1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. VANF Sanal Herbaryumu Törenle Açıldı
Trendlerdeki Yazı

VANF Sanal Herbaryumu Törenle Açıldı

van-yuzuncu-yil-universitesinde-sanal-herbary-12794459_amp_902x350
vanhaber.com.tr

VANF Sanal Herbaryumu Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Fen Fakültesi tarafından oluşturulan törenle gerçekleştirildi.

VANF Sanal Herbaryumu

Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde gerçekleşen açılış programında konuşma yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, VANF Sanal Herbaryumun 1995 senesinde üniversitenin Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü bünyesinde öğretim görevlilerinin başlatmasıyla gerçekleşen bir proje olduğunu belirtti. Üstüne, “Özellikle çok uzak ülkelerden Van şehrimize, Van’ın bitki örtüsü üzerinde çalışmalar gerçekleştirmek için çok ciddi turist akınına uğradı. Bir çok bilim insanı aynı zamanda turist kimliğiyle bölgeye intikal edip bu bitkileri yanlarında götürdüklerini duyduğumuzda ise, bu işin ne kadar önemli olduğu kanaatine varmış olduk. Gerçekten çok önemli bir çalışma olduğunu unutmamak gerekir. Üniversitemiz bünyesinde her alanda aynı anda başarılı olamayız fakat bazı alanlarda öne çıkmamız gerekiyor.” sözlerini ekledi.

VANF Sanal Herbaryumu

Bizden Tam Destek

Prof. Dr. Nazif Demirkuş’un yapılan bu çalışmayı 2000 senesi ve 2002 seneleri arasında başlattığının önemli bir nokta olduğunu belirten Şevli, “Şu an itibariyle Türkiye’de bulunan en büyüklerin arasında 3. sıradaki herbaryumuna sahibiz. Ankara şehrinde 200 bin, İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde 92 bin, bizim üniversitemizde ise 86 bin bitki örneği bulunmaktadır. Öğretmenlerimizin bilim ve ilim namına bizden bir şeyler talep etmesi durumunda biz tüm desteği vermeye hazırız.” diye ekledi.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da, VANF Sanal Herbaryumunun Van ilimiz adına çok mühim olduğunu ifade ederek, herbaryumun açılmasında emeği geçen herkese şükranlarını sundu.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Özgökçe sunumunda ilerleyen “Dünden Bugüne VANF Herbaryumu” isimli sunumda, Van Flora Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Nasip Demirkuş’un da 2000 senesi ve 2002 seneleri arasında gelişim gösterdikleri uluslararası incelemeli patentli ışık kutusu üzerine bilgiler aktararak, VANF Sanal Herbaryumunun kuruluşunun ve web sayfasının tanıtımını yaptı.

Konuşmalar gerçekleştikten sonra protokol, Van Flora Araştırma ve Uygulama Merkezinde hayat bulan VANF Sanal Herbaryumun açılışını gerçekleştirmiş oldu.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap