1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Van Hava Durumu Karıştı! Ulaşımı Engelledi!
Trendlerdeki Yazı

Van Hava Durumu Karıştı! Ulaşımı Engelledi!

hhhh_360x400

Van Hava Durumu

Van hava durumu bize iç açıcı görüntüler sergiliyor.Van semalarında etkisini güçlendiren yoğun kar yağışı birçok köy yoluna ulaşımı kapattı.

Van semalarında etkisini güçlendiren yoğun kar yağışı birçok köy yoluna ulaşımı kapattı. 216 adet ulaşım yerinin yoğun yol açma çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Van’da yoğun yağan kar yağışı, günlük yaşamı olumsuz yönde etkiledi. Kar ve tipi sebebi ile Bahçesaray’da 64, Başkale’de 74, Çaldıran 7, Çatak’ta 21, Erciş 2, Gürpınar 32, ve Muradiye ilçesinde ise 23 olmak üzere toplam 223 yerleşim yerinin yolu geçişe kapandı. Van Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı çalışanları, kapanan bu yolları açmak için çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

 

van hava durumu

 

Hava durumu hakkında bilgi veren Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Van ve diğer doğu illerini kuvvetli fırtına beklentisi olduğu için uyardı!  Vatandaşların sokağa çıkarken dikkatli olmasını söyledi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden elimize ulaşan açıklamalarda, “Son verilere bakılırsa; rüzgarın yarın yani(Pazar) günü sabah erken saatlerden itibaren bütün doğu illeri geneli ile Van‘ın güney bölgesinde, Siirt ve Şırnak’ın ise doğu tarafında bulunan ilçelerinde fırtına ve  bölge bölge kuvvetli sağanak yağış  yağması bekleniyor. Gerçekleşecek olan fırtınanın ortalama saatte 70 ile 100 km/sa hızında olması ekleniyor. Şiddetli rüzgarın yanı sıra kar yağması ve tipi bekleniyor. Bu durum ulaşımda aksama ve gecikmelere neden olmasın diye ilgili kurumlar gerekli tedbirleri şimdiden almış durumda. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü tarafından da yayınlanan yazıda Van, Siirt, Hakkari, Şırnak illerinde özellikle de yüksek kesimlerde yaşayan halkın dikkatli olması uyarısı yapıldı.

 

Hava durumu karıştı!

 

Meteoroloji uzmanları bu gibi hava durumlarının dünyanın küresel ısınmaya girmesi ve iklim değişiklikleri olduğunu söylüyor. Bu gibi felaketlerin ana sebebi olarak araba, fabrika dumanları, pis atıklar, çevre kirliliği gibi faktörleri sayabiliriz. İnsanoğlunun kendi eli ile yaşadığı dünyayı mahvetmesi sonucunda kutuplarda bulunan buzullar eriyor. Ve bu erime deniz sularını yükselterek aynı zaman da iklim değişikliklerine sebep oluyor.

En iyi örnek olarak İstanbul susuzluk sorununu verebiliriz.  Şuan İstanbul’da tarihin en büyük su felaketlerinden birisi yaşanıyor. Çünkü mevsimin kış olmasına karşın ne sonbahar da ne de kışın herhangi bir ayında İstanbul’a henüz 1 damla yağmur düşmedi.

 

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap