1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Van Gölü Mezar Oldu! Batan Tekne Karaya Çıkarıldı!
Trendlerdeki Yazı

Van Gölü Mezar Oldu! Batan Tekne Karaya Çıkarıldı!

kako-BAPDiYO1ZnnOOfen

Van Gölü içinde batan tekne bulundu. Van Gölünü mezara çeviren tekne uzun süren çalışmalar sonrası sahil güvenlik ekipleri tarafından karaya çıkarıldı!

Kaçak yollardan Türkiye’ye girmiş olan bir grup göçmen Van Gölü üzerinden tekne ile başka bir şehre geçmeye çalıştı. Teknenin alabora olması sonucu devrildi Sahil güvenlik ekiplerinin Van’da aldığı güvenlik önlemleri sonucunda Van Gölü üzerinden tekne ile Bitlis il sınırlarına girmek isteyen  göçmenlerin bulunduğu teknenin alabora olması sonucu 7 göçmen hayata gözlerini yumdu.  64 kişi de yaralı şekilde kurtarıldı ve en yakın hastanelere sevk edildi.

Van Gölü

 

Yasal olmayan yollar ile Türkiye sınırlarına giriş yapmaya çalıştılar. Düzensiz göçmen diye adlandırılan insanlar güvenlik kuvvetlerinin Van için almış olduğu önlemleri önemsemeyip tekneyle sulara açıldılar. Van Gölü üzerinden Bitlis’e gitmek isteyen göçmenleri bulunduran teknenin batmasının ardından 7 göçmen hayatını kaybederken, 64 göçmen de yaralı kurtarılarak çeşitli hastanelere gönderimi sağlandı. Sabah saatlerinde Bitlis ilimizin ilçesi olan Adilcevaz yakınlarında gerçekleşen talihsiz olayın canlı tanığı Muhammed Murip, yaşanan kötü dakikaları tek tek anlattı.

 

Van Gölü

 

Kıyı kısmına 30 metre kalmışken teknenin alabora olduğunu söyleyen Muhammed Murip adlı vatandaşımız, dalgaların çok şiddetli olduğunu ve ardından teknenin devrilmesi sonucu bazı göçmenlerin yüzüp kıyıya doğru kendilerini kurtardıklarını belirtti. Tekne içerisinde farklı ülkenin vatandaşlarının da bulunduğunu dile getiren Murip, kazazedelere en iyi şekilde müdahale etmek için uğraştıklarını belirtti.

Van Gölü

Van Gölü Mezar Oldu

Bitlis Adilcevaz Belediyesi Başkanı Necati Gürsoy yaşanan olayın ardından talihsizliklerin yaşandığı yere gelip gerekli incelemelerde bizzat bulundu. Sabah sularında Van ilimizden tahmini olarak 80 kişi yola çıkan teknenin Adilcevaz ilçesi yakınlarına yaklaşırken alabora olduğunu söyledi. Yaşanan talihsiz olayda üzücüdür ki 7 insan hayatını kaybetmiş bulunmakta.

Olayın gerçekleştiği yere geldiğimizde çok içler acısı bir görüntüyle karşılaştık. Pakistan’dan, Afganistan’dan buralara her türden sıkıntıları göze alarak kaçmaya çalışan insanlar bir kurtuluşa gitmek istiyorlar. Ülkemizde bunları görerek ne kadar şükretsek azdır. Bu cennet vatanı ne kadar sevsek azdır.” diye belirtti.

 

Van Gölü

 

Yasal olmayan yollar ile Türkiye sınırlarına giriş yapmaya çalışmışlardı. Düzensiz göçmen diye adlandırılan insanlar güvenlik kuvvetlerinin Van için almış olduğu önlemlerin ardından, Van Gölü vasıtasıyla Bitlis’e gitmek isteyen göçmenleri bulunduran teknenin batmasının ardından 7 göçmen hayatını kaybederken, 64 göçmen de yaralı kurtarılarak çeşitli hastanelere gönderimi sağlanmıştı.

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip ettikten son haberlerimize kaçırmadan ulaşabilirsiniz.

Detaylar için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap