler işaret zamirine verilecek örnekler arasında yer almaktadır. Bu sandalye bu odada kalacak, diğeri farklı odaya geçecek cümlesindeki “diğeri” kelimesi işaret zamiridir. Diğer sandalye demek yerine diğeri denilmiştir. Sandalye isminin yerine geçmiştir.

  1. Belgisiz Zamir

İsmi kesin olmayan şekilde belirten zamirlere belgisiz zamir adı verilmektedir. Biri, hepsi, herkes, bazıları, tümü gibi kelimeler belgisiz zamirlere verilecek örnekler arasında sıralanmaktadır. Çocuklar evde yoktu, birkaçı parka oyun oynuyordu cümlesindeki birkaçı belgisiz zamire örnektir. Birkaç çocuğu ifade etmektedir. Fakat sayısı kesin olarak belli değildir.

Zamir Nedir?

  1. Soru Zamiri

İsimleri soru kelimeleri ile ifade eden zamirlere soru zamiri adı verilmektedir. Kim, ne, kimden, nereden, nereye, neye gibi kelimeler soru zamirine verilecek örnekler arasında sıralanmaktadır. Örneğin öğrencilerden kaçı yurtdışına çıktı soru cümlesindeki “kaçı” kelimesi soru zamiridir. Burada söylenmek isteyen kaç öğrencidir. Öğrenci ismi zamir ile karşılanmıştır.

  1. Dönüşlülük Zamiri

Yüklemin özne tarafından yapıldığını gösteren kişi zamirini pekiştirmek amacı ile kullanılan zamirlere Dönüşlülük zamiri denilmektedir. Dönüşlülük zamiri “kendi” kelimesidir. Bu işi tek başıma kendim yaptım cümlesindeki “kendim” kelimesi bu zamire örnek olabilmektedir.

  1. İlgi Zamiri

Dilimizde kullanılan -ki eki ilgi zamiri olarak kullanılmaktadır. -Ki eki ilgi zamiri olarak kullanıldığında kelime ile bitişik şekilde yazılmaktadır. Bizimki bugün eve gelmedi cümlesindeki -ki eki ilgi zamirine verilecek örnekler arasında yer almaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap