1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. YKS Nedir? Kimler Girmeye Hak Kazanabilir? Baraj Puanları Kaçtır?

YKS Nedir? Kimler Girmeye Hak Kazanabilir? Baraj Puanları Kaçtır?

59df286c7af5072a3066915e_768x350_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

YKS Nedir?

YKS nedir diye soracak olursak; üniversiteye girişte YGS ve LYS sınavlarının yerine gelen sınav adıdır. Açılımı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak bilinir. Üniversiteye geçişte girilmesi gereken sınavdır. YKS üç oturumdan oluşmaktadır. İlk olarak bütün öğrencilerin zorunlu olarak girdiği TYT(Temel Yeterlilik Testi) oturumuna girilir. Bu oturumda barajı geçen herkes diğer iki oturuma girmeye hak kazanır.  Bu diğer iki oturumun ismi ne anlama geliyor diye soracak olursanız; AYT( Alan Yeterlilik Testi) ve YDT(Yabancı Dil Testi) olarak bilinmektedir.

YKS Sınavına Kimler Girmeye Hak Kazanabilir?

  • Sınavın olduğu sene lise veya dengi okullarda son sınıf öğrencisi olanlar girebilir.
  • Ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar.
  • Orta öğretimlerini yurt dışında tamamlayarak okullarından mezun olanlar.
  • Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumunda olanlar

YKS Nedir

YKS Nedir ? Baraj Puanları Kaçtır?

İlk olarak TYT sınavından 150 den yüksek puan alındığı takdirde üniversitelerde 2 yıllık ön lisans programlarına girebiliyor. TYT’den 150 üstü alan öğrencilerin AYT ve YDT puanları hesaplanır. AYT ve YDT puanlarından da en az 180 puan alan öğrencilerin puanları hesaplanır. TYT sınavından 200’den yüksek puan alınabildiği takdirde bir daha ki seneye tekrardan kullanılabiliyor. Peki bu ne anlama geliyor? Seneye tekrardan TYT sınavına girmeye gerek kalmadan girdiğiniz seneki puanınız ile TYT sınavına girmiş sayılıyorsunuz.

YKS Oturumları ve Soru Sayıları

TYT Oturumu ne demek? 40 Türkçe 40 Matematik 20 Sosyal Bilimler 20 Fen Bilimleri şeklinde 120 sorudan oluşmaktadır. TYT oturumunda öğrencilere 120 soru için 135 dakika verilmektedir. Bu sınavda öğrencilerin pratik olanları avantajlı olmaktadır.

AYT Oturumu ne anlama geliyor? 1. Test: Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1; 40 soru. 2. test Matematik 2; 40 soru. 3. test Fen Bilimleri 40 soru. 4. test Sosyal Bilimler 2; 40 sorudur. AYT sınavında sayısal puanının hesaplanmasını isteyenler Matematik 2 ile Fen Bilimlerini çözmektedir. Eşit ağırlık puanının hesaplanmasını isteyenler ise Matematik 2 ve Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 testlerini çözmektedir.

YDT Oturumu ne demek sorusuna yanıt verecek olursak; genel olarak 80 soruluk yabancı dil testidir diyebiliriz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap