1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Vizyon Nedir? Vizyon ve Misyon

Vizyon Nedir? Vizyon ve Misyon

download_768x360_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Vizyon Nedir?

Vizyon, gelecekte bulunmak istenilen konum ya da ulaşılması gereken amaçtır. Bu kelime, İngilizce vission kelimesinden dilimize uyarlanmış olmaktadır. Vission kelimesi ise, geleceği görmek ya da öngörü gibi anlamlara gelmektedir. Vizyon kelimesi, genellikle iş hayatında kullanılan bir terim olmaktadır.

Bir işletmenin, gelecekteki iş hayatında olmayı hedeflediği konumu tanımlanırken bu kelimeyi kullanılmaktadır. İşletmenin hayal ve hedefleri, vizyon kelimesi ile özetlenmektedir. Bir işletmenin vizyonunu bu başlık altında özetlediği hayalleri, bugünkü konumuyla da ilgili olmaktadır. Tutarsız olan hayaller, vizyon olarak adlandırılmamalıdır.

Vizyon kelimesinin yanı sıra; vizyonlu ifadesi de sıklıkla kullanılmaktadır. Vizyonlu kişi ve kurumlar, salt hayal ile hareket etmemektedir. Bu kişi ve kurumlar, gelecekte olmak istedikleri konumlar için bugün çaba sarf etmektedir. Bu sayede ise, gelecekteki hedefler ile ilgili net bir plan ortaya koyulmaktadır.

Bir İşletme İçin Vizyon

Bu kelime, bir işletmenin gelecekte sektör içerisinde nerede olması gerektiğini ifade etmektedir. İşletmenin kendine neler katmak istediğini de belirtmektedir. Vizyonunu müşterilere beyan etmiş bir işletme, bu beyan doğrultusunda çalışmaktadır. Bu çalışmalar ile her gün gelişmekte ve hedeflediği konuma yaklaşmaktadır.  Tüm bu etkenlerden dolayı, vizyonlu bir işletme olmak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra; vizyonlu bir işletme ile çalışmak da güven verici olmaktadır. Çünkü; vizyonlu bir işletme, sürekli gelişmektedir.

vizyon

Misyon

Vizyon ve misyon kelimeleri, iş hayatında sıklıkla beraber kullanılmaktadır. Beraber kullanılmaları ise, karıştırılmasına neden olmaktadır. Ortak noktaları ise, işletmenin hem misyonu hem de vizyonu için her gün gelişme zorunluluğudur. Bunun dışında, vizyon ve misyon kelimeleri anlam açısından birbirinden ayrılmaktadır. Bu iki kelime incelendiğinde farkları şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Vizyonun kelime anlamı, işletmenin gelecekte hedeflemiş olduğu konumu ifade ederken; misyon kelimesi, işletmenin mevcut durumunu ifade etmektedir.
  2. Bir işletmede vizyonun amacı uzun vadeli olurken; misyon kısa vadeli olmaktadır. Çünkü; vizyonun kendisi, geleceğe yönelik hedefleri ifade etmektedir.
  3. Bir işletme misyonunda değişiklikler sık yaşanırken; vizyonunda sık yaşanmamaktadır. Çünkü; işletme vizyonu, bugünü değil geleceği kapsamaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap