1. Ana Sayfa
  2. KÜLTÜR SANAT
  3. Van Devlet Tiyatrosu Seyircisine Seyirci Katıyor

Van Devlet Tiyatrosu Seyircisine Seyirci Katıyor

raw_tiyatro-birlestirir-sahne-goren-gencler-digerlerine-oranla-daha-az-otekilestirme-algisina-sahip_716438554 (1)
vanhaber.com.tr

Van Devlet Tiyatrosu bu yeni sezona hazır. Her sene fazlasıyla turist çeken ve tarihle harmanlanmış kültürüyle ilgi gören Van ili de tiyatroya gereken önemi vermeye başladı.

Van Devlet Tiyatrosu, bu sene perdelerini, geçen senelere göre oldukça fazla izleyiciyle kapattı. Van Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Urgan, iki sene öncesine kadar 25 bin 130 izleyiciyle perdeleri kapatırken, geçen sene sezon bitiminde 46 bin 825 kişiyle  perdelerini kapattıklarını belirtti.

Van Devlet Tiyatrosu

Tiyatroya artan bu ilginin kendi ve ekibi fazlasıyla sevindirdiğini belirten Gül Urgan, “Bu yıl sezon ekimde başladı. Kasım sonu itibarıyla 12 bin 891 izleyiciye ulaştık. Bu da gösteriyor ki bölgede huzur ortamının oluşması, vatandaşı rahat gezip sosyal yaşantısını rahat yaşayacağı bir hale getirdi.” diye belirtti.

Kapsamı geniş bir sanat olmasının artan ilgiyi olumlu etkilediğini belirten Urgan, “Birçok şeyle mücadele etmek için aslında sanata çok ihtiyacımız var. Seyircinin tek beklentisi vardı, kendilerine ait bir şey görmek. Biz de ona hizmet etmeye çalışıyoruz. Van’ın tiyatroya ihtiyacı var, bizim de Van halkına ihtiyacımız var. Bir araya gelmediğimiz sürece bir şey yapamayız.” diye sözlerine devam etti.

Van Devlet Tiyatrosu Seyircisine Seyirci Katıyor

Seyirci kendi yaşamından kesitler bulmak istiyor

Genellikle dünya klasiklerine olan ilginin fazla olduğunu belirten Urgan, son zamanlardaki çalışmalarının ağırlık verdikleri kısmın, bölge hikayelerine yer veren oyunlar olduğunu söyledi.

Bugünlerde sahnelerinde yer verdikleri, feodal yapı ağırlıklı konusu olan “Pusuda ve Öç” oyununun bölge halkı tarafından fazlasıyla ilgi göreceğini belirtti. Urgan, “Oyunun yüzyıllardır bu coğrafyadaki ağalık sistemini eleştiren bir hikayesi var.” diye ekledi.

Cahit Atay ve Orhan Asena’nın kaleminden çıkan, Uğur Çavuşoğlu yönetmenliğinde, Abdulselam Çok, Doğancan Yurdigül ile Kadir Oğuz’un sahne aldığı oyunu, sanatseverlerin beğenisine hitap edeceğini belirtti.

Van Devlet Tiyatrosu 2 Yazar 1 Oyun’a ev sahipliği yapacak

‘Pusuda ve Öç’ oyununun yönetmeni Uğur Çavuşoğlu, iki farklı yazarın kaleminden çıkan oyunların birleştirilerek sahnede hayat bulacağı bir projeye imza atacaklarını belirtti.

Çavuşoğlu “Pusuda ve Öç” oyununda inanılmaz bir şekilde ortak bir çok noktaların yer aldığını aynı zamanda Anadolu kültürünün de yer aldığını belirtti. Çavuşoğlu, “Oyunda yalın ve basit anlatım teknikleri kullanarak seyirci üzerinde derin bir etki yaratmaya çalıştık. Seyircimizin çok rahat empati kuracağı iki öykümüz var.” diye sözlerini bitirdi.

Diğer haberleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edip haberlerimize kaçırmadan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap