1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Van Gölü Kirliliği için 97 Milyon TL’lik Kredi İzni Çıktı!
Trendlerdeki Yazı

Van Gölü Kirliliği için 97 Milyon TL’lik Kredi İzni Çıktı!

van_golunun_kirlilik_alarmi_h15017_7ce7e_902x350
vanhaber.com.tr

Van gölü kirliliği probleminin önüne geçmek adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni yapılacak olan arıtma tesisi için 97 milyon TL’lik kredi iznini verdi. Konuyla ilgili Vali Bilmez detayları twitter hesabından paylaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Van Gölü’nde gerçekleşen bu kirliliği ortadan kaldırabilmek için 100 milyon tl maliyeti olan  “Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi” kapsamında 97 milyon TL’lik kredi iznini onayladı. 2020 yılı içerisinde bitirilmesi planlanan proje, bir milyon nüfusa sahip Van şehrinin kanalizasyon pisliğini 2050 senesine kadar arıtabilecek.

Van Gölü Kirliliği

Van gölü kirliliği problemi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapılacak yeni proje adına 97 milyon TL’lik kredi iznini onayladı. Konuyu Van Valisi Bilmez Twitter hesabından duyurdu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Van Gölü’nde yaşanan kirliliğin önüne geçebilmek adına 100 milyon lira maliyetli “Van Merkez İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi” için 97 milyon TL’lik kredi izni çıkardı. 2020 yılı içinde tamamlanması planlanan tesis, bir milyon nüfusun kanalizasyon atığını 2050 yılına kadar arıtabilecek.

Van Gölü Kirliliği için 97 Milyon TL’lik kredi izni!

VAN VALİSİ MEHMET EMİN BİLMEZ TWİTTER’DAN AÇIKLADI!

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Twitter’dan yaptığı açıklamalarda şu cümleleri paylaştı:

” Van Gölü’nü tarihimizi korumak adına yoğun bir çalışma ile koruma altına alıyoruz. Van Gölü’nde artan pis ve atık suların arıtılması adına İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi kurmaya karar verdik.

Van’da kısa süre önce bakanlık tarafından yine önemli bir karar alınmıştı.

Van’da Araziler Toplulaştırılacak!

Yaptıkları işlemler konusunda açıklamalarda bulunan Devlet Su İşleri Genel Müdürü Mevlüt Aydın Bitlis ilinde 813.630 dekar arazide devam edilen toplulaştırma işlemlerinde şu ana kadar 65.220 dekar. arazide tapu tescil işlemlerinin tamamlandığını belirtti. Devamı gelen arazi toplulaştırma işlemlerinde 748.410 dekar arazinin 2020 senesi sonlarına doğru toplulaştırılması hedeflendiğini dile getirdi. Aydın, “Muş şehrimizde de 2019 senesinde toplam 4 adet proje içerisinde 1.178.700 dekar arazide gerçekleştirilen toplulaştırma ve aynı zamanda tarla içerisi geliştirme hizmetleri dahilinde 26.889 dekar arazi toplulaştırma işlemleri tamamlanıp tapu tescil işlemleri yapılmıştır. Devamı gelen çalışmalarla 1.151.811 dekar arazinin 2021 senesinin sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir. DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, 2021 senesinin sonuna kadar çalışmalarının devam edeceğini de ekledi.” diye belirtti.

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.Sosyal medya hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap