1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. WPS Nedir? Kullanımı Nasıl Olmaktadır? Korunma Yöntemleri?

WPS Nedir? Kullanımı Nasıl Olmaktadır? Korunma Yöntemleri?

wps-nedir_768x360_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

WPS Nedir?

WPS, cihazların kablosuz ağa bağlanmalarını sağlayan bir kurulum teknolojisidir. WPS kelimesinin açılımı Wi-Fi Protected Setup olmakta ve korumalı kablosuz kurulum anlamına gelmektedir. Güvenilir kurulumu sağlayan WPS teknolojisi, Wi-Fi Allince icadı olarak bilinmektedir.

2006 yılında geliştirilen WPS teknolojisi, tecrübeli olmayan kullanıcıların güvenlik sorununu çözmektedir. Bu teknolojisi ile güvenli bir kablosuz ağ oluşturulmakta ve rahatlıkla İnternet’e erişim sağlanmaktadır. Bu teknoloji sayesinde, telefon, bilgisayar ve çeşitli cihazlar kullanılan ağa eklenmektedir. Bağlanma sürecini kolaylaştıran bu araç, çeşitli yöntemler ile kullanılmaktadır.

wps

WPS Kullanımı Nasıl Olmaktadır?

WPS ya da Wi-Fi Protected Setup, çeşitli metodlar ile kullanılmaktadır. Bu metodlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. WPS Düğmesi ile Kullanım: WPS’nin düğmesi aracılığıyla İnternet ağına erişim yapılabilmektedir. Öncelikle, modemin üst kısmında yer alan WPS’nin düğmesine basılmalıdır. Kısa bir süre ise, düğmeye basılı şekilde beklenilmelidir. Sonrasında ise, kullanılan cihaz üzerinden istenilen ağ seçilmektedir. Herhangi bir şifre girilmeden istenilen ağa bağlanılmaktadır.
  2. NFC ile Kullanım: Bu özelliği kullanabilmek için, modemin NFC destekli olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra; kullanılan cihazda da çeşitli ayarlar yapılmalıdır. Sonrasında ise, her iki cihaz dokundurulmalı ve İnternet’e erişim sağlanmalıdır. Bu yöntem, WPS’nin düğmesi yöntemine göre çok daha kolay olmaktadır.
  3. USB Bellek ile Kullanım: Geçmişte kullanıcılar, USB bellek aracılığıyla İnternet’e erişim sağlamaktaydı. Ancak, günümüzde bu özellik kullanılmamaktadır.

Sorunu ve Korunma Yöntemleri

2011 yılında bu teknolojinin güvenlik sorunu olduğu ortaya çıkmıştır. WPS teknolojisinde kullanılan 8 haneden oluşan güvenlik kodu, 4’erli şekilde 2 gruba ayrılmaktadır. Öncelikle ise, ilk 4 hane girilmekte ve router üzerinden mesaj alınmaktadır.

Girilen ilk 4 hanenin doğru olması durumunda,  ikinci grup olan 4 haneye ulaşılması çok kolay olmaktadır. Tehlikeli kişiler tarafından kullanılmaya müsait olan bu durum, güvenlik sorunu olarak ifade edilmiştir.

Bu teknolojisinin güvenlik sorunundan çeşitli yöntemlerle korunma sağlanmaktadır. Bu yöntemler, WPS’nin kapatılması, Firmware yazılımının güncellenmesi ve alternatif olarak değişik bir Firmware yazılımının kullanılması olarak sıralanabilir. Güvenlik sorunundan şüphelenen kullanıcılar, bu yöntemleri denemelidir.

 

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap