1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Van Kalesi

Van Kalesi

VAN_KALESI (1)
1

Van Kalesi Van’ın en önemli yapılarından biridir. Urartu Devleti zamanından günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Urartulara ev sahipliğini Tuşba ismiyle yapmış olan Van Kalesi dönemin Urartu Kralı Sarduri tarafından yaptırılmıştır.

Vale Kalesi Konumu

Van’ın il merkezinde bulunmakta olup merkeze uzaklığı 5 km’dir. Van ovasının ortasında büyük bir kaya kütlesinin üzerinde bulunmaktadır. Şu zamana kadar şatafatını koruyan  kalenin büyük bir çoğunluğu sapasağlam ayaktadır. Kalenin konumu muazzamdır. Kaledeyken şehri bir manzara gibi izleyebilirsiniz.

 Van Kalesi Yapısı

Kalenin yapısı 1800 metre uzunluğunda olmakla beraber 100 metre yüksekliğe sahiptir. Üç bölümlü olan kalenin çıkış tarafı batı tarafından doğu tarafına doğru hafif meyilli şekilde uzanmaktadır. Van Kalesi bünyesinde:

  • II. Sarduri Kaya Mezarları
  • Menua
  • Analı Kız Açık Hava Tapınağı
  • Sardur Burcu

ve bir çok sur bulunmaktadır.

Asur diline ait bir çok kitabeyi de içerisinde barındıran Van Kalesi o dönemden bu döneme kadar güzelliğini korumayı başarmıştır. M.Ö. 840-825 tarihleri arasında kurulan Van Kalesi Urartulardan Osmanlı zamanlarına kadar Pers yazıtlarını koruyabilmiştir. İçerisindeki Süleyman Han Cami minaresi olsun kerpiç yapılar olsun Osmanlı zamanından kalma yapılardır.

van kalesi

Van Kalesi Kullanım Amacı

Osmanlının kaleye hakim olduğu zamanlardaki kale kullanım amacı askeridir. Yüksek duvarları olsun taş malzemelerden yapılar olsun tam savunma için ideal durumdadır. 1915’den sonra zarar gören kale günümüze bu şekliyle ulaşmayı başarmıştır.

Kale Üzerindeki Çalışmalar

Kültür ve Turizm Bakanlığı müsaadesiyle kuzey tarafında bulunan höyük içerisinde çalışmalar yapılmıştır. Osmanlı ve Urartu Devletine ev sahipliği yapmış kaleyi gerçeğine en yakın şekilde restore ediyorlar.

Doç. Dr. Erkan Konyar ve 50 kişiye yakın ekip ile yürütülen bu çalışmalar halen devam etmektedir. Kazılar sonrası höyük ve çevresinde gün yüzüne çıkan yapıların kerpiç ile restoresinin bitecek hali merak uyandırıyor.

Kale üzerindeki çalışmalar sonrasında restore edilen kısmın da turizme kazandırılması hedefleniyor. Urartu Devletine ev sahipliği yapmış kale dönemin en büyük yapılarındandır. Bu çalışmalar üniversitelerde görevli 10 kişiye yakın arkeologlar ile yürütülüyor.

Tarihi bu denli içinde hapseden kale tam anlamıyla bir görsel şölen yapısıdır. Van eğer planlarınızın arasında ise görmeden dönmemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Farklı medeniyetlerin farklı esintileriyle günümüze ulaşıp dimdik ayakta durması zaten size bir çağrı gibi. Kültürlerin bu şahane buluşmasına şahit olmalısınız.

  1. Bölgenin bir diğer eşsiz kalesi olan Hoşap Kalesi hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.
  2. Van gezi rehberi içinse buraya tıklayınız.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap