1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Van’da Görme Engellilerin İsyanı!
Trendlerdeki Yazı

Van’da Görme Engellilerin İsyanı!

jjjjj_360x400
vanhaber.com.tr

Van’da görme engellilerin isyanı ! Van’da bulunan Altı Nokta Körler Derneğinin yönetim kurulu üyeleri Van şehir merkezinde toplu taşıma ile ulaşımlarını sağlarken kullandıkları otobüslerde ses sistemi eksikliği olmasının yaşadıkları zorlukları artırdığını söyledi.

Van’da görme engellilerin isyanı

Van’da görme engelli vatandaşlar için şehir trafiğinde son senelerde büyük adımlar atıldı.

  • Kaldırımlarda yapılan rampa ve engelli yolu
  • Trafik ışıklarında yapılan seslendirme olanakları gibi değişimlerde bazı önemli gelişmeler için adımlar atıldı.

Fakat engelli kişiler, ulaşım konusunda bir takım problemlerin hala devamının geldiğini ve aynı zamanda bu problemlerin de çözülmesini canı gönülden istediklerini belirttiler. Engelli vatandaşlar, özellikle sık sık kullanmaları gereken şehir merkezi ulaşımını gerçekleştiren otobüslerde engelliler için ses sisteminin bulunmasını talep ediyorlar. Van’da bulunan Altı Nokta Körler Derneğinin yönetim kurulu üyeleri, Van şehir merkezinde toplu taşıma ile ulaşımlarını sağlarken kullandıkları otobüslerde ses sistemi eksikliği olmasının yaşadıkları zorlukları artırdığını söyledi.

Aynı zamanda görme engelli vatandaşlarımızın karşılaştığı sorunlardan bir tanesi ise onlar için özel yapılmış olan sarı bantların üzerilerine esnaf ve vatandaşın engel teşkil edecek şeyler bırakmaları. Bu hususta esnafların ve vatandaşların gereken önemi göstermeleri rica ediliyor.

Van'da Görme engellilerin

”Otobüslerde zorluk çekiyoruz.”

Engelli vatandaşlarımıza ücretsiz ulaşım fırsatı sunulduğu için en çok tercih edilen şehir içi taşıma araçlarının başında otobüsler geliyor.

Fakat en çok Büyükşehir Belediyesi araçlarından olan otobüslerde bedensel engeli bulunan vatandaşlar için bir takım olumlu değişiklikler yapılırken, görme engelli vatandaşlarımız için çok büyük kolaylık sağlayan önemli ses düzeni otobüslerde yer almıyor.

Rica Ettik

Van’da bulunan Altı Nokta Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mail Tam, belediye otobüslerinde ses düzeneğinin olmaması görme. engelli vatandaşlarımıza gerçekten büyük zorluklar yaşattığını belirtti.

Bu yüzden gerekli belediye yetkilileriyle görüşme sağladıklarını belirten Tam. “Otobüse biniyoruz fakat nerede ineceğimizi kestiremiyoruz, bunun en büyük sebebi otobüslerde durak isimlerini söyleyen bir ses düzeni yok. Yakınımızda oturan kişilere soruyoruz, onların da dalgınlığına gelip unutunca bazı zamanlar bir iki durak geçmiş bulunuyoruz. Bu büyük sorunu ulaşım dairesi ile paylaştık. Sorunun kısa zaman içerisinde halledileceğini belirttiler fakat hala da sorunun çözülmesini bekliyoruz.” diye belirtti.

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edip haberlerimize kaçırmadan ulaşabilirsiniz.

Detaylar için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap