1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Van Depremi

Van Depremi

137485
vanhaber.com.tr

Van Depremi tarihi boyunca Van şehrinin başına gelen en kötü olaylardan birisidir. Bu olay orada yaşayan vatandaşların yanı sıra tüm Türkiye’yi bir etmiştir. Tüm ülkenin dört bir yanından yardım için seferberlik oluşturulmuştur

Ancak Van depremi gibi olumsuz bir olaydan bahsetmeden önce size Van’ın  tarihinden bahsetmek isterim. Çünkü kötü şeyler yaşandığında değil gündelik zamanda böyle güzel kesimlerin değerini bilmemiz sahip çıkmamız gerekiyor.

Van Hangi Bölgede?

Van, Türkiye’mizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunmakta olup nüfus çoğunluğu olarak 19. sıradadır. Kendi bölgesinde ise nüfus olarak en büyük il konumundadır. Yüz ölçümü bakımından ise Türkiye sıralaması 6’dır. Kuzey tarafında Ağrı, batı tarafından Bitlis, Güneybatı tarafından Siirt doğu tarafındansa, İran’a komşu bulunmaktadır. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü’nü de bünyesinde barındırmaktadır. Doğu’nun parlayan illerinden biri olan Van, doğa, tarih ve kültür çeşmelerinin birlikte aktığı güzel illerimizden biridir. Tarihi bakımdan ise yerleşik hayatta yaşanmış en eski medeniyetlere kadar ev sahipliği yapma özelliğini de taşıyor.

Van Depremi

Van Depremi Ne Zaman Oldu ? Tarihi Nedir ?

23 Ekim 2011 tarihe kara bir gün olarak kazınmıştır. Bu sene depremin 8. Yılını anıyoruz ve hayatını kaybeden 601 kişiye rahmet diliyoruz. Bu kara gecede vefat eden vatandaşlarımızın yanında 4.152 vatandaşımız da ağır ve hafif olmak üzere yara alarak kazayı atlattılar. Bazı vatandaşlarımız bu doğa olayından ötürü uzuvlarını dahi kaybetmiş, evleri yıkılmış arabaları yanmış durumda hayatlarına ertesi gün devam etmek zorunda kalmışlardır.

Van Depremi Bölgesi 

23 Ekim 2011 gecesinde Van ilinin Tabanlı Köyü’nde gerçekleşen 6,7 büyüklüğünde bu deprem toplamda 2262 bina enkaz haline gelmiş 601 vatandaşımız vefat etmiştir. Bu gerçekleşen büyük doğal afette Ağrı, Iğdır, Erzurum, Hakkari, Batman, Muş, Siirt, Batman, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa gibi şehirlerde derinden hissetmiş ve evlerde ufak çaplı yıkık/hasar oluşmuştur.

Bu deprem neredeyse 100 yıla yaklaşan Cumhuriyet tarihimizde kayıtlara geçen en büyük deprem oldu.

Valiliğin yayınlamış olduğu verilere bakacak olursak;

 

              YER              ÖLÜ     YARALI     ENKAZ

  1. MERKEZ                95              350                10
  2. ERCİŞ                       169                750               55   
  3. DİĞER                       337            3052            2197

         TOPLAM            601         4152          2262

  • Başta AFAD ve Kızılay olmak üzere bütün sivil toplum kuruluşları el ele birlik olup bu felaketi yaşayan vatandaşlarımız için seferberlik oluşturmuşlardır. Türkiye Cumhuriyeti bakanlıkları ve Van Valiliği de olaya acil müdahalelerde bulunmuştur.
  • Van’ı sadece bu kötü olay ile anmak yerine oranın kalkınmasına da yardımcı olmak amaçlı bir hafta sonu tatilimizi orada geçirmek hem bizim için hem orada yaşayan halk için faydalı olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap