1. Ana Sayfa
 2. BÖLGE
 3. Van’a Bağlı İlçeler

Van’a Bağlı İlçeler

GEZİLECEK YER
vanhaber.com.tr

Van’a Bağlı İlçeler

Van, Türkiye’de önemli büyükşehir belediyesi olan illerimizden birisidir. Kendini en iyi pazarladığı konu van gölü’dür. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü‘nü de bünyesinde barındırmaktadır. Doğu’nun parlayan illerinden biri olan Van doğa, tarih ve kültür çeşmelerinin birlikte aktığı güzel illerimizden biridir. Tarihi bakımdan ise yerleşip yaşanmış en eski medeniyetlere kadar ev sahipliği yapma özelliğini de taşıyor.

Sizler için Van merkez iline bağlı olan ilçeleri listeledik.

 1. Çaldıran
 2. Çatak
 3. Başkale
 4. Edremit
 5. Erçiş
 6. Gevaş
 7. Gürpınar
 8. İpekyolu
 9. Muradiye
 10. Özalp
 11. Saray
 12. Tuşba

Van'a Bağlı İlçeler

 • Van’ın Gezilecek İlçeleri

Van’a gelip Van Kalesini görmeden gitmeyin derim. Kalenin Urartular döneminden kalma olduğu biliniyor. Bulunduğu konum itibariyle de farklı bir auraya sahip olan Van Kalesi görülmeye değer az bulunur eserlerden.

Van’a geldiniz ve gezip görmek için aklınıza ilk gelen şey Van Gölü’dür sanırım. Görmelisiniz de. Türkiye’nin en büyük gölü statüsünde bulunan Van Gölü doğunun tek denizi olarak bilinmektedir. Van Gölü aynı zamanda Dünya’nın en büyük sodalı gölüdü Bu konuma sahip bir değerimizi görmenizde fayda var.

Van’ın dünyaca bilinen en önemli simgesi olan Van kedileri. Yüzlerce Van kedisinin bir arada bulunduğu Van Kedi Evi‘ni görmek isteyeceğinizi biliyorum. İnsana en cana yakın varlıklardan olan kedilerin en eşsizlerinin bir arada olduğu Van kedilerini ziyaret etmelisiniz.

Muradiye Şelalesi’ne uğramadan gitmeyin sakın. İnci kefallerinin muazzam seyir zevkindeki göçlerine tanık olmak istemez misiniz? Bu seyir kaçacak cinsten değil.

Van’a geldiyseniz hemen acıkmanız gerek. Çünkü uyanır uyanmaz hemen kahvaltısının zevkine varmak isteyeceksiniz. Kahvaltı denince akla Van kahvaltısı gelir. Otlu peynirinden tutun murtuğasına kavutundan tutun cacığına. Masanızda öyle güzel duracaklar ki dakikalarca seyretmek isteyebilirsiniz. Ama fazla seyretmeden o mükemmel tatların zevkine varmalısınız. Gerçekten abarttıkları kadar var.

Akdamar Adası’na özel bir zaman ayırmanız gerekiyor. Seyir zevkinin uçsuz bucaksız şekilleneceği Akdamar Ada’sında Akdamar kilisesi yüzyıllardır güzelliğini koruyarak sizi tarihin derinliklerine götürü

Mimarı açıdan sizi doyuracak olan Akdamar Kilisesi çok güzel bir tarihçeye sahip. Mutlaka ama mutlaka gitmeniz gerekiyor. O aurayı tatmanız gerek. Başta da söylediğimiz gibi Akdamar Adası’na gününüzü ayırırsanız pişman olmayacaksınız.

Van hakkında başka bir makalemizi okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap