1. Ana Sayfa
  2. TANITIM
  3. Web Yazılım Nedir? Nasıl Yapılır?

Web Yazılım Nedir? Nasıl Yapılır?

yazilim
vanhaber.com.tr

Bilgisayarı oluşturan donanımların uyumlu çalışmasını sağlayan, bu donanımları üzerinde verimlilik üzerine değişiklikler yapmaya imkân tanıyan ana kontrol bilgi topluluğuna yazılım denir. Başka bir ifadeyle bilginin işlenmesini sağlayan yöntemler topluluğu olarak da ifade edilebilir.

Yazılım Sınıfları

Yazılımlar işleyiş olarak 3 kategoriye ayrılır. Bunlar;

  • Sistem yazılımları (System Software)
  • Uygulama yazılımları (Application Software)
  • Özel veya Hizmet yazılımları (Boutique or Service Software)

Sistem Yazılımları (System Software): Bilgisayar kullanımında işlevsellik katan, yazılım mühendisleri ve geliştiricileri tarafından bilgi yönetiminin geliştirilmesini ve uygulamaların istenildiği şekilde çalışması için tasarlanmış yazılımlardır. Sistem yazılımları birçok özelliğin bir arada entegre olarak kullanılabildiği komplex işleyişin düzen içerisinde sağlandığı ve içerisinde uygulama yazılımları, aygıt sürücüleri, işletim sistemleri, sunucular, hizmet programları ve pencere sistemleri bulunduğu kodlama diliyle oluşturulmuş yazılımlardır. Örneğin; Microsoft firmasının tasarlayıp hizmete sunduğu Windows işletim sistemleri, Unix, Mac OS X, vb.

Uygulama yazılımları (Application Software)

Uygulama yazılımları, yazılım programları içerisinde en temel yazılımlar olup; cihazı (telefon, bilgisayar ve elektronik her türlü makine ve cihaz) kullanan kişilerin işlerini kolaylaştırmada ve yapılan işte verimliliği artıran birçok farklı amaca hizmet eden özelliklerle tasarlanmış yazılımlardır. Örneğin; Linux, Android, Windows gibi.

Özel veya Hizmet yazılımları (Boutique or Service Software); İnsanların veya şirketlerin işlerini, hayatını kolaylaştırmak  için bilgisayarın sistem yazılımları ile entegre çalışan uygulama yazılımları ile geliştirilen yazılımlardır. Bu yazılımlar genel veya özel olabilmektedir. Örneğin e-ticaret yapan firmaların kullandığı yazılımlar, web tabanlı yazılım sistemleri vb. buna örnek gösterilebilir.

Web Yazılım

Bilgisayar dünyasındaki teknolojik ilerlemelere paralel olarak artık, kişisel ya da firma bazında, eğitim sektöründe ve daha birçok alanda web siteleri aracılığıyla hizmet sunulmaktadır. Bilgisayarların üretilmesinden itibaren web siteleri internet dünyasında yer almıştır.  Web sitelerinin tasarlanmasında birbirinden farklı yazılımlar kullanılarak ilgi çekici, şık görünümlü ve birçok fonksiyonelliğin bir arada kullanıldığı siteler tasarlanarak kullanılmaya hazır hale getirilir. Web sitelerinin temel unsusu web yazılımları ile tasarlanabilmesidir. Herhangi bir siteye girildiğinde kullanıcılara hitap eden kısımlar ile bu kısımlar altında kullanıcının göremediği anacak arka planda çalışan, web sitesinde yer alan birçok fonksiyonun temel unsuru olana yazılımlar yer almaktadır. Kullanıcıların görebildiği kısım, web sitesinin tasarımı, logosu, eklentiler, içeriği gibi kısımlardır. Kullanıcının göremediği kısım ise web sitesinin tasarımında kullanılan, görünen kısım olarak ifade edilen unsurların çalışmasını sağlayan yazılım kısmıdır. Bu aşamada kullanıcının web sitesini güvenli, rahat ve sorunsuz kullanması amaçlanır.

Web Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

HTML: Kullanımı pratik ve en kolay olan web yazılım olarak bilinmektedir. Web yazılım sayesinde site üzerinde yer alacak elamanların hangisinin nerde olacağına, eklentilerin yerleştirileceği bölgeler, sayfa düzeni tasarımı gibi her detayı yapma görevi görür ve kullanıcının site üzerinde herhangi bir işlem yapmasını engeller. HTML yazılımı ile; site içerikleri, görseller ve videolar içeren web sayfalarının tarayıcı tarafından doğru bir biçimde algılanmasını ve kullanıcı ekranında o sayfanın açılmasını sağlar.

.Net, ASP, PHP, Java Script, Flash: Tüm bu yazılım dilleri diğer ismiyle yazılım kodları HTML yazılımı ile hazırlanmış web sayfalarına farklı işlevler katmak amacıyla ortaya çıkmıştır. Örneğin web sayfasını ziyaret eden kullanıcıların görüşlerini, değerlendirmelerini ve önerilerini almak ve değerlendirmelere ulaşmak isteyen web sitesi sahipleri; bu yazılım dillerini kullanmak durumundadırlar. Böylelikle web sitesi üzerinde hiçbir değişiklikte bulunamayan web kullanıcıları da veri kaydı yapmış olur. İnternet üzerinden yapılan alışveriş siteleri üzerinden ya da bankacılık işlemleri gibi birçok işlem bu yazılımlar sayesinde yapılmaktadır. Web yazılım firması siteleri tasarlarken site üzerinde işlem yapan kullanıcıların kişisel verilerinin güvenliğini ve sitenin güvenliğini web yazılım paketleri ile sağlamaktadırlar. Ayrıca kullanıcı ve sunucu arasındaki bilgi alışverişinin korunabilmesi amacıyla da bu yazılımlar geliştirilerek, komplike bir hale getirilmiştir.

Web Yazılım Nerelerde Kullanılır?

Web yazılımı kullanılarak web sitesinde istenilen birbirinden farklı işlevleri olan özellikleri ekleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; web sitesi kullanıma hazır hale getirildikten sonra site üzerinde yeni eklentiler eklemek, yeni görsellikler ve görünüm kazandırmak, sitenin içeriğinde değişiklik yapmak, sayfaları ve kullanıcıları yönetebilmek gibi daha birçok özellik eklemek istendiğinde, yapılması gereken iş web yazılım kullanmaktır.

Web Tasarımında En çok Kullanılan Programlama Dilleri

Web tasarımı yapılırken birden fazla programlama dili kullanılarak mükemmel tasarlanmış siteler hazırlanabilir. Bilgisayar dünyasındaki hızlı gelişmelere bağlı olarak, yazılımcılarda farklı özellikleri bir arada kullanma imkânı tanıyan programlama dillerini kullanarak ilgi çekici kullanışlı siteler hazırlamaktadırlar.

C# Yazılım Dili

Microsoft firması tarafından hazırlanan Visual Studio programı içinde bulunan ve yazılım geliştirme uygulaması olan programlama dili, C# programlama dilidir. C# makine diline yakınlığı sayesinde orta seviyeli dil kategorisine giren bir programlama dili olup; modern ve kullanımı tamamen basit bir yazılım dili olarak kullanılmaktadır.

PHP Yazılım Dili

PHP’yi web siteleri ve web uygulamalarını daha kullanışlı hale getirmek yani geliştirmek için web veri tabanına bağlı olarak çalışan programlama dilidir. Bu programlama dili sayesinde sitenin kullanımı sırasında oluşabilecek sorunları çözmek, sorunları yazlım geliştirerek gidermek ve arka planda işleyen görevleri kontrol etmek gibi birçok işlem yapılmaktadır.

ASP Yazılım Dili

ASP yazılım dili aktif sunucu sayfaları anlamına gelmektedir. ASP programlama dili ile hazırlanan bir web sitesi ziyaret edildiğinde ASP kodlarını sunucu açar ama ASP kodları ekranda gözükmez. Örneğin; Ziyaretçi defterleri, Forum uygulaması gibi özelikleri gibi uygulamaların yazılabilmesi için diğer programlama dilleri ile birlikte web yazılım programlama dillerinden ASP programlama dili de kullanılır.

XML Yazılım Dili

Çok farklı yazılım dillerini bir alanda orijinal haliyle birleştiren, kolay ve bağımsız bir noktadan erişim imkânı sunan yazılım dili XML yazılım dilidir. XML bir dosyanın yapısını hazırlanmış uygulamaya tanıttırmak için kullanılan uluslararası bir birim olup;  web tasarımı alanında web yazılım firmaları tarafından en çok kullanılan yazılım dilleri arasına girmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap