1. Ana Sayfa
 2. TURİZM
 3. Van Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Van Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

İL.ÇELER
6

Denizden, güneşlenmekten biraz olsun sıkıldıysanız hadi birlikte tarihi bir geziye başlayıp Van’ı gezelim. Van gezi rehberi ile bilgi edinmekte fayda var.

Van, Türkiye’mizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunmakta olup nüfus çoğunluğu olarak 19. sıradadır. Doğu’nun parlayan illerinden biri olan Van doğa, tarih ve kültür çeşmelerinin birlikte aktığı güzel illerimizden biridir. Tarihi bakımdan ise yaşanmış en eski medeniyetlere kadar ev sahipliği yapma özelliğini de taşıyor.

Van hakkında az da olsa bilgi edindiğimize göre şimdi gezmenin vakti geldi. Hadi biraz da Van’da gezilecek yerlerden bahsedelim.

Tarihin bir çok döneminde farklı farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Van tam bir kültür merkezi. Kalesinden tut kilisesine, gölünden tut peri bacalarına kadar bir çok gezmelik yerleri mevcut. Van gezi rehberi ile onları sıralayıp tek tek bahsetmekte fayda var.

van gezi rehberi ve gezilecek yerler

Gezilecek Yerler

Van gezi rehberi hazırlarken sizlere gezilecek yerleri kategori haline getirmeye çalıştık.

 • Gezilecek Kaleler

 1. Van Kalesi
 2. Çavuştepe Kalesi
 3. Hoşap Kalesi
 4. Ayanis Kalesi
 5. Toprakkale
 6. Aşağı ve Yukarı Anzaf Kaleleri

2. Gezilecek Göl ve Adalar

 1. Van Gölü
 2. Çarpanak Adası ve Kilisesi
 3. Akdamar Adası ve Akdamar Kilisesi
 4. Yavuzlar Köyü Peri Bacaları

3. Mesire Alanları

 1. Amik Gölü Mesire Yeri
 2. Çatak Piknik Mesire Yeri
 3. Muradiye Şelalesi
 4. Edremit Sahili

4. Yemek Yenilecek Yerler

 1. Kervansaray Restoran
 2. Erkoç Çağ Kebap
 3. Hacıoğlu Kebapçısı
 4. Bak Hele Bak Yusuf Konak Kahvaltı Evi

Van Gezi Tavsiyeleri

Şimdi de geldik Van gezi rehberimizin tavsiyelerine. Van Kalesini görmeden gitmeyin derim. Kalenin Urartular döneminden kalma olduğu biliniyor. Bulunduğu konum itibariyle de farklı bir atmosfere sahip olan Van Kalesi görülmeye değer az bulunur eserlerden.

Van’a geldiniz ve gezip görmek için aklınıza ilk gelen şey Van Gölü‘dür sanırım. Görmelisiniz de. Türkiye’nin en büyük gölü statüsünde bulunan Van Gölü doğunun tek denizi olarak bilinmektedir. Van Gölü aynı zamanda Dünya’nın en büyük sodalı gölüdür. Bu konuma sahip bir değerimizi görmenizde fayda var.

Van’ın dünyaca bilinen en önemli simgesi olan Van kedileri. Yüzlerce Van kedisinin bir arada bulunduğu Van Kedi Evini görmek isteyeceğinizi biliyorum. İnsana en cana yakın varlıklardan olan kedilerin en güzellerinin bir arada olduğu Van kedilerini ziyaret etmelisiniz.

Muradiye Şelalesi’ne uğramadan gitmeyin sakın. İnci kefallerinin muazzam seyir zevkindeki göçlerine tanık olmak istemez misiniz? Bu seyir kaçacak cinsten değil.

Van’a geldiyseniz aç olmanız gerek. Çünkü uyanır uyanmaz hemen kahvaltısının zevkine varmak isteyeceksiniz. Kahvaltı denince akla Van kahvaltısı gelir. Otlu peynirinden tutun murtuğasına kavutundan tutun cacığına. Masanızda öyle güzel duracaklar ki dakikalarca seyretmek isteyebilirsiniz. Ama fazla seyretmeden o mükemmel tatların zevkine varmalısınız. Gerçekten abarttıkları kadar var.

Akdamar Adası’na özel bir zaman ayırmanız gerekiyor. Seyir zevkinin uçsuz bucaksız şekilleneceği Akdamar Adasın’da Akdamar kilisesi yüzyıllardır güzelliğini koruyarak sizi tarihin derinliklerine götürüyor. Mimarı açıdan sizi doyuracak olan Akdamar Kilisesi çok güzel bir tarihçeye sahip. Mutlaka ama mutlaka gitmeniz gerekiyor. O atmosferi tatmanız gerek. Başta da söylediğimiz gibi Akdamar Adası’na gününüzü ayırırsanız pişman olmayacaksınız.

Van’ gidip oteller ve konaklayacak yerler hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

Yorum Yap

Yorum Yap