1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Van’da 2 bin 490 paket kaçak sigara ele geçirildi!

Van’da 2 bin 490 paket kaçak sigara ele geçirildi!

136127
vanhaber.com.tr

Kaçak Sigara

Van’da 2 bin 490 paket kaçak sigara ele geçirildi! 

Van’ın İlçe Jandarma Komutanlığı ekiplerince Çaldıran ilçesinde yapılan operasyonda 2 bin 490 paket kaçak sigara ele geçirildi!

Van ilinin Çaldıran ilçesinde bulunan ilçe Jandarma Karakol Komutanlığı tarafından yapılan operasyonlar devam ediyor. İran Devlentinin sınırlarındaki uçsuz noktalardan atların sırtına yüklemek kaydı ile  sınırı geçmeye çalışıp kaçak sigaralar ile birlikte gelen 1 şüpheli şahıs tespit edildi. Devam eden çalışmalardan sonra, kaçakçı ile beraberindeki kaçak sigara dolu at bu ilçenin Beydoğan Mahallesi sınırlarınca yapılan jandarma operasyonuyla birlikte yakalandı.

Kaçakçının üstünde geldiği at envanterinde yer alan yüklerin içerisinde yapılan çalışmalar sonucunda tam 2 bin 490 paket sigara tespit edilirken, yakalanan şüpheli şahıs ise gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi.  Kısa süre içinde yargı karşısına çıkacak olan şahsın 1 ile 4 yıl arasında ceza alması ve bunun para cezasına çevrilemeyeceği öngörülüyor.

Tarihte bu sınır hattı boyunca daha birçok kaçakçı tespit edilip yakalanmıştı. Üstelik yakalanan kaçak sigaraların onlarca katıyla geçmeye çalışanlar vardı. Ancak ilk defa bir at üzerinde bu kaçakçılığı deneyen birisi olmamıştı bu da dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Ülkemizde mevcut hükûmetin sigara kullanımına karşı yeni yaptığı reformlar ile hem tekellerde satılan sigara fiyatları artmış  durumda. Hemde yeni tek tip siyah paket uygulamasına geçilmişti. Halk da fiyatlardan şikayet ederek kaçak tütün ürünlerine yöneliyor. Ancak sigaranın her türlü formu zararlıdır diyelim. Bu başarılı operasyonu gerçekleştiren ilçe jandarma komutanlığı mensubu jandarmalar halk tarafından büyük övgüler ile karşılandı.

Kaçakçılık ile Mücadele

Bu tarz yasa dışı yolar ile ülkemiz sınırları içerisine tütün ve alkol mamulleri sokmaya çalışan birçok kişi mevcut. Sadece yılın ilk 10 ayı içinde toplam 44 şüpheli göz altına alınarak adalet karşısına çıkarıldı. Ve ülkeye sokmaya çalıştığı ürünler emniyet genel müdürlüğü ve jandarma komutanlığı bünyesinde çalışan görevliler tarafından yakılarak imha edilmek suretiyle toplanma alanlarına götürüldü. Sınır hattında mehmetçiğimiz çok özenli bir çalışma yürüterek bütün yasa dışı olayların önüne geçmeye özen gösteriyor.

Van özelinde merak ettikleriniz ve bütün gelişmeler hakkında bilgi almak için lütfen buraya tıklayınız.

Diğer haberleri okumak için lütfen buraya tıklayınız. Instatakipci siteside yazısında bu habere yer vermiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap