1. Ana Sayfa
  2. TURİZM
  3. Van’a ne zaman gidilir? Van Hangi Bölgede Yer Alır?

Van’a ne zaman gidilir? Van Hangi Bölgede Yer Alır?

NE_ZAMAN_GIDILR
5

Van’a küçük bir yolculuk yapmaya ne dersiniz? Hadi birlikte tarihi bir geziye başlayıp Van’ı gezelim. Hangi bölgede yer aldığını ve Van’a ne zaman gidilir bunlardan bahsedelim.

Van, Türkiye’mizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunmakta olup nüfus çoğunluğu olarak 19. sıradadır. Kendi bölgesinde ise nüfus olarak en büyük il konumundadır. Van 29 Ekim 1923’de il, 2014’de ise büyük şehir oldu. Yüz ölçümü bakımından ise Türkiye sıralaması 6’dır. Rakım yüksekliği olarak yaklaşık 1725 m‘dir. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü ‘nü de bünyesinde barındırmaktadır. Doğu’nun parlayan illerinden biri olan Van doğa, tarih ve kültür çeşmelerinin birlikte aktığı güzel illerimizden biridir. Tarihi bakımdan ise yaşanmış en eski medeniyetlere kadar ev sahipliği yapma özelliğini de taşıyor.

Van’ın Komşuları

Van’ın komşularını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kuzey tarafında Ağrı
  • Batı tarafında Bitlis
  • Güneybatı tarafından Siirt
  • Doğu tarafında İran

Van'a ne zaman gidilir? Van hangi bölgede yer alır?

Van’a ne zaman gidilir?

Eğer Van’a gitme gibi bir planınız varsa iklim şartlarını göz önünde bulundurmakta fayda var. Van’da kara iklimi bulunmaktadır. Kışlar oldukça sert ve uzun geçmektedir. Yılın 150 civarı gününde sıcaklık 0 derecenin altında seyreder. Yazları ise 20 gün civarı 30 derecenin üstünde seyreder. Van’a ne zaman kar yağacak derseniz de karlı gün sayısı oldukça fazla olup 3 ay kadar kar toprakta kalır. Yılda ortalama olarak 4 ay boyunca açık gün hakimdir. Türkiye geneline bakacak olursak Van en fazla güneş gören illerden bir tanesidir. Urartular Döneminin esintilerini taşıyan Van’a Urartular Tuşba adını vermişlerdi. Tuşba’nın manası ise ‘bol güneşli’ demekmiş.

Sonuç olarak Van’a ne zaman gidilir diye sorulacak olursa bizim cevabımız; yaz ayları olacaktır. Doğayla iç içe olmasından ötürü de kış faaliyetlerinin fazlalığından kış ayları da turist çekmektedir. Abalı Kayak Merkezi buna örnektir. Abalı Kayak Merkezini görmek isterseniz de Geveli ilçesine yolunuz düşmesi gerekir.

Van Geleneksel Etkinlikleri

Geleneksel etkinlikleri ise şöyle sıralayabiliriz:

  1. Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali (Haziran aylarında)
  2. Erçek Gölü Flamingo Göçü Festivali (Eylül ayında)
  3. Akdamar Adası Ayin Törenleri (Eylül ayının 2. haftasında)

Siz de Van’a gidip oteller ve konaklama hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap