1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Yapay Zeka Nedir? Yapay Zekanın Faydaları Nelerdir?

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zekanın Faydaları Nelerdir?

5b3f14185379ff0c40449560_360x400

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka nedir? İnsan davranışları taklit eden, mantık yürüyen, konuşan, ses algılayan, hareket eden ve bunlar gibi insanların yeteneklerine benzer yetenekler taşıyan yazılım ve donanım sistemlerine Yapay Zeka adı verilmektedir. Yapay zeka, bilgisayarların insan gibi düşünmesi anlamı ile bilinmektedir. Yapay zeka günümüzde birçok teknolojide görülen bir sistemdir. Yapay zekaya örnekler şu şekilde verilebilmektedir.

    1. Dizi ve film izlenilen platformlarda izlenen dizilere ya da filmlere göre farklı dizi ve filmler önerilmektedir. Kullanıcının izleme alışkanlıklarının kriter olarak belirlendiği bu sistem yapay zeka örneğidir.
  1. Bankalarda, büyük alışveriş web sitelerinde ve bunlar gibi birçok insan tarafından kullanılan kurumsal web sitelerde canlı sohbet edebilen müşteri temsilcileri bulunmaktadır. Bu temsilciler ile müşteriler görüşmeden önce yapay zeka teknolojisi kullanılır ve müşterilerin sorunlarının daha iyi anlamak için ilk olarak sohbet robotları devreye girer.

Görüldüğü üzere hayatımızın birçok yerinde aslında Yapay Zeka ile karşılaşmakta ve onu kullanmaktayız. Teknolojinin gelişmesi ile yapay zeka kullanımı yaygınlaşmıştır. Gelecek yıllarda daha da yaygınlaşması öngörülmektedir.

Yapay Zeka Nedir?

Kurumlar Yapay Zekayı Nasıl Kullanır?

Kurumlarda birçok işlev için yapay zeka kullanılmaktadır. En çok da şu faaliyetler yapay zeka yardımı ile gerçekleşmektedir.

  1. Kurumlar güvenlik ile ilgili meydana gelebilecek ihlaller yapay zeka ile tespit edilmektedir. Bu tür ihlallerin yaşanmaması için de yine yapay zekadan destek alınmaktadır.
  2. Kurum içi kullanıcıların teknoloji ile ilgili problemleri çözülürken yapay zekaya başvurulmaktadır.
  3. Üretim yapan bir kuruluş ise üretim yönetimi çalışmalarını en aza indirmek için yapay zeka kullanılmaktadır.
  4. Satış yapan bir kuruluş ise onaylanan satıcıların kuruluş içerisindeki uyumu yapay zeka yardımı ile ölçülmektedir.

Yapay Zekanın Faydaları Nelerdir?

Yapay zeka öncelikle bilgi işlem faaliyetlerini en aza indirmektedir. Yüksek performans ile bilgi işlem faaliyetleri görülürken, maliyette azaltılmaktadır. Eğitim açısından yüksek verilerin kullanımına imkan vermektedir. Rekabet eden kurum ya da kuruluşlarda kullanıldığında rekabet için avantaj sağlamaktadır. Yapay zekanın faydaları olabildiği gibi bazı zorlukları da bulunmaktadır. Yapay zekanın nerelerde kullanılacağına yöneticilerin çok iyi karar vermesi gerekmektedir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap