Bursa Escort
YENİ GELİŞME

Van hibeler konusunda önemli bir yere sahiptir

 Tarih: 11-12-2017 18:52:22
Programa Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nevzat Gün, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Van İl Koordinatörü İbrahim Başak, İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer, Van TSO Yönetim Kurulu üyeleri, eğitmenler ve eğitime katılacak ilk grup katıldı.

DAKA desteğiyle 120 kişiye “Proje Döngü Yönetimi” eğitimi  

 Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) 2017 yılı Teknik Destek Programı çerçevesinde Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) tarafından sunulan ve desteklenen “Hibe Kaynaklarına Erişim” projesi kapsamında “Proje Döngü Yönetimi Eğitimi” verilmeye başlandı. 

 

  Dört grup halinde verilecek olan eğitimde ilk grup için açılış programı Van TSO binasında gerçekleştirildi. Programa Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nevzat Gün, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Van İl Koordinatörü İbrahim Başak, İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer, Van TSO Yönetim Kurulu üyeleri, eğitmenler ve eğitime katılacak ilk grup katıldı.

 

  “Çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir projenin başlangıcını gerçekleştireceğiz”
  Açılışta konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, gerçekleştirilecek olan eğitimin önemine değinerek, “Çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir projenin başlangıcını gerçekleştireceğiz. Van TSO ile DAKA’nın ortaklaşa yürütecekleri Hibe Kaynaklarına Erişim projesinin açılış programını gerçekleştireceğiz. Aslında uzun zamandır ara vermiştik, bu kısaca PCM dediğimiz Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi. Bu çok önemli bir iş. Sebebi ise şu; biliyorsunuz bizim bölgemiz en dezavantajlı bölgedir. Dolayısıyla bizim için hibe kaynaklarına erişim bir nevi can suyu niteliğindedir. Bu anlamda Van’ın nitelikli proje yürütücülerine ve yöneticilerine çok ihtiyacı var. Umuyorum sizlerin de bu proje kapsamında edindiğiniz bilgilerle her biriniz birer profesyonel proje yöneticisi olursunuz” ifadelerini kullandı.

 


  AB hibeleri konusunda 2010 yılında Van’ın ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Takva, şunları kaydetti:
  “2010 yılında Van en fazla AB hibe kaynaklarını alan il olarak ilk sırada yer aldı. Ardından Konya ikinci il geliyor. 2010 yılında kullandığımız kaynak yaklaşık 20 milyon Euro. Sadece AB kaynaklarını kullanabilirsek, yılda 2 milyar Euro’yu geçiyor. 2 milyar Euro’luk bir kaynaktan bahsediyoruz. Bunu nasıl yapabiliriz, işte projelendirerek bu kaynaklara erişmemiz mümkün. Bizim odamız da, DAKA’nın desteğini alarak 4 grup halinde yürütülecek projenin ilk grubunun eğitimini bugün başlatıyor.”

 

  “Kaliteli bir proje fikri varsa mutlaka destek alırsınız”
  Programda bir konuşma yapan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ise, proje kapsamında ciddi bir başvuru olduğunu belirterek, “2018 yılında Teknik Destek Programı kapsamında bunun devamı için Ajansımıza başvurulabilir ve bu eğitimi 2018'de de sürdürebiliriz. Bizim dediğimiz proje döngüsü yönetimi eğitimi, genelde Avrupa Birliği projeleri için düşünülüyor ama öyle değil. KOSGEB'in en küçük girişimcilik desteğinden tutun, Avrupa Birliği hibelerine kadar birçok ulusal ve uluslararası hibelerde aslında bizim amacımız bu mantığı oturtmaktır. Kaliteli bir proje fikri varsa, o kurum olmasa da başka kurumdan mutlaka destek alırsınız. İddia ediyorum, fon sağlayan kurumların yüzde 90’ından fazlasına proje sunabilirsiniz ve başarılı olursunuz” dedi.

 

  “Van hibeler konusunda önemli bir yere sahiptir”
  Van’ın hibeler konusunda önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Güray, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Van, 2010 yılında özellikle Türkiye'de 201 proje ile en fazla hibe sağlayan illerin de başında geliyor. Siz bu eğitimi aldıktan ve bu mantığı kavradıktan sonra, Avrupa Birliğinin birçok destek programına gerek şahsi, gerek kurumsal, gerek temsil ettiğiniz STK, oda ve dernek adına projelerinizi sunabilirsiniz. Biz sadece Van’a hizmet etmiyoruz. Van ile birlikte Muş, Bitlis ve Hakkari'ye de hizmet veriyoruz. DAKA olarak diğer illerimizde de birçok yerde çalıştık. Biz o anlamda eğitimcilerimize güveniyoruz. Biliyorsunuz kalkınma ajansının birçok faaliyet alanı vardır, ama bizim en çok önemsediğimiz ulusal ve uluslararası etkinlik alanıdır. Bu anlamda da Başkanımızın da bahsettiği gibi insan kaynakları kapasitemizin gelişmesine önem veriyoruz. Biz her programda dile getiriyoruz, kalkınmanın olanağını insanlara bırakmazsak, istediğiniz kadar yatırım yapalım bir sonuç elde edemeyiz.”
  Eğitmenler Muhammed İsmail Dinçer, Davut Karaca, Selahattin Ciritçi ve Şenol Karabaltaoğlu tarafından 4 grup olarak verilecek olan eğitimler, toplam 20 gün sürecek ve 120 kişi eğitimlerden faydalanacak.

  Kaynak: iha   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi  Minik yüreklerden “Su Hayattır” koreografisi Van’ın Tuşba ilçesinde eğitim gören minik öğrenciler, 22 Mart Dünya Su Günü dola..
Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK operasyonu Van’da PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda 9 kişi gözaltına al..
Van’da 26 gözaltı var Van’da 26 gözaltı var Van’da terör operasyonu: 26 gözaltı
 Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van'da 14 bin 500 paket ele geçirildi Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında 14 bin 5..
  GÜNDEM HABERLERİ
Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi  Ahmet Davutoğlu, STK temsilcileriyle bir araya geldi Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Van’daki sivil to..
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan medyaya uyarı! CNN Türk'te bir programa katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ila..
Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Seçim ittifakı teklifi Meclis'te... Türkiye Büyük Millet Meclisi yoğun bir haftaya hazırlanıyor. Gündemde 3 önemli d..
Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Erbaş: İslam ile ilgili yazan, konuşan ve haber yapanlar... Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “İl Buluşmaları” kapsamında Hakkari'..
  SİYASET HABERLERİ
10 bin polis alınacak 10 bin polis alınacak Akademinin internet sitesinden e-Devlet şifresiyle 12 Mart'ta yapılmaya başlayan..
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu CNN Türk canlı yayınında Şirin Payzın'ın konuk old..
Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Erdoğan'ın Kuzeni trafik kazasında hayatını kaybetti Bolu istikametine seyir halinde olan Vahit Dal (44) idaresindeki 25 LS 275 plaka..
Kavgaya karışanlar... Kavgaya karışanlar... TBMM Başkanlığı, Genel Kurul çalışmaları sırasında yaşanan olaylar ve bununla il..
  EKONOMİ HABERLERİ
Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Milli kredi derecelendirme kuruluşu geliyor... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, İstanb..
Fakıbaba'dan önemli açıklama! Fakıbaba'dan önemli açıklama! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Adıyaman Millet..
 Bakan müjdeyi böyle verdi! Bakan müjdeyi böyle verdi! Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, hayvancılık ve tarımdaki yeni ..
Bakan Ağbal açıkladı… Bakan Ağbal açıkladı… Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin yılbaşında belirlenen tutarın altına dü..
  EĞİTİM HABERLERİ
Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Van'da bin 62 taşeron işçisi kadroya alındı Kanun Hükmünde Kararname ile Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kadroya ge..
Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Kaymakam ÖZCAN, Rehber öğretmenleriyle buluştu Bahçesaray Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet ÖZCAN Başkanlığında İlçe M..
 Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait Sergilenecek 100 Projenin 32’si Van’a ait TÜBİTAK tarafından 2017-2018 eğitim öğretim döneminde düzenlenen ve 8 ilden 100 ..
Saray’da okuma yazma seferberliği Saray’da okuma yazma seferberliği Van’ın Saray Kaymakamlığı tarafından okuma yazma seferberliği başlatıldı. ..
  MAGAZİN HABERLERİ
Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ Adnan Oktar için beklenen yasa çıktı! İ İnternete RTÜK denetimi getiren tasarı biraz önce Meclis'te kabul edilerek yasal..
O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? O Ses Türkiye 2018 şampiyonu kim oldu? En fazla oyu alan Lütfiye Özipek, 2018 O Ses Türkiye birincisi oldu.
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
  SPOR HABERLERİ
Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Türkiye Hokey Federasyonu Van Temsilciliği Kahramanmaraş’ta 22-25 Şubat tarihlerinde düzenlenen Yıldızlar Türkiye Hokey Şam..
GESKON basınla bir araya geldi  GESKON basınla bir araya geldi Gençlik ve Spor Konfederasyonu (GESKON) Doğu Anadolu Bölge Başkanı Nihat Karad..
Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı  Genç futbolcunun dili boğazına kaçtı Bölgesel Amatör Lig 1. Grup'ta mücadele eden Erciş Gençlik Belediye Spor, bug..
Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı  Kadın askerlerle futbolculardan renkli futbol maçı Van İl Jandarma Komutanlığında görevli kadın personellerle Hakkari Gücü Kadın F..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Gelecek Uzayda semineri Gelecek Uzayda semineri “Mikrodan Makroya İçinde Yaşadığımız Evren” isimli projenin “Gelecek Uzayda’ ad..
Van’da çağrı merkezi kuruldu Van’da çağrı merkezi kuruldu CMC Türkiye Van’da kurduğu çağrı merkezi ile ilgili bir basın toplantısı düzen..
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
  BÖLGE HABERLERİ
4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı 4 ilde 9 şüpheli gözaltına alındı Siirt Valiliğinden alınan bilgilere göre, terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik Siir..
Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Van'da nevroz ne zamana kutlanacak? Belirlenen Nevroz takvimine göre kutlamaların startı 17 Mart’ta Diyarbakır’ın Si..
 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak 2018-2023 yılları arasında 81 ilde kurulacak Buna göre 81 ilin tamamında narkotimler kurulacak. Yine rehabilitasyon merkezler..
Yeni bir savaş başlayacak Yeni bir savaş başlayacak Irak ve Suriye'de kurulan terör örgütü DEAŞ'ın çöküşünün, en az yükselişi kadar ..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Bekiran aşireti kitaplara konu oldu  Bekiran aşireti kitaplara konu oldu Tarihçi-Yazar Mehmet Fatih Bekirhan, beşinci kitabı olan “Bekiran Aşireti Tarihi..
 Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi  Muradiye’de şiir ve müzik dinletisi Van Şair-Yazarlar Birliği tarafından Muradiye ilçesinde şiir ve müzik dinletisi ..
Van kedileri görücüye çıkıyor Van kedileri görücüye çıkıyor Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Kedisi Araştırma Merkezi tarafından ‘3. V..
Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van'da 'asırlık çınar'ın kanun aşkı Van’da 1955 yılında kanun çalmaya başlayan 78 yaşındaki Şahin Türkmenoğlu, 63 yı..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı