1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. Yolcu otobüsleri için yeni dönem!
Trendlerdeki Yazı

Yolcu otobüsleri için yeni dönem!

resized_143359
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Yolcu otobüslerinde yeni dönem başlıyor!

Şehirlerarası yolcu otobüsleri artık evcil hayvanlar sadece bagaj bölümünde değil, otobüslerin kabin bölümünde sahipleriyle birlikte yolculuk etme iznine sahip. Bu uygulamaya bazıları karşı çıkarken kimi kesimler ise destek verdi.

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karar kapsamında şehirlerarası yolculuklar için yeni bir dönem başlıyor. Alınan yeni karara ilişkin aşı karnesi bulunan köpek, kedi ya da kuş benzeri evcil hayvanlar özel kafeslerinde artık sahipleriyle birlikte yolculuklara eşlik edebilecekler.

“HİÇBİR FİRMANIN BUNUN KABUL EDECEĞİNİ SANMIYORUM”

Bayrampaşa’daki 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda özel firmaya ait yazıhanenin sorumlusu olarak çalışan Serkan Aydın, “Evcil hayvanlarımız bizim küçük dostlarımız zaten. Daha önce her zaman uyutulup bagajda götürülüyordu. Çünkü uyutulmadığında bagajda havlıyorlar, yola giden kaptanlarımız uyanmasın diye mecburen uyutulması lazımdı. Şimdi aracın içinde uygun görülmesi benim tarafımdan uygun değil, çünkü alerjisi olan insanlarımız var.

En az 50 kişilik bir araba, ister istemez bir tanesi problem yaratacak. ‘Benim alerjim var, istemiyorum’ diyecek ve diğer yolcularımız da rahatsız olacak. Bagaj zaten serin olan bir yer. Uyutulduğu zaman zaten seyahat süresince o farkına bile varmıyor, mola yerlerinde de yolcularımız tarafından kontrol edilebiliyor. Uyutularak taşınacak ama ister istemez onun belirli bir süresi var ve bu sürüden sonra ses çıkarmaya başladığında diğer yolcularımız onun sesinden rahatsız olabilecek. Bu da huzursuzluğa sebep olacak. Hiçbir firmanın da kabul edeceğini sanmıyorum. Şu koltukta mesela hayvan seyahat edebilecek ama bir sonraki durakta o yolcu indikten sonra başka bir yolcu bindiğinde yolcu, kıl veya tüy gördüğünde olmaz” dedi.

Yolcu otobüslerinde yeni dönem başlıyor!

YOLCU OTOBÜSLERİ İÇİN YENİ KARAR

Uzun yıllardır şehirlerarası yolcu otobüsleri şoförlüğü yapan Hayati Çakır ise, “Bu mümkün değil bence. Alerjisi olan yolcularımız var, hayvan bu sonuçta ses çıkartabilir, tuvalet ihtiyacını yapabilir. Uyutulduğu zaman daha önce bagajda götürüyorduk. Bu uygulamayı henüz yapmadığımız için ne olur, nasıl şekilde gider bilemiyorum. Denemek lazım” diye iletti.

 

“HAYVANLAR İÇİN İYİ BİR DURUM”

Yolcu Sedanur Çapan ise, “Hayvanseverler ve hayvan sahibi olanlar için iyi bir şey, fakat yolcular içerisinde alerjisi olanlar, korkanlar, çekinenler olabilir. Hayvanlar için iyi bir durum ama uzun yolculuklarda yolcular için ve şoförle muavin için kötü olabilir. Şoförün dikkatini dağıtabileceğini düşünüyorum ama onun dışında iyi bir uygulama olabilir” dedi.

Uygulamaya geçen yeni kararın hayvanlar için daha sağlıklı olacağının altını çizen bir başka yolcu Furkan Okumuş ise, “Ben hayvanların bagajda gidip sallanmasındansa sahibinin kucağında daha sağlıklı bir şekilde gidebileceklerini düşünüyorum. Hem hayvanlar için daha yararlı olacağını düşünüyorum hem de sahibinin hayvanda aklı kalmaz hayvanda diye düşünüyorum” dedi.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap