1. Ana Sayfa
  2. EĞİTİM
  3. Van’da Kadın Girişimciler Sertifika Töreni
Trendlerdeki Yazı

Van’da Kadın Girişimciler Sertifika Töreni

WhatsApp Image 2020-01-07 at 18.58.50_902x350

Van’da Kadın Girişimciler sertifika töreni! Van ilimizde girişimcilik eğitimlerini başarıyla sonuçlandırmış kadınlara tören yapılarak sertifikaları teslim edildi.

Van’da Kadın Girişimciler ! Van TSO Başkanı Takva Önerilerini Sundu

Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) ve KOSGEB Van İl Müdürlüğü ile birlikte gerçekleşen girişimcilik sertifikası için .başlayan eğitimi başarıyla bitiren kadın girişimciler adına sertifika töreni gerçekleştirildi.
Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşen sertifika töreninde 22 Aralık ile 25 Aralık 2019 arasında girişimcilik. Sertifikası için eğitime katılım gösteren 24 kadın girişimci sertifikalarına ulaştı. Tören sırasında konuşma yapan Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva. Girişimciliğin temelinde yatan 3 faktörün cesaret, yetenek ve bilgiden ibaret olduğunu dile getirdi. Sayın Takva, “Bu etkenleri içinde barındırarak bu eğitime katılan 24 kadın girişimcilerin, bugün itibari ile iş kurmak. Üzere sertifikalarını almış bulunmaktalar. Ticaret ve Sanayi odamız tarafından günümüze kadar yaklaşık 55. girişimcilik eğitimi düzenlenmiş, aynı zamanda bin 650 eğitim gören girişimcilere girişimcilik sertifikası takdim edilmiştir. Fakat eğitimler sonrası iş yeri açma verilerine bakıldığında ise, katılımcıların yaklaşık yüzde 15’i cesaret göstermiş olup ticari girişimde bulunmuştur.” diye belirtti.
Sertifikalarına başarıları sonucu kavuşan kadın girişimcilere öneri sunan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, “1 milyon 123 bin 784 olan il nüfusunun 549 bin 323’ünü kadınlar tarafından oluşmaktadır. Bu sayı, oran olarak yüzde 48,88’e tekabül etmektedir. Fakat odamız verilerinde kadın girişimcilerin sayısına bakarsak, 280 ile 300 kişi arasında değişkenlik göstermektedir. Bu sayılar nüfusa göre aşırı düşük kalmaktadır. Yine kadın çiftçi oranında ise yüzde 3,6 ile ülke genelinde sondan ikinci sırada yer alıyoruz. Sizler de bu sayıların daha üst seviyelere çıkması için bir mücadele sergilemelisiniz.” diye sözlerine ekledi.
Van'da Kadın Girişimciler

İş Aramak Yerine İş Kurmayı Deneyebilirsiniz

Van’da Kadın Girişimciler verdikleri önerilerine ek olarak, iş aramak yerine iş kurmayı deneyebilirsiniz diye ekleyen Takva, ağacın tepesine çıkmak için yıldızları hedeflemeniz gerekmektedir diye belirtti.

KOSGEB İl Müdürü Bilal Emre Yörük, girişimcilik kursu genelince günümüze kadar 24 bin 765 girişimci adayına sertifika verdiklerini belirtti. Bu çalışmalar kapsamında 1.271 girişimcinin kendi işlerini kurma imkanına olanak sağladıklarını belirtti.
Konuşma yaptıktan sonra KOSGEB İl Müdürü Bilal Emre Yörük, Van TSO Başkanı Necdet Takva, Van TSO Başkan yardımcıları Fevzi Çeliktaş ve Şefik Eren, Yönetim Kurulu Üyeleri Veysel Parin ve Serdar Balandi tarafından başarılı kadınlara sertifikaları verildi.

 

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap