1. Ana Sayfa
  2. SİYASET
  3. Van Büyükşehir Belediyesi

Van Büyükşehir Belediyesi

van-buyuksehir-belediyesi-dogrudan-temin-12640450_amp (1)

Van Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de önemli belediyelerimiz arasındadır. Kendini en iyi pazarladığı konu Van Gölü’dür. Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü‘nü de bünyesinde barındırmaktadır. Doğu’nun parlayan illerinden biri olan Van doğa, tarih ve kültür çeşmelerinin birlikte aktığı güzel illerimizden biridir. Tarihi bakımdan ise yerleşip yaşanmış en eski medeniyetlere kadar ev sahipliği yapma özelliğini de taşıyor.

Cumhuriyet döneminde uzun yıllar sıradan bir kent görüntüsü veren Van, 2014 yılında Türkiye genelinde yapılan yerel seçimlerin ardından resmen Büyükşehir statüsü kazandı.

Van Büyükşehir Belediyesi

Yerel Seçimlerden Sonra Van Büyükşehir Belediyesi Oldu

Van’ın tarihi, ilginç dönemlerden geçmektedir. Birçok medeniyete başkentlik yapmış Van adını önce Tuşba, Biane, Viane, Vank şeklinde değişik isimlerle anılmıştır. Cumhuriyet zamanında ise Van olarak resmiyete geçmiştir. Van Gölü, doğası, tarihi ve yemekleriyle önemli bir il olan ama senelerce normal bir görüntü veren Van Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında Büyükşehir statüsü kazandı. Yapılan son düzenlemeyle 13 şehirle birlikte Van yerel seçimlerin ardından Büyükşehir statüsüne ulaştı.

Tarihçesi

Arkeolojik çalışmalara göre Van’ın varlığı, yazılı tarihten öncesi dönemlere Milattan Önce 5000-3000 senelerinden Kalkolitik dönemlere kadar uzanmaktadır. Milattan Önce 2000 yılında Huriler, yine M.Ö. 900 yıllarında ise burada Urartu devleti kurulmuş ve Tuşba olarak adlandırılmıştır.

Urartuların ardından M.Ö. 612 yılında Med İmparatorluğu Van şehrini başkent yapmıştır. Yerleşik bir düzen kuramayan Med’ler Pers’lere yenilince Van, M.Ö. 332 yılına kadar Pers, M.Ö. 129 yılına kadar Büyük İskender, doğu savaşı ardından Makedonyalılar ve M.Ö. 88 senesine kadar da Partların egemenliğinde altında kalmıştır.

Tarihi dönem içerisinde Van, Romalılar ile Sasaniler arasında savaş sebebi olmuştur. M.S. 395 yılına kadar Sasanilerin, ardından da Bizans egemenliğinde kalmıştır. 644 yılında Van bu kez de Emevi ve Abbasilerin egemenliğine girmiştir.

1071 Malazgirt savaşından sonra Van, Büyük Selçuklular’ın egemenliği altına girmiştir. Büyük Selçuklular’ın ardından bir süre sonra Eyyübi egemenliğinde kalan şehir 1230 yılında Karakoyunlular’ın hakimiyeti altına girmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Safevileri ortadan kaldıran Osmanlı orduları Van’ı yönetmeye başlamış. Ermenilerin de uzun süre hüküm sürdüğü Van’da 1915 olayları ardından Ruslar bölgeye girseler de, Moskova antlaşması ile Van resmen Türkiye şehri olmuştur. 29 Ekim 1923’de ise şehir merkezinde devlet ve Belediye tarafından alt yapı çalışmaları başlatılmıştır. Yepyeni bir şehir inşa edilmiştir.

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edip haberlerimize kaçırmadan ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap