1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. Van İl Sağlık Müdürü’nden korona virüs açıklaması!
Trendlerdeki Yazı

Van İl Sağlık Müdürü’nden korona virüs açıklaması!

van_il_saglik_muduru_nden_korona_virus_aciklamasi_h253332_07b2a
vanhaber.com.tr

Van İl Sağlık Müdürü’nden korona virüs açıklaması!

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, korona virüs gündemiyle alakalı basın toplantısı düzenledi.

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, S.B.Ü Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sebahattin Çelik ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Ümit Haluk İliklerden, korona virüs den korunmak için ortak bir basın toplantısı düzenledi.

“EN BASİT YOLU EVDEN ÇIKMAMAK”

Burada konuşan Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından her gün düzenli bilgilendirme yapıldığını belirterek, “Tüm dünyayı etkisi altına alan bu virüsten korunmanın en basit yolu, her gün üstüne basılarak söylenen 14 gün kuralına uygun davranarak gerekmedikçe evden dışarı çıkmamaktır. Yeni korona virüs diğer virüsler gibi dış ortamda uzun süre canlı kalamaz. Kısa süre de olsa canlı kaldığı yüzeyleri sabun, deterjan, sulandırılmış çamaşır suyu ile temizlersek mikrobu öldürebiliriz. Ellerimizi sık sık sabun ile en az 20 saniye boyunca ovduktan sonra su ile yıkamalıyız, çünkü ellerimiz bizim en fazla virüsü taşıyabilecek organımızdır.

“TOPLU TAŞIMALARA DİKKAT”

Toplu taşıma (uçak, otobüs, dolmuş vs..) araçları, açık kapalı mekanlar ( avm, tiyatro, sinema, kafeterya) hasta kişilerle temas kurabileceğimiz alanlar olduğu ya da hasta kişilerin yaydığı mikropları elinizle alabileceğiniz yerler olduğu için gerekmedikçe bu alanlardan uzak durulmalı; kendi eviniz dışındaki yerlerde bulunuyorsak ellerimizi sık sık yıkamayı ihmal etmemeliyiz.” dedi.

“GELENEKLERİMİZE AYKIRI OLSA DA…”

Müdür Sünnetçioğlu, ziyaretlere ara verilmesini gerektiğini belirterek, “Bugünlerde komşu ziyaretlerimize, düğünlerimize, cenazelerimize, misafirliklerimize her ne kadar geleneklerimize aykırı olsa da ara vererek hem kendimizi hem de sevdiklerimizi korumalıyız. Bağışıklığımızı güçlendirmek için bol sıvı tüketip, dengeli beslenmeli, yeterince ve düzenli bir uyku uyumalıyız. Düşmeyen ateş, öksürük ve nefes darlığımız varsa, maske takarak bir sağlık kuruluşuna başvurmalıyız.” şekliiinde konuştu.

“ESNAFIMIZDAN DA BEKLENTİLERİMİZ VAR”

Esnaflardan beklentisini de dile getiren İl Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu, “Biz tüm bunlara dikkat ederken esnaflarımızdan da beklentilerimiz vardır. Masalar arası mesafe 1 metreden az olmayacak şekilde düzenlenmelidir. Genel temizliğin su ve deterjanla yapılması yeterlidir. Restoranlarda açık büfe uygulamasının el teması riski olan riskli bir uygulama olduğu unutulmamalıdır. Gerekirse servisin çalışanlar tarafından yapılması sağlanmalıdır. Servis yapacak kişilerin el hijyenine özellikle çok dikkat etmesi gerekmektedir. Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu ( ateş, öksürük vb) bulguları olan personel şikayetleri düzelene kadar çalıştırılmamalıdır. Kişilerin daha uzun süre bir arada bulunmaması için yemekten sonra çay servisi yapılmamalıdır. Kullanılan malzemelerin hijyenine dikkat edilmelidir. Bardak ve tabak gibi sürekli kullanılan şeylerin her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanmalı ve yeniden kullanımına kadar temiz kapalı bir ortamda saklanmalıdır.” dedi.

“SUYA SABUNA DOKUN”

Toplumu ilgilendiren önemli mesajlar veren Sünnetçioğlu, “Sorun küresel çözüm ulusal” diyerek “Sağlıkçılar iş başında sen evinde kal. Suya sabuna dokun. Virüs dolaşmaz insanlar virüsü dolaştırır. Bu sorunda yanımızda mücadele edip bize omuz veren duyarlı vatandaşlarımıza sağlık personelimize ve kolluk kuvvetlerine teşekkürü borç biliriz” şeklinde görüş belirtti.

korona virüs

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap