YENİ GELİŞME

Van Gölü’nün kirlenmesine asla müsaade etmeyeceğiz.

 Tarih: 14-11-2017 17:49:12
Toplantının devamında, muhtar Sargın ve mahalleli tarafından iletilen sorunlar, kurum amirlerince sıcağı sıcağına cevaplandı.

Vali Murat Zorluoğlu, Tuşba ilçesi Bardakçı Mahallesinde, mahalle muhtarı Fahrettin Sargın ve vatandaşlarla bir araya gelerek, mahallenin sorunlarını yerinde dinledi.


        
        İlçe ziyaretlerinde olduğu gibi mahalle ziyaretlerinde de hem mahallenin kamu yatırımlarıyla ilgili talep ve sıkıntılarını hem de vatandaşların diğer isteklerini dinlemek üzere bir araya geldiklerini belirten Vali Zorluoğlu, büyükşehir ve ilçe belediyeleri yanında, valilik olarak da dile getirilen sorunların çözümü için eldeki imkânları kullanacaklarını söyledi.


        
        Bir araya geldiği muhtar ve mahalle sakinlerine, Bardakçı Mahallesine beraberinde pek çok kamu kurum amiriyle geldiklerini anlatan Vali Zorluoğlu, “Bugün burada gayet demokratik bir ortamda bir araya geldik. Sizler sorunlarınızı anlatacaksınız. Biz de notlarımızı alıp değerlendirecek ve gerekli adımları atacağız. 2017’de olduğu gibi 2018 ve 2019'da da inşallah artırarak kamu yatırımlarını hem diğer mahallelerimiz hem de Bardakçı ile buluşturacağız. Bu mahalle için konuşuyorum; Tuşba Belediyesinin gücünün yetmediği yerde büyükşehir belediyesi olarak devreye gireceğiz. Öncelikli sorununuz olarak dile getirdiğiniz Bardakçı Mahallesinin yol sorununu çözeceğiz. Bardakçı artık büyükşehirin önemli bir parçası haline gelmiş. Konumu ve durumu belli. Yazın pek çok insanın gelip gittiği bir yer. Biz de buna istinaden özel önem veriyoruz ve mahallenin daha iyi hizmetlere kavuşabilmesi için gerekeni yapacağız” diye konuştu.


 
        Toplantıda, gerek mahallenin gerekse kişisel talep ve sıkıntılarını da dinlediği vatandaşlardan, yapılamayan, eksik kalan hizmetler kadar yerine getirilen hizmetleri de aktarmalarını isteyen Vali Zorluoğlu, “Bugün devlet burada, merkezi idare ve mahalli idarenin temsilcileri sizlerle beraber. Anayol sorununu büyük oranda çözdüğümüz gibi mahalle içi yol sorunu da çözeceğimizi buradan dile getiriyorum. Su ve kanalizasyon meseleleriyle ilgili olarak da VASKİ gerekli çalışmaları yapacak ve Allah’ın izniyle gelecek yaz burada içme suyu sorunu yaşanmayacak. İmar planı netleştiğinde de buranın kanalizasyon sorununu çözebilecek orta ölçekli program uygulanacak.

 

Van Gölü’nün kirlenmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Bizden önce çok çevreci olduklarını iddia edenler, Van Gölü’nü ne hale getirdiler ortada. Şu anda mevcut atık su arıtma tesisi yetersiz. Konuyu Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza ilettik. Hemen bir modern bir tesis projesi yaptık, hükümetimiz destekledi ve 100 milyon TL’ye yakın bir kaynak gönderdi. Bu projeyle 50 yıllık ihtiyacı karşılayacak bir tesisin inşasına, inşaat sezonu ile birlikte başlıyoruz. Bizler buraya, devlet büyüklerimizin takdiriyle sizlere hizmetkâr olmak üzere görevlendirildik. Onların desteğiyle buradayız. İnşallah bütün Van’da seçimlere kadar eksik kalan tüm hizmetleri yerine getirmek için çalışacağız.

 

Bir diğer sorununuz olan ulaşım konusunda belediyemizin ilgili dairesi konuyu değerlendirip karar için bana gerekli bilgilendirmeyi yapacak. Van için tarihi bir rekor olarak; 600 km. sıcak asfalt yaptık. Bunu yaparken de belediyenin başka yerlere giden kaynaklarını kestik ve siz vatandaşlarımızın faydasına sunduk. Mahallenin okul ve derslik ihtiyacını gidermek ve tam gün eğitime geçme hedefimiz doğrultusunda gerekli çalışmalar burada da Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yapılacak. En rahat sözü eğitim konusunda veriyorum. 

 

Sağlık alanında da Bardakçı Mahallesine yeni bir aile sağlık merkezi yapacağız. Van’a yapılacak yatırımlar için merkezi yönetimden de ilave kaynaklar talep ettik, pozitif ayrımcılık yapılarak bu kaynakları temin ettik. Muhtarımız mahallenin pek çok sıkıntısını dile getirdi. Sözler verdik, notlar aldık. Bilindiği gibi 2018 yılı Van’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı. Buradaki Zeve Şehitliğimizin çevre düzenlemesine dair gerekli çalışmalar da kurumlar arası işbirliği ile yapılacak.

 

Hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında Van’a ayrı bir önem veriyor. Bunu 2011 yılında depreminin hemen ardından hepimiz yaşayarak gördük. Van şu an bu haldeyse, 2011 sonrası yapılan çalışmaların bunda payı vardır. Önümüzdeki yıl geride kalan bir yıl ile aradaki farkı hep birlikte göreceğiz. Burada huzur ve güven olduğu sürece, Van’da çözülemeyecek hiçbir sorun yok. Bu yıl terörle mücadelede çok büyük mesafe kat ettik. Bunda hükümetimizin kararlı mücadelesi ve sağlanan kaynakların etkisi var. Geride kalan bir yılda Van sokakları huzur ve güven içerisindeydi.

 

 

500 bin İranlı turist burada huzur olmasa gelir miydi? Yeni istihdam alanları ve yeni yatırımlar, huzur ortamı devam ettiği sürece buraya gelmeye devam edecek. Ekip olarak hem Bardakçı’yı hem Van’ı daha iyi yerlere getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”         

 


 
        Toplantıya katılan Cumhurbaşkanı Başdanışman Gülşen Orhan da mahalle sakinleri ile bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, Van’da iki dönem milletvekilliği yaptığını ve o dönemde memlekete hizmet etmek için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini bildirdi.


 
        Bir yerde huzur olmadığında orada hiçbir yatırımın yapılmayacağına işaret eden Başdanışman Orhan, “Huzur ikliminde Van’da son bir yılda büyük değişim ve dönüşüm yaşandığını hepimiz görüyoruz. Allah birliğimizi bozmasın, kalplerimizi birbirine yaklaştırsın” dedi.


 
        Bardakçı Mahalle Muhtarı Fahrettin Sargın ise düzenlenen toplantıdan ve Vali Zorluoğlu ile beraberindeki kamu idarecilerini mahallelerinde görmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, mahallenin belli başlı sorunlarını hazırun ile paylaştı.


 
 


 
        Bardakçı Mahallesi taziye evinde gerçekleştirilen toplantıya, Vali Murat Zorluoğlu'nun yanı sıra, Tuşba Kaymakamı Meral Uçar, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, kamu yatırımı bulunan kurum amirleri ve diğer yetkililer katıldı.

  Kaynak: editör   Editör: vanhaber
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER VAN HABERLERİ HABERLERİ
  VAN HABERLERİ HABERLERİ
Malkoç'tan Van Vurgusu Malkoç'tan Van Vurgusu Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından düzenlenen "Ombudsman Vanlılar ile buluşuyor"..
Van'da okullar bir gün tatil edildi Van'da okullar bir gün tatil edildi Van’da da alınan bilgilere göre okullar kar yağışı nedeniyle tatil edildi...
Van'da yarın okullar tatil mi? Van'da yarın okullar tatil mi? Yurdu etkisi altına alan kar yağışı nedeniyle bir çok ilde okulların tatil edilm..
Van İl Sağlık Müdürü değişti Van İl Sağlık Müdürü değişti Mevcut Sağlık İl Müdürü Ergün Yanmaz’ın yerine yeni bir isim atandı. Yanmaz’ın ..
  GÜNDEM HABERLERİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 kanuna onay... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 10 kanuna onay... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Helal Akreditasyon Kurumu'nun kuruluş kanunu ile çeşitli ..
Reklam ajansına uyuşturucu baskını Reklam ajansına uyuşturucu baskını Avcılar İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, yaptıkları teknik ..
Ankara’da gecenin bombası… Ankara’da gecenin bombası… Ankara’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı olan Mustafa Tuna çalışmalarına hız..
Yaz saati uygulaması… Yaz saati uygulaması… Kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanu..
  SİYASET HABERLERİ
Arınç: Elbette kırıldım…’ dedi Arınç: Elbette kırıldım…’ dedi AK Parti’nin kurucularından eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arın..
AK Parti Ferizli İlçe teşkilatı istifa etti.... AK Parti Ferizli İlçe teşkilatı istifa etti.... AK Parti Ferizli İlçe Başkanlığı'na genel merkez tarafından Dursun Ali Dal aday ..
Mahkeme Selahattin Demirtaş hakkında kararından vazgeçti... Mahkeme Selahattin Demirtaş hakkında kararından vazgeçti... Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi tutuklu HDP Eş Genele Başkanı Selahattin Dem..
AK Parti’de 3 istifa AK Parti’de 3 istifa AK Parti'de Mardin, Hatay, Van İl Başkanları görevlerinden istifa etti.
  EKONOMİ HABERLERİ
Bakan Canikli'den bedelli askerlik açıklaması Bakan Canikli'den bedelli askerlik açıklaması Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, bedelli askerlikle ilgili "Şu anda hüküme..
Sürekli yaz saati ‘kazanç’ sağladı mı? Sürekli yaz saati ‘kazanç’ sağladı mı? Yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesi, bir çok alanda hayata olumlu et..
Ekonomi Bakanı'ndan asgari ücret açıklaması, Ekonomi Bakanı'ndan asgari ücret açıklaması, Hep beraber ekonomi dünyası olarak şunda sessiz kalıyoruz. Artık tartışmayı bu n..
İşçiye bu yıl kadro... İşçiye bu yıl kadro... Kamuda görev yapan yaklaşık 817 bin taşeron şirket elemanının kadroya alınmasıyl..
  EĞİTİM HABERLERİ
19 yıllık sahte öğretmen hakkında karar verildi 19 yıllık sahte öğretmen hakkında karar verildi Trabzon'da sahte diplomayla 19 yıl öğretmenlik yaptığı öne sürülen ve 2005te 'yı..
107 öğretmene gözaltı 107 öğretmene gözaltı Ankara il ve ilçelerinde görevli olup KHK ile FETÖ kapsamında görevden ihraç edi..
Bakan Yılmaz'dan flaş açıklama! Bakan Yılmaz'dan flaş açıklama! Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Artık öğrenme süreleri hızlandı, öğrencilerim..
Büyükşehir bin öğrenciye 22 bin 344 kitap dağıttı Büyükşehir bin öğrenciye 22 bin 344 kitap dağıttı Van Büyükşehir Belediyesi’nin sürekli eğitim merkezlerinde eğitim gören yaklaşık..
  MAGAZİN HABERLERİ
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz öldürüldü Beşiktaş'ta ünlü bir otelde Vatan Şaşmaz, Filiz Aker tarafından vurularak öldü..
Fikret Hakan hayatını kaybetti! Fikret Hakan hayatını kaybetti! Asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan Fikret Hakan bir süredir akciğer kanseri teda..
Haluk Levent Vanlıları coşturdu Haluk Levent Vanlıları coşturdu Çatak Kaymakamlığı ve Belediyesi tarafından düzenlenen masa tenisi turnuvasında..
  SPOR HABERLERİ
Beşiktaş liderliği garantiledi... Beşiktaş liderliği garantiledi... Evinde Porto ile 1-1 berabere kalan Beşiktaş grubundan lider çıkmayı garantiledi..
 KaraKobraya teşekkür KaraKobraya teşekkür KaraKobra Taraftarlar Derneği Başkanı Ercan Dülger, Van Büyükşehir Belediyespor..
Van TSO’dan Vanspor moral kahvaltısı Van TSO’dan Vanspor moral kahvaltısı Sporcularla tek tek tokalaşan Van TSO Başkanı Necdet Takva, Diyarbekirspor ka..
VEDAŞ Hentbol’a sponsor oldu VEDAŞ Hentbol’a sponsor oldu Türkiye Hentbol İkinci Ligi A Grubunda mücadele eden Van Erek Beş Yıldız Hentbol..
  TEKNOLOJİ HABERLERİ
Google sizi takip ediyor!.. Google sizi takip ediyor!.. Google'a otomatik olarak gönderildiği ortaya çıktı. Durumu kabul eden şirket, uy..
Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi Türk hackerlar İsrail'e haddini bildirdi İsrailli haber ajansı 'Times of Israel'in web sitesine siber saldırı düzenledi...
Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Yaz saati kararıyla ilgili yeni gelişme Saatlerin bir saat ileri alınmasıyla başlatılan yaz saati uygulamasının devam et..
Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Başbakan açıkladı ’30 bin kişi alınacak…’ İşte gerekenler Bilgi Güvenliği Konferansı'nda konuşan Başbakan Binali Yıldırım, "Siber saldırıl..
  BÖLGE HABERLERİ
Dikkat! İlk cezası 206 lira Dikkat! İlk cezası 206 lira Denizli Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafı..
Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Hakkari'den kahreden haber! Şehit ve yaralılar var Şemdinli’nin Kuzey Irak sınırında bir grup teröristin sızma girişimi sonucu çıka..
Sürücüler dikkat! 3 ay süre verildi... Sürücüler dikkat! 3 ay süre verildi... 27 Ekim'de yürürlüğe giren araçlarda camların film ile kaplatmasının yasak olma..
İdlib’te saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var İdlib’te saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var İdlib’te hava saldırısı: Çok sayıda ölü ve yaralı var...
  KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
Şehit Kaymakam Safitürk için mevlit okutuldu Şehit Kaymakam Safitürk için mevlit okutuldu Cuma namazı öncesi verilen mevlit programının ardından vatandaşlara nohutlu pila..
YYÜ'de Stand-Up Gösterisi... YYÜ'de Stand-Up Gösterisi... Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğünün organize ettiği "Mezun olunca h..
Van’da 15 Temmuz’un İnsan Öyküleri Van’da 15 Temmuz’un İnsan Öyküleri Van’ın Tuşba Belediyesi öncülüğünde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ile Kadı..
Tuşba’da Engelsiz Yaşam Tuşba’da Engelsiz Yaşam Tuşba Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Geleneksel Resim ve Şiir Yarışması’nda d..
vanhaber.com.tr'yi nasıl buldunuz?
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
HABER ARŞİVİ
NAMAZ VAKİTLERİ
resmi ilanlar
Yukarı