1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Van Festivalleri

Van Festivalleri

maxresdefault (1)
vanhaber.com.tr

Van Festivalleri, son yıllarda revaçta olan etkinlikler arasındadır. Van ilimizin sosyokültürel açıdan gelişimde olması etkinliklerin de artmasına sebep olmuştur. Van festivallerini sıralamadan önce Van hakkında bilgi edinmekte fayda var.

Van, Türkiye’mizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunmakta olup nüfus çoğunluğu olarak 19. sıradadır. Doğu’nun parlayan illerinden biri olan Van, doğa, tarih ve kültür çeşmelerinin birlikte aktığı güzel illerimizden biridir. Tarihi bakımdan ise yaşanmış en eski medeniyetlere kadar ev sahipliği yapma özelliğini de taşıyor.

Şimdi Van festivalleri yazımıza geçelim.

Van Festivalleri

Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali

Van Gölü’nde yetişen ve nadir bir balık türlerinden olan inci kefalinin tanıtımı için her sene mayıs ayının sonlarında gerçekleşen festival, ilin farklı renklere şahit olmasına olanak sağlıyor. İnci kefali balığı nesli tükenebilir bir canlı türü olduğundan bu cinsi kollamak ve ciddiyetinin önemini belirtmek için düzenlenen bir festivaldir.

Van Festivalleri İnci Kefali

Van balığı aynı zamanda inci kefali, sazangiller familyasından olup Van Gölü’nün tuz oranı ve soda derecesi yüksek koşullarında can bulan endemik balık türlerinin arasındadır.

Van Festivalleri

Emrah ile Selvi Kültür Sanat Festivali

Van ilimizin Erciş ilçesinin tanıtımı ve manevi değerlerinin öne çıkarılması için geleneksel yapıda düzenlenen etkinliklerden bir tanesidir. Her sene haziran ayının 2. haftası gibi gerçekleşen festival, saz şairlerinden olan önemli konumda bulunan Aşık Emrah ile Selvi’nin hikayeleri anlatılmaktadır. Festivalde aynı zamanda ünlü sanatçılar da sahne almaktadır.

Kanispi Bal, Ceviz ve Doğa Festivali

Her sene mayıs ayının sonlarında gerçekleşen bu festival Van’ın güzel ilçelerinden olan Çatak’ta gerçekleşmektedir. İlçenin tarihi ve kültürel yapısının insanlara aktarılması amacıyla düzenlenen bir etkinliktir.

Van Festivalleri Erçek Gölü Flamingolar Göç Festivali

Her sene eylül ayının 2. hafta sonu Erçek Gölü’nde gerçekleşen Flamingolar Göç Festivali sayesinde bir çok kuş türünü aynı anda görme imkanı sunuyor. Flamingo kuş türü nesli tükenmekte olan bir canlıdır. Bu cinsi kollamak ve ciddiyetinin önemini belirtmek için düzenlenen bir festivaldir.

Akdamar Adası Ayin Törenleri

Van’ın Akdamar Adası’nda yer alan Akdamar Kilisesi’nde her sene eylül ayının üçüncü haftasında gerçekleşen ayinler yalnız yurt içinden misafirlerini değil yurt dışından da misafirleriyle yoğun ilgi görmektedir.

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edip haberlerimize kaçırmadan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap