1. Ana Sayfa
  2. NASIL YAPILIR
  3. Wikipedia Nasıl Girilir? Wikipedia’ya Giriş Yolları

Wikipedia Nasıl Girilir? Wikipedia’ya Giriş Yolları

yasakli-vikipedi-giris_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Wikipedia Nasıl Girilir?

Wikipedia nasıl girilir? Wikipedia’ya nasıl girilebileceğine geçmeden önce Wikipedia nedir sorusuna cevap vermek gerekmektedir. Wikipedia birçok bilginin yer aldığı sözlüktür. Bu platforma giriş ülkemizde yasaktır. Fakat pek çok bilginin buradan erişilmesi sebebi ile insanlar girmek için çeşitli yollar aramaktadır. Ülkemizde Wikipedia terör olayları sebebi ile yasaklanmıştır. Wikipedia’ya nasıl girileceği konusunda bilgiler bu makale içerisinde anlatılacaktır.

Wikipedia Nasıl Girilir?

Wikipedia’ya Giriş Yolları

  1. Opera Tarayıcısı ile Wikipedia’ya Girmek: Opera isimli tarayıcı kendiliğinden VPN ayarı yapılıdır. Dolayısıyla bu tarayıcıdan Wikipedia’ya girmek mümkündür. Öncelikle Opera tarayıcısının indirilmesi gerekmektedir. indirme işleminden sonra VPN’i aktif etmek gerekmektedir. Aktif edebilmektedir Alt + P tuşuna basılmalıdır. Bu tuşlar ile ayarlar sekmesi açılacaktır. Ayarlar sekmesi içerisinde gizlilik ve güvenlik sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmenin altında VPN bağlığı vardır. VPN başlığı altında da VPN’i etkinleştirin seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneği işaretledikten sonra aylardan çıkıldığında artık VPN aktif olmakta ve dolayısıyla da Wikipedia’ya girilebilmektedir. Wikipedia özellikle öğrenciler için oldukça bilgi barındıran bir web sitesidir.
  2. Tarayıcıya Eklenti Yükleyerek Wikipedia’ya Girmek: Wikipedia’ya giriş için ZeroWiki adında bir eklenti bulunmaktadır. Bu eklenti hem Google Chrome hem de Firefox için kullanılabilmektedir. Her iki tarayıcı için de ZeroWiki eklentisini ekleyebilmek için öncelikle o eklentiyi indirmeniz gerekmektedir.
  3. Wikipedia’ya Girmek için VPN Kullanmak: Wikipedia ülkemizde yasaktır. Fakat farklı ülkelerden giriş yapılabilmektedir. VPN programları sadece Wikipedia için değil, ülkemizde yasak olan bütün web siteleri için kullanılabilmektedir. Bilgisayarın VPN ayarları değiştirilerek, yabancı bir ülkenin VPN ayarı girildiğinde bilgisayar ağı farklı bir ülkedeymiş gibi çalışmaktadır. Dolayısıyla da o ülkede Wikipedia’ya giriş yasak değilse, farklı bir şey yapmadan bu web sitesine ulaşılabilmektedir.
  4. Program Kullanmadan Wikipedia’ya Girmek: Wikipedia’ya giriş için bir site bulunmaktadır. Bu site http://www.0wikipedia.org web sitesidir. Bu site içerisinde Wikipedia için arama yapılabilmektedir. Doğrudan bu sayfalara erişim bulunmaktadır. Wikipedia’ya giriş için en basit yöntem budur. Herkes bu web sitesi ile kolaylıkla bu siteye ulaşabilmektedir. Bilgisayara program yüklemeye ya da VPN ayarlarını değiştirmeye gerek kalmaz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap