Bursa Escort
YENİ GELİŞME

Van İŞGEM Büyüyor

 Tarih: 14-11-2017 19:29:22
Van İş Geliştirme Merkezi (İŞGEM) tarafından Ocak 2016'da başlatılan 9 milyon 200 bin Euro bütçeli "Van İŞGEM Büyüyor" projesinin kapanış toplantısı gerçekleştirildi.

 Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Murat  “Hükümetimize müteşekkiriz”

 

  Van’da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde Avrupa Birliği (AB) fonu ile desteklenen ve bugün kapanış programı gerçekleşen ‘Van İŞGEM Büyüyor’ projesi kapsamında 30 yeni modern iş yeri ile 700 kişilik istihdam kapasitesi oluşacak. 

 

Gerçekleştirilen proje kapanış toplantısına Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Murat Zorluoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda, kurum amirleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, iş adamları ve vatandaşlar katıldı. 

 

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Murat Zorluoğlu, İŞGEM ve tekstilkent gibi hukuki altyapısında bazı boşluklar olan alanda bir yönetim modelinin oluşturulması gerektiğini belirtti. 

 

İŞGEM’lerin bir standart yönetim modelinin olmadığına dikkat çeken Vali Zorluoğlu, “Van İŞGEM Büyüyor projesinin kapanışını kutlamak için bir aradayız. Geldiğimden bu tarafa iki kez ziyaret ettim, çok özel bir proje gerçekten. İnşallah tam kapasite olarak kısa süre içerisinde hayata geçecek. Biraz daha yenilikçi, biraz daha teknoloji, İŞGEM’deki süresini tamamladığında daha büyük bir ölçeğe geçebilecek mahiyetteki yatırımcılara ve yatırımlara destek vermekte fayda görüyorum. Burada iki tane hususu da sizlerin dikkatine sunmak isterim. İŞGEM uygulamaları Türkiye’de birçok yerde var. Van’daki uygulama çok özel. Temelde iki tane husus var. Bunlardan bir tanesi İŞGEM’lerin bir standart yönetim modeli yok. Dolayısıyla bu zaman zaman sıkıntılar oluşturabiliyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız geldiği zaman ona da arz etmiştim. Gerek İŞGEM, gerek tekstilkent gibi hukuki altyapısında bazı boşluklar olan alanda bir yönetim modeli oluşturulsun. Bu alanda Van gibi başarılı uygulamaları daha çok dikkate alarak yapmalarında fayda münazara ediyorum” dedi.

 


  İŞGEM ile organize sanayi bölgesi (OSB) arasında orta ölçekte yeni bir yapılanmaya ihtiyaç olduğunun altını çizen Zorluoğlu, “İŞGEM’deki ölçek ile İŞGEM’den sonra gidilecek olan OSB ölçeği arasında çok büyük bir fark var. Buradan şu anlaşılıyor; arada yeni bir ölçeğe ihtiyaç var. Bir orta ölçek ile yeni bir yapılanmaya ihtiyaç var. Buna da dikkat etmek gerekiyor. Ya organize sanayi bölgelerimizde veya küçük sanayi sitelerimizin bir bölümünü İŞGEM ile OSB arasında yeni bir büyüklükte bir sanayi altyapısı oluşturmak gerekebilir” diye konuştu.

 

  “Van’da güzel şeyle oluyor”
  İŞGEM, tekstilkent ve OSB’de yeni alanların oluşturulması ve gelişmesiyle Van’da çok güzel şeylerin olduğunu ifade eden Zorluoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Bu sadece bugün bir anlamda hizmete açtığımız İŞGEM değil, onun dışında da çok güzel şeyle oluyor. Bunlardan bir tanesi tekstilkenttir. Hâlihazırda orada bin 500’e yakın ve çoğunluğu da kadın olmak üzere kişi istihdam ediliyor. Oranın altyapısı tamamlanmak üzeredir. Hükümetimize müteşekkiriz. İlave 7 milyon TL’yi bize tahsis ettiler. Kış gelmeden geçen sene yaşanan sıkıntılardan elbirliğiyle fiziki imkanları iyi hale getirdik. Orda yeni yatırımlar başladı. Önümüzdeki yıl bu vakitlerde orada 3 bin kişinin istihdam edileceği tekstilkent için çalışıyoruz. Tekstilkenttin daha da gelişmesi için ilave yeni alanların oluşturulması için de Kalkınma Bakanlığımızda, kalkınma ajansı üzerinde irtibat halindeyiz. Sadece tekstilkent değil, OSB’de kendisini geliştiriyor. OSB’ye yeni etaplar ilave ediyoruz. 4. etap büyük oranda tamamlandı. 5. etapla alakalı da çalışmalarımız devam ediyor.”

  “Van Denizi artık kirlenmeyecek”
  İki yıl sonra tamamlanacak arıtma sistemiyle Van Gölü’nün artık kirlenmeyeceğini söyleyen Zorluoğlu, “Van, hükümetimizin Cazibe Merkezleri Programı kapsamında olan 23 ilden bir tanesidir. Başbakanımız kısa bir süre içerisinde Cazibe Merkezleri Programının birinci çağrısının neticesini açıklayacağız demişti. Onu bekliyoruz. İnanıyorum Van’da da gerek Cazibe Merkezleri Programlarının sağladığı destekler, gerek Van’ın zaten 6. bölge olmasından kaynaklanan desteklerle önümüzdeki günlerde OSB içerisinde ve dışında yeni sanayi yatırımlarını da gerçekleştireceğiz. Yaklaşık bir milyon nüfusun atık suyunu arıtarak Van Denizi’ne verebileceğimiz modern bir arıtma tesisini inşallah temin ediyoruz. Gerçekten kısa sürede bu projeyi tamamladık. Kaynağını da hükümetimiz Büyükşehir Belediyemize temin etmiştir. İhalesinin yapılmasıyla birlikte 2 yıllık bir süre içerisinde tamamlanacak ve Van Denizi artık kirlenmeyecek” şeklinde konuştu.

  “Van, ülkemizin doğuya açılan kapısıdır”
  Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci ise, Van’ın ülkeye açılan kapısı olduğunu belirterek, “Van güneşin ve medeniyetin şehridir. Van geçmişten beri üretim merkezidir. Bugün bu proje de bunun önemli ayaklarından birini oluşturuyor. İnşallah hayırlı sonuçlar buradan alacağız. Bölgemiz açısından bakıldığında da buralarda çok ciddi yatırımlar aldı. Çok önemli yatırımlar yapıldı. Sağlıkta, ulaşımda, eğitimde, üniversitede, sanayide müthiş yatırımlar yapıldı. Bundan sonraki süreçte de inşallah yapılacak yeni yatırımlarla birlikte burası geçmişte olduğu gibi cazibe merkezi olacaktır” ifadelerini kullandı.

 


  Hedeflerinin katma değeri yüksek olan üretim ve imalatların çok rahat bir şekilde bütün dünya pazarlarına ulaştırmak olduğunu sözlerine ekleyen Çiftci,  “Buranın geleceği çok iyi olacak. Biz ümitliyiz. Bugün bu proje de bunun en önemli sonuçlarından bir tanesi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak, iş adamlarımızın önlerinin açılmasını, rekabetçi ve kolay ticaretin yapılması için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Bu bağlamda mastır plan projesiyle ülkemizin birçok noktasında kara sınır kapılarımızı yeniliyoruz.”


  ‘Van İŞGEM Büyüyor’ proje kapanış toplantısı, toplu fotoğraf çekilmesinin ardından son buldu.

  Kaynak: iha   Editör: vanhaber
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi  Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi Van’ın Tuşba ilçesinde eğitim gören minik öğrenciler, 22 Mart Dünya Su Günü dola..
Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 9 kişi gözaltına al..
Van’da 26 gözaltı var Van’da 26 gözaltı var Van’da terör operasyonu: 26 gözaltı
 Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 14 bin 5..
  GÜNDEM HABERLERİ
Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi  Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Van’daki sivil to..
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! CNN Türk'te bir programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ila..
Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun bir haftaya hazırlanıyor. Gündemde 3 önemli d..
Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İl Buluşmaları” kapsamında Hakkari'..
  SİYASET HABERLERİ
10 bin polis alınacak 10 bin polis alınacak Akademinin internet sitesinden e-Devlet şifresiyle 12 Mart'ta yapılmaya başlayan..
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında Şirin Payzın'ın konuk old..
Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Bolu istikametine seyir halinde olan Vahit Dal (44) idaresindeki 25 LS 275 plaka..
Kavgaya karışanlar... Kavgaya karışanlar... TBMM Başkanlığı, Genel Kurul çalışmaları sırasında yaşanan olaylar ve bununla il..
  EKONOMİ HABERLERİ
Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, İstanb..
Fakıbaba'dan önemli açıklama! Fakıbaba'dan önemli açıklama! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Adıyaman Millet..
 Bakan müjdeyi böyle verdi! Bakan müjdeyi böyle verdi! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, hayvancılık ve tarımdaki yeni ..
Bakan Ağbal açıkladı… Bakan Ağbal açıkladı… Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin yılbaşında belirlenen tutarın altına dü..
  EĞİTİM HABERLERİ
Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Kanun Hükmünde Kararname ile Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kadroya ge..
Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet ÖZCAN Başkanlığında İlçe M..
 Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait TÜBİTAK tarafından 2017-2018 eğitim öğretim döneminde düzenlenen ve 8 ilden 100 ..
Saray’da okuma yazma seferberliği Saray’da okuma yazma seferberliği Van’ın Saray Kaymakamlığı tarafından okuma yazma seferberliği başlatıldı. ..
  MAGAZİN HABERLERİ
Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ İnternete RTÜK denetimi getiren tasarı biraz önce Meclis'te kabul edilerek yasal..
O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? En fazla oyu alan Lütfiye Özipek, 2018 O Ses Türkiye birincisi oldu.
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
  SPOR HABERLERİ
Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Kahramanmaraş’ta 22-25 Şubat tarihlerinde düzenlenen Yıldızlar Türkiye Hokey Şam..
GESKON basınla bir araya geldi  GESKON basınla bir araya geldi Gençlik ve Spor Konfederasyonu (GESKON) Doğu Anadolu Bölge Başkanı Nihat Karad..
Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı  Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı Bölgesel Amatör Lig 1. Grup'ta mücadele eden Erciş Gençlik Belediye Spor, bug..
Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı  Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı Van İl Jandarma Komutanlığında görevli kadın personellerle Hakkari Gücü Kadın F..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Gelecek Uzayda semineri Gelecek Uzayda semineri “Mikrodan Makroya İçinde Yaşadığımız Evren” isimli projenin “Gelecek Uzayda’ ad..
Van’da çağrı merkezi kuruldu Van’da çağrı merkezi kuruldu CMC Türkiye Van’da kurduğu çağrı merkezi ile ilgili bir basın toplantısı düzen..
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
  BÖLGE HABERLERİ
4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı 4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı Siirt Valiliğinden alınan bilgilere göre, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik Siir..
Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Belirlenen Nevroz takvimine göre kutlamaların startı 17 Mart’ta Diyarbakır’ın Si..
 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak Buna göre 81 ilin tamamında narkotimler kurulacak. Yine rehabilitasyon merkezler..
Yeni bir savaş başlayacak Yeni bir savaş başlayacak Irak ve Suriye'de kurulan terör örgütü DEAŞ'ın çöküşünün, en az yükselişi kadar ..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Bekiran aşireti kitaplara konu oldu  Bekiran aşireti kitaplara konu oldu Tarihçi-Yazar Mehmet Fatih Bekirhan, beşinci kitabı olan “Bekiran Aşireti Tarihi..
 Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi  Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi Van Şair-Yazarlar Birliği tarafından Muradiye ilçesinde şiir ve müzik dinletisi ..
Van kedileri görücüye çıkıyor Van kedileri görücüye çıkıyor Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi tarafından ‘3. V..
Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van’da 1955 yılında kanun çalmaya başlayan 78 yaşındaki Şahin Türkmenoğlu, 63 yı..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı