1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Van’a güneş enerji paneli müjdesi!

Van’a güneş enerji paneli müjdesi!

wwwwwwww

Van'a güneş enerji paneli müjdesi!

Van’a güneş enerji paneli müjdesi!

Bu müjde AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas tarafından geldi. Van ilinin yerel yenilenebilir enerji kaynağı olan YEKA ismiyle ilan edilmesiyle çalışmalar başlamıştı. Bu çalışmalardan sonuç alındığını belirten Abdulahat Arvas; Van ilinin YEKA olarak anılması ve yenilenebilir enerji alanında çevre illerde büyük çaplı bir merkez konumuna gelmesi gündem oldu.

Enerji ithal eden ülkeler arasında en çok dışarıya bağımlı olan ülkelerden birisi Türkiye. Bu kadar fazla ithal enerji yapıldığını hatırlatmaktan çekinmeyen AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Aras enerji politikalarına ve üreticilere yapılacak reformlar ile teşvik etmeyi ve dışa bağımlılığı azaltmayı hedeflediklerini iletti.

Milletvekili olduğu ilk günden bu yana en yoğun olarak çalıştığı konunun YEKA olduğunu dilinden düşürmeyen Milletvekili Arvas ” Birçok doğal enerji kaynağına sahip bir ülke olmamıza rağmen yenilenebilir enerji teknoloji konusunda çok zayıfız ve dışarıya kalın halatlar ile bağımlı durumdayız.” açıklamalarını yaptı.

Cumhuriyet tarihinde yapılanın kat ve kat fazlasını Ak parti iktidarda olduğu dönemde  yaptığını ve bu yatırımların çok önemli olduğunu belirtti. Türkiye ülke olarak güneş enerjisinden alabileceği faydanın şuan için yalnızca %5 inden faydalanıyor. Bu teknolojik alt yapının bir an önce geliştirilerek ihanetten kaçınılmasını temenni ediyor.

Van’a güneş enerji paneli müjdesi!

Bu gelişim içerisinde Van şehrinin YEKA projesine ev sahipliği yaparak Türkiye ve bölgedeki ülkelerde söz sahibi olan il konumuna gelmeyi hedeflediklerini iletti. Van’ın çok büyük bir potansiyeli olduğundan bahseden Arvas 1000 megavat kapasiteli mini güneş YEKA projelerinin minimal şekilde 10 megavatlık küçük platformlar halinde tabana yayılarak her alanda bulunması gerektiğini belirtti.

Büyük devasa alanlar ve harcanacak paralar yerine daha tasarruflu ve portatif ama sayı olarak daha fazla üretilecek olan teknolojinin faydalarından bahsetti. Bunun için ise büyük iş adamları ve yatırımcıları ellerini cebine atmak için teşvik etti. Çünkü bu tarz projeler yalnızca kişisel çıkarlar uğruna değil ülke ve vatan meseleleri haline gelmiştir.

Van hakkında farklı bir haberi okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilir sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap