1. Ana Sayfa
  2. TURİZM
  3. Van Gölü Canavarı

Van Gölü Canavarı

vangolu
2

Van’daki önemli bir dernek başkanı olan İkram Kali, dünyanın gözlerini Van’a çevirmesini sağlayan ‘Van Gölü Canavarı’ olayını aydınlatmak üzere yola koyuldu.

Bundan 130 yıl önce Sultan Abdülhamit Han zamanlarında İstanbul’da yayımlanan Saadet gazetesinin 1889 yılının son aylarında çıkan 1323 numaralı kopyasında, gölün kenarında abdest alan bir vatandaşı kuyruğuna sarmalayarak götürdüğünü söyleyen manşet ile yeniden canavar efsanesi ortaya çıktı. Yani bu muallak konunun tartışması bundan 130 yıl önce de tartışılıyordu.

Van Gölü Canavarı Gerçek Mi

İkram Kali konuya son bir nokta koymak adına yapılan söyleşide şu sözler dikkat çekti.

  • İkram Kali; Van Gölü Canavarı konusuna mantıklı bir açıdan bakılmalı. 130 yıl önce Osmanlının Gazetesinde yer alan bu haber önümüze geldi. Ayrıca bu canavarın 1990 yıllarında daha sık ortaya çıktığı ve insanlar tarafından görüldüğü söylendi.
  • Bu konu için sadece araştırma yapmaya ve görüntü çekmeye Van’a gelen televizyoncular, büyük ekipler oldu. Gelen ekipler tarafından garip görüntüler, saatlerce profesyonel ekipmanlar tarafından kayıt altına alınmak için beklendi. Su altı ve o zamanın ileri teknoloji kamera, cihazlarıyla bir altyapı kuruldu. Van gölünün yamacında araştırmalar yapıldı.
  • Bülent Ecevit dahil olmak üzere bir çok sanatçı buraya şiirler yazdı. Van kültür müdürlüğünde birçok vatandaş, şair, yazar tarafından kitaplar yazıldı ve yayınlandı. Öte yandan Van Gölü Canavarını gören kişiler tarafından röportajlar verildi makaleler yazıldı.
  • Van Gölü Canavarı gördüğünü iddia edenler arasında Van Vali Yardımcısından dolmuş şoförüne öğrencisine herkes bir şeyler söyledi ancak somut delile ulaşılamadı. Bize soracak olursanız Van Gölü çok gizemli bir bölge. 130 yıldan beridir bu zamana kadar ortaya çıkan söylentilere veya bulgulara ben inanmıyorum. Çünkü hiçbiri el ile tutulur göz ile görülür somut deliller değil.
  • Üstelik bu bulguların hiçbiri bir biri ile tutuşmuyor. Örneğin bir vatandaşımız yüzlerce metre boyunda çift başlı bir yaratıktan bahsederken diğer vatandaşımız insani boyutlarda ama uzaylı dış görünüşünü anlatıyor. Ya bu göl’de bir türden fazla çeşit canavar var ya da bu efsaneye gönül vermiş vatandaşlarımız kendilerini gördükleri olağan olayları çarpıtarak kandırıyor ve bu efsaneye inanmak istiyorlar.

van gölü canavarı

Van Gölü Canavarının Turizme Etkisi

  1. Van Gölü Canavarı efsanesinde bizim en çok işimize yarayan konu turizme olan etkisi oldu bırakın Türkiye’nin dört bir yanından yurttaşlarımızın ziyaretini dünya kamu oyunda bir reklam oldu. Dünyanın öbür ucundan insanlar sadece bir canavar efsanesine gönül vererek Van şehrimize ziyarete geldi. Tabii ki bu sadece bir gölü görmek ile bitmiyor şehrimize ayak basmışken yöresel lezzetlerimizden, tarihi miras ve kültürel faaliyetlerimizden de faydalanıyor. Her birinin tadına bakmış oluyorlar. Buda yerelde Van genelde ülke ekonomimiz ve reklam açısından bizleri çok sevindirici bir durum.
  2. Kesinlikle bu durumdan rahatsız değiliz ancak vatandaşlarımızı uyarmak istiyoruz bu efsaneyi aydınlatmak uğruna gönül verip bütçelerini aşacak ekipman alarak tüm günlerini bu göl etrafında harcayarak kendilerini ve ailelerini sosyal-kültürel hayattan mahrum bırakmasın.
  3. Birçok tarihi kulaktan kulağa gelen olay var ve ne yazık ki bunlar çok azı beklide hiçbiri gerçek olmuyor. Yani demem o ki enerjimizi böyle efsaneleri aydınlatmak uğruna harcamak yerine kendimizi nasıl geliştiririz Van şehrimize ülkemize vatanımıza nasıl katkı sağlarız bunun peşinde koşmalıyız.

Siz de Van hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap