1. Ana Sayfa
 2. SON DAKİKA
 3. Vampir Köylü Nasıl Oynanır?
Trendlerdeki Yazı

Vampir Köylü Nasıl Oynanır?

vampir-koylu-nasil-oynanir
vanhaber.com.tr

Vampir köylü oyunu doğrusu tatil günlerinde kalabalık bir grupla gecenin geç saatlerinde oynamaya başladığımız pek de öyle neşeli bir oyun sayılmaz. Tersine psikolojik olarak insanı çok yoran, suçlamaya yönlendiren, paranoyak yapan, yalana teşvik eden; zihnin algısını bozan, kişinin güven duygusunu sarsan bir eğlence. Eğlence diyorum, çünkü bütün bu olumsuz semptomlara rağmen inanmayacaksınız ama eğleniyorsunuz.

Vampir Köylü Kaç Kişi İle Oynanır?

Vampir köylü oyununu oynamak için kalabalık olunması gerektiğini açıklama kısmında belirtmiştik. Bunu sayı ile ifade etmemiz gerekirse 7-8 kişilik bir gruptan bahsedebiliriz. Tabi bu sayıyı ortamınızda bulunan arkadaş sayısına göre daha da yukarı çekebilirsiniz.

Vampir Köylü Oyunu Nasıl Oynanır?

Vampir köylü oynanışı oldukça basit ve eğlenceli olan bir rol yapma oyunudur. Oyun aşağıdaki talimatlara göre oynanır.

Öncelikle oyunun oynanacağı ekip içerisinden 2 vampir ve 1 büyücü belirlenir. Diğer oyuncular köylü olacaktır. Oyuncu sayısı 10 ve üzeri ise vampir sayısı da arttırılabilir. Ve sonrasında kura çekilerek oyuna başlanır.

Oyunda tahmin üzerine kurulu kurallar vardır. Vampirler her gece köylüleri öldürmektedir. Aynı zamanda kim olduğunu bilinmeyen büyücü de vampirleri bulmakla yükümlüdür. Oyunun kalabalıkla oynanmasının sebebi de bu aslında. Daha fazla yanılmak ve daha fazla eğlenmek.

vampir köylü

Gündüz olduğunda ise köylüler birbirini suçlar. Kimin vampir olduğu konusunda tahmin yaparlar ve birbirlerini ikna etmeye çalışırlar. Oyunu bu kısımda ikna kabiliyeti yüksek olan oyuncuların ele aldığını söyleyebiliriz. Sizin de ikna kabiliyetiniz yüksek ise bu oyunda bir adım öndesiniz demektir.

İkna etme süreci sona erdiğinde oylama ile bir köylü üzerinde karar kılınır ve onun yakılmasına hükmedilir.

Bundan sonra üç ayrı senaryo karşımıza çıkıyor.

Köylüler eğer yanlış birini yakmışsa yani vampiri yakamamışlarsa yaktıkları köylü ölür ve oyun dışı kalır. Bu da yakılan oyuncu için kötü bir şans aslında.

Vampirler bulunduysa ve oyundaki tüm vampirler yakılmışsa köylüler kazanır. Başka vampir kalmadığı için oyunda diğer tura geçilebilir.

Her gece vampirin kim olduğu konusunda tahmin yürütmesi gereken büyücü vampiri yakaladığında ona doğru tahmin yaptığı söylenir. Büyücü vampiri bulduktan sonra köylülerle konuşup kendisinin büyücü olduğunu iddia ederek vampirleri yaktırabilir. Burada oyunun tatlı tarafı ise köylülerde ben büyücüyüm diyerek blöf yapabilir. Veya vampirlerde aynı şekilde. Ama bu tabi ki riskli bir stratejidir. Eğer köylüler büyücüye inanmazsa bir sonraki turda sağ kalan vampirler direkt olarak büyücüye saldırabilir.

Vampir Köylü Oyunu Kuralları

Vampir köylü oyunu kuralları yine oyunun zevkli hale gelmesi için gereklidir. Tabi oyuncularında cıvıtmadan kurallara riayet etmesi gerekir.

  • Öncelikli kural bir yöneticinin veya hakemin belirlenmesidir. Oyunu bu oyuncu yönetir. Tüm oyuncular ya kura çeker ya da hakem oyuncuların kulağında köylü, vampir yada büyücü olduğunu fısıldar. Rol dağımı bu kural çevresinde gerçekleşir.
  • Sıra sıra diğer oyuncular bilmeden görev dağılımı yapılır. Kimse kimsenin rolünü bilmemelidir. Sadece vampirler birbirlerini tanır.

Herkes gözünü açar

 1. Ve sonrasında herkes gözünü açar. Artık sabah olmuştur. Şimdi sıra birbirine tabiri caiz ise bok atmadadır. Herkes birbirini suçlayabilir. Oyuncular birbirlerini vampir olmakla suçlar ve diğerlerini ikna etmeye çalışır. Çünkü kimin vampir olacağı oy çokluğu ile belirlenecektir. Nihayet kimin yakılacağına karar verilir ve oyun geceye döner.
 2. Diğer tüm oyuncular gözlerini kapatır. Hakem vampirlerin gözünü açar. Vampirler öldürmek istedikleri bir kişiyi seçerler ve yeniden gözlerini kapatırlar. Sonra büyücünün gözleri açılır. Büyücü de oyuncular içerisinden kimin vampir olup olmadığını öğrenmek için birisi seçer ve bu vampir mi diye sorar. Tabi bunu sesli olarak yapamaz. Hakemde yine sessiz bir şekilde işaretleri ile onaylar veya onaylamaz.
 3. Ve yeniden oyun gündüz olur. Bir nevi yeni güne uyanır oyuncular. Artık herkes gözlerini açacaktır. Bu sefer söz sırası hakeme geçer. Öncelikle dün köylülerin seçtiği kişinin kim olduğunu açıklar. Tabi ki isim olarak değil oyun kalıpları ile açıklar. Mesela köylüler vampiri yakmayı başaramamışsa “Dün masum bir köylüyü öldürdünüz!” der. Ölen köylü oyunun sonuna kadar devre dışıdır. Elenmiştir.
 4. Sonrasında vampirlerin öldürdüğü oyuncu açıklanır. Ölen köylü yine oyunun sonuna kadar oyun dışıdır.
 5. Ve döngü yine en başına döner. Oyuncular vampirlerin kim olup olmadığını birbirlerini ikna etmek yöntemiyle bulmaya çalışırlar. Burada amaç kimsenin rolünü belli etmemesidir. Özellikle vampirlerin.
 6. Oyun aynı döngü içerisinde devam eder.

Şimdiden iyi eğlenceler.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap