1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. Van protokolünden 2 Nisan’ı kutlama mesajları!
Trendlerdeki Yazı

Van protokolünden 2 Nisan’ı kutlama mesajları!

van_protokolunden_2_nisan_i_kutlama_mesajlari_h254229_46579
vanhaber.com.tr

2 Nisan Van’ın düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle Van Valisi ve merkez ilçe belediye başkanları kutlama mesajı yayınladı.

Dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgını tedbirleri kapsamında Van’ın düşman işgalinden kurtarılışının 102. yıl dönümü, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak kutlanacağı açıklanırken Van protokolü kutlama mesajı yayınladı.

VALİ BİLMEZ: “BARIŞ İÇİN ÇALIŞMALI VE ÜRETMELİYİZ”

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Van’ın düşman işgalinden kurtarılışının yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajda şu cümlelere yer verildi;  “Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, tarihi binlerce yıllık geçmişe dayanan, misafirperverliğin, mertliğin, yiğitliğin adresi güzel Van’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 102. yıl dönümünü kutlamanın onur ve gururunu yaşamaktayız. 2 Nisan 1918’de Ermeni mezaliminden kurtuluşu ile sonuçlanan bu kahramanlık destanı; sadece geçmişimizin aziz hatırası olmaktan öte, bir tarih ve kültür şuurudur.

Geleceğin Türkiye’si için, barış için çalışmalıyız ve üretmeliyiz. Geçmişimizden dersler alarak gençlerimizi eğitmeli ve onları yeni dünyaya hazırlamalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle tüm Vanlı hemşehrilerimizin 2 Nisan Kurtuluş Günü’nü tebrik ediyor, bizlere bu coğrafyada gururla yaşama imkanı veren şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum”

BAŞKAN SAY: “VAN ZULMÜN BİN TÜRLÜSÜNE BOYUN EĞMEMİŞTİR”

Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, yayımladığı mesajda, “Bugün, Van’ımızın düşman işgalinden kurtarılışının 102’nci yıl dönümünü idrak etmekteyiz. Binlerce yıllık tarihiyle, sayısız medeniyete ev sahipliği yapan, doğal güzelliklerin ve güneşin şehri Van’ımızın, tam bir asır önce bugün 2 Nisan 1918’de düşman işgalinden kurtarılmasının yıl dönümünü; gururla, heyecanla ve coşkuyla kutluyoruz. Anadolu’nun kapısı, serhat şehri Van; üzerinde yüzyıllarca kardeşçe, birlik ve beraberlik içerisinde huzurla yaşayan toplumlar arasına, Birinci Dünya Savaşı yıllarında ekilen nifak tohumları nedeniyle bir dönem kan ve gözyaşıyla, mezalimlerle, Müslüman halkın vahşice katledilmesiyle ve harabe haliyle anılmıştır. Çok şükür ki; şehit kanlarıyla sulandıkça yaşadığı coğrafyada daha derine kök salan bu aziz millet sayesinde, dönemin işgale uğrayan pek çok Anadolu şehri gibi Van da zulmün bin türlüsüne boyun eğmemiş, destansı mücadelesiyle yurdunu alçaklara teslim etmemiştir.” ifadelerine yer verdi.

BAŞKAN VEKİLİ ASLAN: “HEMŞEHRİLERİMİN KURTULUŞ BAYRAMI KUTLU OLSUN”

Van’ın İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Sinan Aslan, yayımladığı mesajda, “İlimizin 2 Nisan 1918’de düşman işgalinden kurtarılmasının 102. yıl dönümünün gururunu yaşıyoruz. Döneminde işgale uğrayan pek çok Anadolu şehri gibi Van’da zulmün bin türlüsüne boyun eğmemiş, destansı mücadelesiyle yurdunu alçaklara teslim etmemiştir. Hepimiz, bu anlamlı güne, binlerce şehidimiz ve gazimiz sayesinde ulaştığımızın farkındayız. Bu duygu ve düşüncelerle; her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz kardeşlik ve kenetlenmenin, 102. kurtuluş yılı vesilesiyle artacağına yürekten inanıyor, Van’ı bizlere emanet eden şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Hemşehrilerimin kurtuluş bayramı kutlu olsun” dedi.

BAŞKAN AKMAN: “BİNLERCE YILLIK TARİHİYLE SAYISIZ MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ”

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, binlerce yıllık tarihiyle sayısız medeniyete ev sahipliği yapan, doğal güzelliklerin ve güneşin şehri Van’ın yaklaşık bir asır önce 2 Nisan 1918’de düşman işgalinden kurtarılmasının yıldönümünün gururunu yaşadıklarını söyledi. O gün ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Van’ın da Ermeni çeteleri ve işbirlikçileri tarafından işgal edildiğini hatırlatan Başkan Akman, “Dönemin tüm olumsuz şartlarına rağmen aziz milletimiz, saygıdeğer ecdadımız, sahip olduğu manevi gücü ve bağımsızlık inancıyla eşine az rastlanır bir kahramanlık sergileyerek, ilimizi düşman işgalinden kurtarmış ve özgürlüğüne kavuşturmuştur” dedi.

Atatürk

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap