Bursa Escort
YENİ GELİŞME

Van hibeler konusunda önemli bir yere sahiptir

 Tarih: 11-12-2017 18:52:22
Programa Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nevzat Gün, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Van İl Koordinatörü İbrahim Başak, İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer, Van TSO Yönetim Kurulu üyeleri, eğitmenler ve eğitime katılacak ilk grup katıldı.

DAKA desteğiyle 120 kişiye “Proje Döngü Yönetimi” eğitimi  

 Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının (DAKA) 2017 yılı Teknik Destek Programı çerçevesinde Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) tarafından sunulan ve desteklenen “Hibe Kaynaklarına Erişim” projesi kapsamında “Proje Döngü Yönetimi Eğitimi” verilmeye başlandı. 

 

  Dört grup halinde verilecek olan eğitimde ilk grup için açılış programı Van TSO binasında gerçekleştirildi. Programa Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nevzat Gün, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Van İl Koordinatörü İbrahim Başak, İpekyolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Şükrullah Yavuzer, Van TSO Yönetim Kurulu üyeleri, eğitmenler ve eğitime katılacak ilk grup katıldı.

 

  “Çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir projenin başlangıcını gerçekleştireceğiz”
  Açılışta konuşan Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, gerçekleştirilecek olan eğitimin önemine değinerek, “Çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir projenin başlangıcını gerçekleştireceğiz. Van TSO ile DAKA’nın ortaklaşa yürütecekleri Hibe Kaynaklarına Erişim projesinin açılış programını gerçekleştireceğiz. Aslında uzun zamandır ara vermiştik, bu kısaca PCM dediğimiz Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi. Bu çok önemli bir iş. Sebebi ise şu; biliyorsunuz bizim bölgemiz en dezavantajlı bölgedir. Dolayısıyla bizim için hibe kaynaklarına erişim bir nevi can suyu niteliğindedir. Bu anlamda Van’ın nitelikli proje yürütücülerine ve yöneticilerine çok ihtiyacı var. Umuyorum sizlerin de bu proje kapsamında edindiğiniz bilgilerle her biriniz birer profesyonel proje yöneticisi olursunuz” ifadelerini kullandı.

 


  AB hibeleri konusunda 2010 yılında Van’ın ilk sırada yer aldığına dikkat çeken Takva, şunları kaydetti:
  “2010 yılında Van en fazla AB hibe kaynaklarını alan il olarak ilk sırada yer aldı. Ardından Konya ikinci il geliyor. 2010 yılında kullandığımız kaynak yaklaşık 20 milyon Euro. Sadece AB kaynaklarını kullanabilirsek, yılda 2 milyar Euro’yu geçiyor. 2 milyar Euro’luk bir kaynaktan bahsediyoruz. Bunu nasıl yapabiliriz, işte projelendirerek bu kaynaklara erişmemiz mümkün. Bizim odamız da, DAKA’nın desteğini alarak 4 grup halinde yürütülecek projenin ilk grubunun eğitimini bugün başlatıyor.”

 

  “Kaliteli bir proje fikri varsa mutlaka destek alırsınız”
  Programda bir konuşma yapan DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ise, proje kapsamında ciddi bir başvuru olduğunu belirterek, “2018 yılında Teknik Destek Programı kapsamında bunun devamı için Ajansımıza başvurulabilir ve bu eğitimi 2018'de de sürdürebiliriz. Bizim dediğimiz proje döngüsü yönetimi eğitimi, genelde Avrupa Birliği projeleri için düşünülüyor ama öyle değil. KOSGEB'in en küçük girişimcilik desteğinden tutun, Avrupa Birliği hibelerine kadar birçok ulusal ve uluslararası hibelerde aslında bizim amacımız bu mantığı oturtmaktır. Kaliteli bir proje fikri varsa, o kurum olmasa da başka kurumdan mutlaka destek alırsınız. İddia ediyorum, fon sağlayan kurumların yüzde 90’ından fazlasına proje sunabilirsiniz ve başarılı olursunuz” dedi.

 

  “Van hibeler konusunda önemli bir yere sahiptir”
  Van’ın hibeler konusunda önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Güray, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Van, 2010 yılında özellikle Türkiye'de 201 proje ile en fazla hibe sağlayan illerin de başında geliyor. Siz bu eğitimi aldıktan ve bu mantığı kavradıktan sonra, Avrupa Birliğinin birçok destek programına gerek şahsi, gerek kurumsal, gerek temsil ettiğiniz STK, oda ve dernek adına projelerinizi sunabilirsiniz. Biz sadece Van’a hizmet etmiyoruz. Van ile birlikte Muş, Bitlis ve Hakkari'ye de hizmet veriyoruz. DAKA olarak diğer illerimizde de birçok yerde çalıştık. Biz o anlamda eğitimcilerimize güveniyoruz. Biliyorsunuz kalkınma ajansının birçok faaliyet alanı vardır, ama bizim en çok önemsediğimiz ulusal ve uluslararası etkinlik alanıdır. Bu anlamda da Başkanımızın da bahsettiği gibi insan kaynakları kapasitemizin gelişmesine önem veriyoruz. Biz her programda dile getiriyoruz, kalkınmanın olanağını insanlara bırakmazsak, istediğiniz kadar yatırım yapalım bir sonuç elde edemeyiz.”
  Eğitmenler Muhammed İsmail Dinçer, Davut Karaca, Selahattin Ciritçi ve Şenol Karabaltaoğlu tarafından 4 grup olarak verilecek olan eğitimler, toplam 20 gün sürecek ve 120 kişi eğitimlerden faydalanacak.

  Kaynak: iha   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Van'da 2 tutuklama Van'da 2 tutuklama Van’ın Erciş ilçesinde sosyal medyadan terör propagandası yapan ve Cumhurbaşkanı..
Van'ın 2017 Konut Satış Rakamları açıklandı Van'ın 2017 Konut Satış Rakamları açıklandı Türkiye’de konut satışları yüzde 5,1 arttığını belirten TÜİK Van Bölge Müdürü Ö..
 Karamollaoğlu Van’da Karamollaoğlu Van’da Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: - “Ümit ediyorum ki en k..
Tuşba'da halk günü evlerde devam ediyor Tuşba'da halk günü evlerde devam ediyor Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe’nin ‘Halk Buluşmaları ve Mahalle Z..
  GÜNDEM HABERLERİ
Engelli gence dayak... Engelli gence dayak... Adana'da otobüste dövülen engeli genç ve Bursa’da engelli kadının otobüse alınma..
Memurun maaşı artıyor... Memurun maaşı artıyor... Hükümet, kamuda çalışan yaklaşık 3 milyon memuru yakından ilgilendiren ek göster..
Ehliyet ve pasaport alacaklar dikkat! Ehliyet ve pasaport alacaklar dikkat! Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ili..
2018'in resmi tatilleri... 2018'in resmi tatilleri... 2017'de çalışanlar hafta sonları dahil 113.5 gün tatil yaptı. Bir başka deyişle ..
  SİYASET HABERLERİ
OHAL uzatıldı OHAL uzatıldı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde..
Bakan kaya müjdeyi verdi Bakan kaya müjdeyi verdi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hasan GemiciSpor Salon..
HDP’de büyük kavga! HDP’de büyük kavga! Kaplan, "HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim ..
CHP'nin İzmir, Aydın ve Kırşehir il kongrelerinde olaylar çıktı CHP'nin İzmir, Aydın ve Kırşehir il kongrelerinde olaylar çıktı Utku Gümrükçü konuşurken açılan "Kerbela şehitlerinden özür dile" pankartı açıl..
  EKONOMİ HABERLERİ
7 bin 500 TL ikramiye SON GÜN 7 bin 500 TL ikramiye SON GÜN 400 bini aşkın emekliyi ilgilendiren ek ikramiye ödemelerinde başvuru için son g..
Gençlere hibe! Gençlere hibe! Hükümet, sayısı 13 milyona yaklaşan genç nüfusa daha fazla iş kapısı açmak için ..
İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! İnternetten alışveriş yapanlar dikkat! E-ticaret sitelerinin ana sayfalarında bulunacak ve o e-ticaret sitesinin tüketi..
9 soruda yeni sistem ve ücreti 9 soruda yeni sistem ve ücreti Türkiye'de iş mahkemelerinin iş yükünü azaltacak arabuluculuk sistemi 1 Ocak 201..
  EĞİTİM HABERLERİ
resim yok Eğitimde Ara Dönem Değerlendirilmesi TEOG’un kaldırılması, yükseköğrenime giriş sistemindeki değişikliğin gölgesi ve ..
Başkale'de nargile operasyonu Başkale'de nargile operasyonu Van’ın Başkale ilçesinde yapılan çalışmalar sonucunda 28 bin 268 paket kaçak si..
Dundar’dan ‘Resim Odası’ açılışı Dundar’dan ‘Resim Odası’ açılışı Van’ın Çaldıran Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Tekin Dundar, 700 öğrencisi ..
Tuşba’da ‘Z-Kütüphane' Açılışı.. Tuşba’da ‘Z-Kütüphane' Açılışı.. Van’ın Tuşba Kaymakamlığı tarafından Hacı Ömer Sabancı ilk ve ortaokulunda oluşt..
  MAGAZİN HABERLERİ
Gündeş'den flaş yalı kararı! Gündeş'den flaş yalı kararı! Eşi Reza Zarrab'ın ABD’deki yargılanma süreci başlayan şarkıcı Ebru ..
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
Fikret Hakan hayatını kaybetti! Fikret Hakan hayatını kaybetti! Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan Fikret Hakan bir süredir akciğer kanseri teda..
  SPOR HABERLERİ
Vanlı boksörler 3 madalya ile döndü Vanlı boksörler 3 madalya ile döndü Van Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, Türkiye Boks Federasyonu’nun 22 yaş altı ..
Vanlı Hentbol takımları çeyrek finalde Vanlı Hentbol takımları çeyrek finalde 22-24 Aralık tarihleri arasında Malatya’da düzenlenen Hentbol Anadolu Yıldızlar ..
Vardar, sporcu öğrencileri kabul etti Vardar, sporcu öğrencileri kabul etti Van’ın Özalp Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Ferhat Vardar, hentbolda il bir..
Van Büyükşehir Belediyespor farklı yenildi Van Büyükşehir Belediyespor farklı yenildi Spor Toto 3. Lig 2. Grupta mücadele eden Van Büyükşehir Belediyespor ilk yarının..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Gelecek Uzayda semineri Gelecek Uzayda semineri “Mikrodan Makroya İçinde Yaşadığımız Evren” isimli projenin “Gelecek Uzayda’ ad..
Van’da çağrı merkezi kuruldu Van’da çağrı merkezi kuruldu CMC Türkiye Van’da kurduğu çağrı merkezi ile ilgili bir basın toplantısı düzen..
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
  BÖLGE HABERLERİ
Bitlis merkezli operasyon! 5 tutuklama Bitlis merkezli operasyon! 5 tutuklama Van ve Kayseri’de eş zamanlı olarak yapılan uyuşturucu operasyonunda gözaltına a..
7 ilden 100 kişi böyle gitti… 7 ilden 100 kişi böyle gitti… Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Tokat Şube Müdürlüğüne, Zile ilçesine bağlı ..
TOKİ, Van dahil 24 ilde 135 adet arsayı satışa çıkardı TOKİ, Van dahil 24 ilde 135 adet arsayı satışa çıkardı TOKİ, Afyonkarahisar, Ankara, Balıkesir, Batman, Bilecik, Bitlis, Diyarbakır, ..
Suçları tek kelime ile iğrenç! Suçları tek kelime ile iğrenç! erkek çocuklara cinsel saldırı, nitelikli yağma, gasp gibi birçok suçu işledikle..
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Filografi sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu Filografi sergisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu Van’ın Tuşba Belediyesi tarafından hazırlanan “Yetim Gülerse Dünya Güler” konulu..
Van’da “Tarihimizi Geleceğimize Taşıyoruz” projesi Van’da “Tarihimizi Geleceğimize Taşıyoruz” projesi Van Emniyet Müdürlüğünce yürütülen “Tarihimizi Geleceğimize Taşıyoruz” projesi ..
75 yıldır bu kahvede çay içiyor 75 yıldır bu kahvede çay içiyor Van’da 75 yıldır faaliyet gösteren kahve, 65 ile 90 yaşındaki insanların vazgeçi..
 İpekyolu Belediyesi İpekyolu Belediyesi Van’ın İpekyolu Belediyesi, yapıştırılan ilan ve afişlerle çevre ve görüntü kirl..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
 • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
 • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
 • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı