YENİ GELİŞME

Van İŞGEM Büyüyor

 Tarih: 14-11-2017 19:29:22
Van İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) tarafından Ocak 2016'da başlatılan 9 milyon 200 bin Euro bütçeli "Van İŞGEM Büyüyor" projesinin kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

 Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Murat  “Hükümetimize müteşekkiriz”

 

  Van’da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde Avrupa Birliği (AB) fonu ile desteklenen ve bugün kapanış programı gerçekleşen ‘Van İŞGEM Büyüyor’ projesi kapsamında 30 yeni modern iş yeri ile 700 kişilik istihdam kapasitesi oluşacak. 

 

Gerçekleştirilen proje kapanış toplantısına Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Murat Zorluoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, kurum amirleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları ve vatandaşlar katıldı. 

 

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Murat Zorluoğlu, İŞGEM ve tekstilkent gibi hukuki altyapısında bazı boşluklar olan alanda bir yönetim modelinin oluşturulması gerektiğini belirtti. 

 

İŞGEM’lerin bir standart yönetim modelinin olmadığına dikkat çeken Vali Zorluoğlu, “Van İŞGEM Büyüyor projesinin kapanışını kutlamak için bir aradayız. Geldiğimden bu tarafa iki kez ziyaret ettim, çok özel bir proje gerçekten. İnşallah tam kapasite olarak kısa süre içerisinde hayata geçecek. Biraz daha yenilikçi, biraz daha teknoloji, İŞGEM’deki süresini tamamladığında daha büyük bir ölçeğe geçebilecek mahiyetteki yatırımcılara ve yatırımlara destek vermekte fayda görüyorum. Burada iki tane hususu da sizlerin dikkatine sunmak isterim. İŞGEM uygulamaları Türkiye’de birçok yerde var. Van’daki uygulama çok özel. Temelde iki tane husus var. Bunlardan bir tanesi İŞGEM’lerin bir standart yönetim modeli yok. Dolayısıyla bu zaman zaman sıkıntılar oluşturabiliyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız geldiği zaman ona da arz etmiştim. Gerek İŞGEM, gerek tekstilkent gibi hukuki altyapısında bazı boşluklar olan alanda bir yönetim modeli oluşturulsun. Bu alanda Van gibi başarılı uygulamaları daha çok dikkate alarak yapmalarında fayda münazara ediyorum” dedi.

 


  İŞGEM ile organize sanayi bölgesi (OSB) arasında orta ölçekte yeni bir yapılanmaya ihtiyaç olduğunun altını çizen Zorluoğlu, “İŞGEM’deki ölçek ile İŞGEM’den sonra gidilecek olan OSB ölçeği arasında çok büyük bir fark var. Buradan şu anlaşılıyor; arada yeni bir ölçeğe ihtiyaç var. Bir orta ölçek ile yeni bir yapılanmaya ihtiyaç var. Buna da dikkat etmek gerekiyor. Ya organize sanayi bölgelerimizde veya küçük sanayi sitelerimizin bir bölümünü İŞGEM ile OSB arasında yeni bir büyüklükte bir sanayi altyapısı oluşturmak gerekebilir” diye konuştu.

 

  “Van’da güzel şeyle oluyor”
  İŞGEM, tekstilkent ve OSB’de yeni alanların oluşturulması ve gelişmesiyle Van’da çok güzel şeylerin olduğunu ifade eden Zorluoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Bu sadece bugün bir anlamda hizmete açtığımız İŞGEM değil, onun dışında da çok güzel şeyle oluyor. Bunlardan bir tanesi tekstilkenttir. Hâlihazırda orada bin 500’e yakın ve çoğunluğu da kadın olmak üzere kişi istihdam ediliyor. Oranın altyapısı tamamlanmak üzeredir. Hükümetimize müteşekkiriz. İlave 7 milyon TL’yi bize tahsis ettiler. Kış gelmeden geçen sene yaşanan sıkıntılardan elbirliğiyle fiziki imkanları iyi hale getirdik. Orda yeni yatırımlar başladı. Önümüzdeki yıl bu vakitlerde orada 3 bin kişinin istihdam edileceği tekstilkent için çalışıyoruz. Tekstilkenttin daha da gelişmesi için ilave yeni alanların oluşturulması için de Kalkınma Bakanlığımızda, kalkınma ajansı üzerinde irtibat halindeyiz. Sadece tekstilkent değil, OSB’de kendisini geliştiriyor. OSB’ye yeni etaplar ilave ediyoruz. 4. etap büyük oranda tamamlandı. 5. etapla alakalı da çalışmalarımız devam ediyor.”

  “Van Denizi artık kirlenmeyecek”
  İki yıl sonra tamamlanacak arıtma sistemiyle Van Gölü’nün artık kirlenmeyeceğini söyleyen Zorluoğlu, “Van, hükümetimizin Cazibe Merkezleri Programı kapsamında olan 23 ilden bir tanesidir. Başbakanımız kısa bir süre içerisinde Cazibe Merkezleri Programının birinci çağrısının neticesini açıklayacağız demişti. Onu bekliyoruz. İnanıyorum Van’da da gerek Cazibe Merkezleri Programlarının sağladığı destekler, gerek Van’ın zaten 6. bölge olmasından kaynaklanan desteklerle önümüzdeki günlerde OSB içerisinde ve dışında yeni sanayi yatırımlarını da gerçekleştireceğiz. Yaklaşık bir milyon nüfusun atık suyunu arıtarak Van Denizi’ne verebileceğimiz modern bir arıtma tesisini inşallah temin ediyoruz. Gerçekten kısa sürede bu projeyi tamamladık. Kaynağını da hükümetimiz Büyükşehir Belediyemize temin etmiştir. İhalesinin yapılmasıyla birlikte 2 yıllık bir süre içerisinde tamamlanacak ve Van Denizi artık kirlenmeyecek” şeklinde konuştu.

  “Van, ülkemizin doğuya açılan kapısıdır”
  Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci ise, Van’ın ülkeye açılan kapısı olduğunu belirterek, “Van güneşin ve medeniyetin şehridir. Van geçmişten beri üretim merkezidir. Bugün bu proje de bunun önemli ayaklarından birini oluşturuyor. İnşallah hayırlı sonuçlar buradan alacağız. Bölgemiz açısından bakıldığında da buralarda çok ciddi yatırımlar aldı. Çok önemli yatırımlar yapıldı. Sağlıkta, ulaşımda, eğitimde, üniversitede, sanayide müthiş yatırımlar yapıldı. Bundan sonraki süreçte de inşallah yapılacak yeni yatırımlarla birlikte burası geçmişte olduğu gibi cazibe merkezi olacaktır” ifadelerini kullandı.

 


  Hedeflerinin katma değeri yüksek olan üretim ve imalatların çok rahat bir şekilde bütün dünya pazarlarına ulaştırmak olduğunu sözlerine ekleyen Çiftci,  “Buranın geleceği çok iyi olacak. Biz ümitliyiz. Bugün bu proje de bunun en önemli sonuçlarından bir tanesi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak, iş adamlarımızın önlerinin açılmasını, rekabetçi ve kolay ticaretin yapılması için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Bu bağlamda mastır plan projesiyle ülkemizin birçok noktasında kara sınır kapılarımızı yeniliyoruz.”


  ‘Van İŞGEM Büyüyor’ proje kapanış toplantısı, toplu fotoğraf çekilmesinin ardından son buldu.

  Kaynak: iha   Editör: vanhaber
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Malkoç'tan Van Vurgusu Malkoç'tan Van Vurgusu Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından düzenlenen "Ombudsman Vanlılar ile buluşuyor"..
Van'da okullar bir gün tatil edildi Van'da okullar bir gün tatil edildi Van’da da alınan bilgilere göre okullar kar yağışı nedeniyle tatil edildi...
Van'da yarın okullar tatil mi? Van'da yarın okullar tatil mi? Yurdu etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle bir çok ilde okulların tatil edilm..
Van İl Sağlık Müdürü değişti Van İl Sağlık Müdürü değişti Mevcut Sağlık İl Müdürü Ergün Yanmaz’ın yerine yeni bir isim atandı. Yanmaz’ın ..
  GÜNDEM HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 kanuna onay... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 kanuna onay... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Helal Akreditasyon Kurumu'nun kuruluş kanunu ile çeşitli ..
Reklam ajansına uyuşturucu baskını Reklam ajansına uyuşturucu baskını Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları teknik ..
Ankara’da gecenin bombası… Ankara’da gecenin bombası… Ankara’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mustafa Tuna çalışmalarına hız..
Yaz saati uygulaması… Yaz saati uygulaması… Kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanu..
  SİYASET HABERLERİ
Arınç: Elbette kırıldım…’ dedi Arınç: Elbette kırıldım…’ dedi AK Parti’nin kurucularından eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arın..
AK Parti Ferizli İlçe teşkilatı istifa etti.... AK Parti Ferizli İlçe teşkilatı istifa etti.... AK Parti Ferizli İlçe Başkanlığı'na genel merkez tarafından Dursun Ali Dal aday ..
Mahkeme Selahattin Demirtaş hakkında kararından vazgeçti... Mahkeme Selahattin Demirtaş hakkında kararından vazgeçti... Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi tutuklu HDP Eş Genele Başkanı Selahattin Dem..
AK Parti’de 3 istifa AK Parti’de 3 istifa AK Parti'de Mardin, Hatay, Van İl Başkanları görevlerinden istifa etti.
  EKONOMİ HABERLERİ
Bakan Canikli'den bedelli askerlik açıklaması Bakan Canikli'den bedelli askerlik açıklaması Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, bedelli askerlikle ilgili "Şu anda hüküme..
Sürekli yaz saati ‘kazanç’ sağladı mı? Sürekli yaz saati ‘kazanç’ sağladı mı? Yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesi, bir çok alanda hayata olumlu et..
Ekonomi Bakanı'ndan asgari ücret açıklaması, Ekonomi Bakanı'ndan asgari ücret açıklaması, Hep beraber ekonomi dünyası olarak şunda sessiz kalıyoruz. Artık tartışmayı bu n..
İşçiye bu yıl kadro... İşçiye bu yıl kadro... Kamuda görev yapan yaklaşık 817 bin taşeron şirket elemanının kadroya alınmasıyl..
  EĞİTİM HABERLERİ
19 yıllık sahte öğretmen hakkında karar verildi 19 yıllık sahte öğretmen hakkında karar verildi Trabzon'da sahte diplomayla 19 yıl öğretmenlik yaptığı öne sürülen ve 2005te 'yı..
107 öğretmene gözaltı 107 öğretmene gözaltı Ankara il ve ilçelerinde görevli olup KHK ile FETÖ kapsamında görevden ihraç edi..
Bakan Yılmaz'dan flaş açıklama! Bakan Yılmaz'dan flaş açıklama! Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Artık öğrenme süreleri hızlandı, öğrencilerim..
Büyükşehir bin öğrenciye 22 bin 344 kitap dağıttı Büyükşehir bin öğrenciye 22 bin 344 kitap dağıttı Van Büyükşehir Belediyesi’nin sürekli eğitim merkezlerinde eğitim gören yaklaşık..
  MAGAZİN HABERLERİ
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
Fikret Hakan hayatını kaybetti! Fikret Hakan hayatını kaybetti! Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan Fikret Hakan bir süredir akciğer kanseri teda..
Haluk Levent Vanlıları coşturdu Haluk Levent Vanlıları coşturdu Çatak Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından düzenlenen masa tenisi turnuvasında..
  SPOR HABERLERİ
Beşiktaş liderliği garantiledi... Beşiktaş liderliği garantiledi... Evinde Porto ile 1-1 berabere kalan Beşiktaş grubundan lider çıkmayı garantiledi..
 KaraKobraya teşekkür KaraKobraya teşekkür KaraKobra Taraftarlar Derneği Başkanı Ercan Dülger, Van Büyükşehir Belediyespor..
Van TSO’dan Vanspor moral kahvaltısı Van TSO’dan Vanspor moral kahvaltısı Sporcularla tek tek tokalaşan Van TSO Başkanı Necdet Takva, Diyarbekirspor ka..
VEDAŞ Hentbol’a sponsor oldu VEDAŞ Hentbol’a sponsor oldu Türkiye Hentbol İkinci Ligi A Grubunda mücadele eden Van Erek Beş Yıldız Hentbol..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam et..
Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Bilgi Güvenliği Konferansı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Siber saldırıl..
  BÖLGE HABERLERİ
Dikkat! İlk cezası 206 lira Dikkat! İlk cezası 206 lira Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafı..
Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Şemdinli’nin Kuzey Irak sınırında bir grup teröristin sızma girişimi sonucu çıka..
Sürücüler dikkat! 3 ay süre verildi... Sürücüler dikkat! 3 ay süre verildi... 27 Ekim'de yürürlüğe giren araçlarda camların film ile kaplatmasının yasak olma..
İdlib’te saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var İdlib’te saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var İdlib’te hava saldırısı: Çok sayıda ölü ve yaralı var...
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Şehit Kaymakam Safitürk için mevlit okutuldu Şehit Kaymakam Safitürk için mevlit okutuldu Cuma namazı öncesi verilen mevlit programının ardından vatandaşlara nohutlu pila..
YYÜ'de Stand-Up Gösterisi... YYÜ'de Stand-Up Gösterisi... Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğünün organize ettiği "Mezun olunca h..
Van’da 15 Temmuz’un İnsan Öyküleri Van’da 15 Temmuz’un İnsan Öyküleri Van’ın Tuşba Belediyesi öncülüğünde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ile Kadı..
Tuşba’da Engelsiz Yaşam Tuşba’da Engelsiz Yaşam Tuşba Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Resim ve Şiir Yarışması’nda d..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı