1. Ana Sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Van’daki kuyumcular, yeniden işbaşı yapacak!
Trendlerdeki Yazı

Van’daki kuyumcular, yeniden işbaşı yapacak!

van-daki-kuyumcular-yeniden-isbasi-yapacak_6029f
vanhaber.com.tr

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle Türkiye’de de vaka sayılarının artması sonucu ülke genelinde alınan önlemler genişletilirken kuyumcular da aldıkları bir kararla iş yerlerini bir haftalığına kapatmıştı. 23.03.2020 Cumartesi günü itibari ile iş yerlerini bir haftalığına kapatma kararı alan kuyumcular, vatandaşların talep ve ihtiyaçları doğrultusunda 30.03.2020 tarihinde yeniden işyerlerini açmak durumunda kalacaklarını bildirdi.

Konuya ilişkin Van Kuyumcular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yıldırımoğlu açıklama yaptı. Yıldırımoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bizim derneğimize bağlı faal durumda olan, vitrin görevi yürüten dediğimiz 35 tane üyemiz var. Derneğe kayıtlı toplam üye sayımız ise 60’a yakın.

Faal durumda çalışan arkadaşlarımızı özellikle bu süreçte zor günler bekliyor. Bilindiği gibi bizim borsalarımızın hepsi kapandı, yani dünya geneli alışverişlerimiz bitti.

Piyasalarımız kapandıktan sonra parayı takip edemez duruma geldik. Yani paranın günlük alışverişini yapamaz duruma geldik.

Bilindiği gibi para trafiğinin beyni bizdedir, yani zaman zaman alışverişlerde biz bankaların önüne geçiyoruz, insanların bütün alışverişleri bizde dönüyor. Dünya genelinde yaşayan insanların elindeki mevcut birikimi mutlaka altındır, altın alırlar altın satarlar iyi ve kötü günlerinde… Bu sebeple dünya genelinde yayılan korona virüs bizleri vurdu

. Artık insanlar tedirgin olmaya başladı, evlerinde kalmaya başladılar, ticaretini yapamadı, zor günler geçiriyoruz. Vatandaş elindeki altını getirip satmak isteyecek, ihtiyaçlarını karşılamak için, ama bu kapalı kaldığımız süreçte ticarette geriledik. Bizden ziyade vatandaş da mağdur oldu. Cumartesi gününden beri kapalıyız, insanlar bu süreçte bizleri arıyorlar, emanetlerini istiyorlar, ihtiyacımız var diyorlar, para lazım diyorlar, hep böyle sorunlarla karşılaşıyoruz.”

“HERKES İÇİN ZOR GÜNLER”

Kuyumcu esnafının kapalı kaldığı süre zarfında vatandaşlardan ziyade esnafın da zor günler geçirdiğini söyleyen Yıldırımoğlu: “Bize gelince vergimiz var, kiramız var, SGK ve BAĞKUR ödemelerimiz var, çalışan personel giderleri, elektrik, su ve doğalgaz gibi giderlerimiz var.

Ayın 20 günü bizler giderlerimiz için çalışıyoruz, geri kalan 10 günde esnaf ancak rahat ediyor, samimi olarak söylüyorum 20 gün giderler için 10 gün ise kendimiz için çalışıyoruz.

Şimdi bu durumdaki arkadaşlarımızın sıkıntıları için adım atılmalı, devletimiz her alanda büyüklüğünü göstermeli. Biliyorsunuz bizim işimiz devamlı parayla dönüyor, parayla temas ediyoruz, altınla temas ediyoruz, çünkü biz altını elimize alıp incelemeden ne olduğunu bilemeyiz.

Bu virüste bu yollarla insanlara geçtiği için biz ne yapabiliriz şöyle ki bize gelen müşteriye ‘uzak dur biz altınını inceleyelim’ diyemeyiz ki. Desek bile müşteri kabul etmez. Ama bizim kapatmayla alakalı durumumuz devam ederse hakikaten piyasalar kilitlenir, herkes bunun sıkıntısını çeker. Çünkü söz kesecek, nişan yapacak, düğün yapacak olanlar var. Biz vatandaşın sağlığı için kapattık dükkanlarımızı, ancak yine vatandaşımızın ihtiyaçları için açmak durumunda kalacağız. Şuan gözüken o.” şeklinde konuştu.

Korona

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook      Instagram      Twitter      Pinterest      Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap