1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Büyük İhracat! Van’dan Katar’a
Trendlerdeki Yazı

Büyük İhracat! Van’dan Katar’a

111111_360x400 (1)
vanhaber.com.tr

Van’dan Katar’a ihracat ! Van ilimizden Katar’a 50 bin hayvan ihracatı gerçekleşeceğinin müjdesini AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas verdi.

Van’dan Katar’a İhracat

Adalet ve Kalkınma Parti’li Abdulahat Arvas, aynı zamanda Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş’la birlikte Gümrük Bölge Müdürlüğü ziyareti gerçekleştirdi. Katar’a küçükbaş hayvanların ihracatıyla ilgili gümrük işlemleri detaylarını mekanında konuşarak değerlendirmeye aldılar. Van Milletvekilimiz Arvas; hayvancılığın bölgesel kalkınma etkisinde istihdam, üretim ve katma değer aracılığıyla göz önünde bulunması gerektiğine işaret etti.

Sayın Arvas, “İhracat esas alınarak sektörel yükseliş anlayışı benimsenmeli ve ihracat bu sektörün motor gücü olarak kabul edilmelidir. Katar’a gerçekleşecek koyun ihracatıyla bu olayın mümkün olduğu görülmüştür. Ticarette yalnızca iki adet basit işlev bulunmaktadır; pazarlama ve yenilik. Van şehrimizde hayvancılıkla uğraşan değerli çiftçilerimiz de bu vizyonla 1988 senesinden şu zamana yani 30 sene aradan sonra ilk kez yurt dışına erkek toklu koyun ihracatı gerçekleştirecektir. Mayıs 2019 tarihinden bu yana Van ilimizden Katar’a küçükbaş hayvancılık ihracatının gerçekleştirilmesi, ilimizde de yapılan hayvancılığın yükselmesi açısından bir ön ayak olmuştur” dedi.

Van'dan Katar'a İhracat

Milletvekilimiz Arvas çalışmaları sürdürüyor

Van ilimizin Türkiye geneli üretiminin yüzde 8’ini kapsayan koyun varlığında ilk sırada yer aldığını belirten Milletvekilimiz Arvas, “Bunun yanı sıra mera hayvancılığında, korunga üretiminde ve yonca üretiminde Türkiye sıralamasında birinci sırada bulunmaktadır. Tarım aynı zamanda hayvancılığın hala önemini koruduğu ve önemli geçim kaynağı olan ilimizde, toplam yasal kayıtlı çiftçi sayımız 33 bin 393’tür. Toplam tarım alanı ise 16 milyon 922 bin 291 dekardır. Bu tarım alanları Van’ın toplam yüz ölçümünün yüzde 79,2’sidir.

İşlenen tarım alanı ise 3 milyon 711 bin 801 dekardır. Van ilimizde kişi başına düşen tarımsal üretim ise 3 bin 166 Türk Lirasıdır. Bugün 2 milyon 700 bin küçükbaş hayvan varlığı ile Van ülke sıralamasında halen ilk sıradaki yerini korumaktadır. Geleneksel yöntemlerin ve pazarlama ağının değiştiği bu dönemde, yeni kurulan süt merkezleri ile artık çiftçilerimizin sütleri kapılarından alınıyor. İşlenen sütler katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülüyor. ” ifadelerini kullandı.

 

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip ettikten son haberlerimize kaçırmadan ulaşabilirsiniz.

Detaylar için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap