1. Ana Sayfa
  2. SAĞLIK
  3. Van Gölü kirlilikten kurtulacak!
Trendlerdeki Yazı

Van Gölü kirlilikten kurtulacak!

van_golu_kirlilikten_arindirilacak_h251328_ac4cf

Van Gölü kirlilikten kurtulacak!

Van Gölü’nü kirlilikten kurtarmak adına hem Van’da hem de ilçelerde arıtma tesisleri kuruluyor.

Van Merkez İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi yapım işlemleri sürerken, Van’ın ikinci en büyük atık su arıtma tesisi olan Erciş Gölağzı Atık Su Arıtma Tesisi ise tam kapasite hizmet vermeye başladı. Tesis, İller Bankasından devralınarak VASKİ tarafından işletmeye alındı.

VASKİ Genel Müdürü Ülker Cem Kaplan da, Erciş Gölağzı Atık Su Arıtma Tesisinde incelemelerde bulundu. Kaplan, beraberindeki Arıtma Tesisleri Daire Başkanı Murat Aslan ve teknik heyetle incelemelerinde bulunarak, tesisle alakalı detaylı bilgiler aldı.

Tesisin tüm ünitelerini gezerek inceleyen VASKİ Genel Müdürü Kaplan, tesisin kirlilikten arındırılması ve nüfusu gittikçe artan Erciş için büyük önem taşıdığını ve tam arıtma yaparak gölün tamamen temiz kalmasını sağladığını ifade etti.

Van’ın Erciş ilçesinde 5 yıl önce yapımına başlanan ve 2018 yılında dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ın telekonferans sistemiyle katılarak hizmete açtığı 30 bin metrekarelik alan üzerine kurulan tesis için 45 milyon TL harcandı.

Erciş’in 30 yıllık atık su ihtiyacının arıtılmasını sağlayacak kapasiteye sahip arıtma tesisinin İller Bankası ile yapılan kesin kabul işlemleri sonrası VASKİ tarafından işletilmesi için devir işlemleri tamamlandı.

Van Gölü

Van Gölü’nün kirlilikten arındırılmasına yönelik yapılan tesisin tam arıtma yaptığı ve Erciş ilçesinin sahillerinin tamamen temiz kalmasını sağlayacağı belirtildi. Gölağzı Atık Su Arıtma Tesisinin Erciş ilçesinin tamamına hizmet verecek. 2048 yılına kadar 205 bin nüfusa yetecek kapasitede olduğu açıklandı.

Kaynak : İHLAS HABER AJANSI

Yorum Yap

Yorum Yap