1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Yaban keçilerinin sayısı 300’ü buldu!
Trendlerdeki Yazı

Yaban keçilerinin sayısı 300’ü buldu!

avcilardan_koruduklari_yaban_kecilerinin_sayisi_300_u_buldu_h252151_c4a6b
vanhaber.com.tr

Avcılardan korudukları yaban keçilerinin sayısı 300’ü buldu!

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Çepkenli Mahallesi’nde köylüler, 2018 yılında buldukları yaban keçisi ve yavrularını avcılardan koruyarak sayılarını 300’e çıkardı.

Van’ın Gürpınar ilçesinin Çepkenli Mahallesi’nde nesli tükenmekte olanyaban keçilerine köylüler gözü gibi bakıyor.

KEÇİLER İÇİN SEFERBER OLDULAR

Çepkenli Mahallesi Muhtarı Şevket Yiğit mahalle halkının yaban keçilerini korumak için seferber olduğunu, avcıların bölgeye gitmesine izin vermediğini belirtti.

Koruma çalışmalarıyla keçilerin sayısının her geçen yıl arttığını aktaran Yiğit, şunları kaydetti:

“2018’de köy yakınında bir dağ keçisi ile iki yavrusunu gördük. O tarihten beri mahalle halkıyla onlara sahip çıkıyoruz. Avcılardan koruduk, şimdi sayıları 300’ü buldu. Dar bir alanda yaşamlarını sürdürüyorlar. En çok avcılardan yana sıkıntı yaşıyoruz. O bölgeye yabancı kimseyi sokmuyoruz. Bunlar çok nadir hayvanlar. Herkesin sahip çıkması gerekiyor. Yazın köyün içine kadar geliyorlar. Tarım alanlarımıza bile giriyorlar ama kimse zarar vermiyor. Bütün çevre köyler de onlar için seferber olmuş durumda. Kışın yiyecek bulamadıkları için aç kalıyorlar. Allah Jandarmadan razı olsun, ot bırakarak hayatta kalmalarını sağladı.”

yaban keçisi

HELİKOPTERLE 1 TON YEM BIRAKILDI

Doğa Koruma ve Milli Parklar 14. Bölge Müdürü Mustafa Şentürk,ise kışın yaban hayvanlarının doğal yaşam alanlarında yemleme çalışması yaptıklarını söyledi.

Her yaban hayvanı için farklı yemleme çalışması yürüttüklerini anlatan Şentürk, “Bölge genelinde 10 tona yakın yemleme faaliyeti gerçekleştirdik. Son 30 yılın en fazla kar yağışı bu yıl gerçekleşti. Bu nedenle ulaşım sağlayamadığımız yaban keçilerinin habitat alanlarına helikopterle bir tona yakın ot bıraktık. Bu güzel faaliyete destek veren jandarma ekiplerine teşekkür ederiz.” dedi. AA

Kaynak : İHLAS HABER AJANSI

Yorum Yap

Yorum Yap