1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. Vlog nasıl çekilir?

Vlog nasıl çekilir?

powershot_g7xmiii_jamie-james_travel_lifestyle_56-16

Aslına bakılırsa vlog çekmek herhangi bir Youtube videosu çekmekten daha farklı şeyler gerektirmemektedir. 

Ancak yine de kısaca bir vlog çekmek için nelere ihtiyaç duyacağınızı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirtelim. 

Kamera

Elbette vlog çekmek için her şeyden önce bir kameraya ihtiyaç duyacaksınız. Bu kamera konusu artık bundan 10 yıl öncesine göre çok daha iyi çözülebilen bir konu. Zira artık akıllı telefonlar ve bunların edindikleri kamera teknolojileri ile cebimizdeki telefonların kameralarını kullanarak çok kaliteli video içerikler çekmek mümkün. Bugün pek çok telefon, 4K çözünürlükte dahi videolar çekebiliyorlar. Konu ile ilgili betson10 uzmanları tarafından da çeşitli videolar çekilmiştir.

Yine de işe daha profesyonel yaklaşmak isteyenler kompakt kameralar ya da aynasız kameralar kullanabilirler. 

Mikrofon

Her ne kadar vloglar genellikle açık alanlarda çekilen videolar olsa da ses kaydı alınması da yer yer gerekebilmektedir. Kapalı alanda çekim yaparken dahi kalitesi yüksek bir video kaydı için mikrofon gerekebilmekte iken açık alanda yapılacak çekimlerde bir mikrofon kullanmak oldukça faydalı olacaktır. 

Mikrofonu video kameranıza bağlayabileceğiniz gibi özel aparatlar ile her şekilde cep telefonunuza da doğrudan bağlayabilirsiniz. 

Kullanım amacınıza bağlı olarak yaka mikrofonu ya da daha farklı çeşitlerdeki mikrofonlardan tercih edebilirsiniz. Yine birden fazla mikrofon da alabilirsiniz. Video ekipmanlarının ücretleri göz önünde bulundurulduğunda mikrofon için de farklı fiyatlarda seçenekler mevcut. Ancak işinizi çözebileceğiniz bir mikrofonu uygun fiyat seçenekleriyle satın alabilirsiniz. 

SD Kart

Gerek cep telefonuyla gerekse de video kameraları kullanarak, çekiminizi ne ile yaparsanız yapın video görüntüleri çok yüksek boyutlara sahiptir ve cihazlarınızda fazla yer kaplarlar. Bu yüzden görüntüleri depolamak için cep telefonuna veya video kameranıza doğrudan takabileceğiniz bir dahili SD kartınızın olmasında fayda vardır.

SD kartı kullanarak görüntülerinizi tek bir aygıtta tutabilirsiniz. Bu yönüyle de dağınık çalışmanızı engeller. Çekeceğiniz videonun uzunluğuna bağlı olarak farklı boyutlarda SD kart satın alabilirsiniz. 

Görüntünün teknik özellikleri 

Kamera ile çekim yaparken görüntünün daha güzel görünmesini sağlamak için uygulanacak teknik özelliklere az dahi olsa hakim olmanızda fayda var. Özellikle vlogların dış çekim ortamlarında yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda görüntülerin daha şık olması için kameranın ISO ayarı nedir, kamera diyaframı ne işe yarar gibi sorulara ilişkin temel düzeyde dahi olsa bilginizin olması daha güzel sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.  

Başlangıç aşamasında eğer görüntü çekim tekniklerini hiç bilmiyorsanız çok da endişe etmenize gerek yok. Kameranızı otomatik moda alarak çekiminizi ilk etapta gerçekleştirebilirsiniz. Yapabildiğinizi gördükçe özgüveniniz daha da artacak ve daha iyi videolar çekebilmek için teknik özellikleri öğrenmek isteyeceksiniz. 

Harici hard disk

Görüntülerin depolanması konusu özellikle video içerik üreticileri için en önemli konulardan biridir. Daha önce de dediğimiz üzere video görüntülerinin boyutları oldukça yüksektir. Bu yüksek boyutlu dosyaları tabii ki SD kartta saklayabilirsiniz. Ancak uzun videolar için görüntü alacaksanız tek bir SD kart depolama için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle görüntüleri anında aktarabileceğiniz en az 1 TB boyutunda bir harici depolama diskinizin olmasında fayda var. Ne olur ne olmaz diyenler için görüntülerin yedekli bir şekilde bulunmasını isteyenler bir ikinci harici diski daha kullanabilirler. 

Video Düzenleyici

Son olarak görüntülerinizi çektikten sonra elbette bunu ilgi çekici bir şekilde düzenlemenizi sağlamak için bir video düzenleme programı kullanmanız gerekecek. 

Görüntülerinizi izleyenlerin sıkılmadan izlemelerini sağlayacak şekilde özellikle vloglar için bol müzikli farklı yerlerden farklı manzaralar içeren görüntülere videoda yer vermenizde fayda var. Bu şekilde izleyicilerinizi sıkmadan vlogunuzu oluşturmuş olacaksınız. 

Video düzenleyicilerin elbette çok profesyonel olanları var. Bu tip programları özellikle büyük prodüksiyonlu filmlerde veya televizyonlarda kurgu yapanlar kullanıyor. Elbette bu tip programları da kullanabilirsiniz. Ancak burada çekim ve kurgu işlerinin tamamını kendiniz yapacağınız için daha basit ara yüze sahip ve düzenlemeleri daha kolay yapabileceğiniz bir video düzenleyici ile çalışmak size büyük kolaylık sağlayacaktır. 

Yorum Yap

Yorum Yap