1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. UNESCO Nedir? UNESCO’nun Açılımı Nedir?
Trendlerdeki Yazı

UNESCO Nedir? UNESCO’nun Açılımı Nedir?

unesco-nedir-ne-ise-yarar-1280x720

UNESCO Nedir?

UNESCO nedir? United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization UNESCO’nun açılımıdır. Açılımın Türkçesi ise Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü olarak çevrilmektedir. Birleşmiş Milletler tarafından Dünya çapında çalışmalar yapması maksadıyla kurulan UNESCO, amaçları doğrultusunda Eğitim, Bilim ve Kültür malları üzerinde iyileştirmeler yapmaktadır.

Merkezi Fransa, Paris’te bulunan örgüttür. 1945 yılında Birleşmiş Milletler tarafından kurulmuştur. Sonrasında birçok farklı ülke üye olmuş ve çalışmaları destekler konuma gelmiştir. Her üye bir ülkedir. Üye ülkelerin tamamında UNESCO Milli Komisyonları kurulmaktadır. Komisyon sahibi ülkeler, 2 yılda bir bağış yaparlar ve sekreterlik toplantılarına katılırlar. UNESCO kurucusu Birleşmiş Milletler olarak kabul edilirken, şu andaki genel başkanı 46 yaşındaki Audrey Azoulay’dır.

unesco nedir

UNESCO’nun Açılımı Nedir?

Kısaltma: UNESCO

İngilizce Açılımı: United Nations Educational Scientific and Cultural Organization

UNESCO’nun Türkçe Açılımı: Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü

Her örgütün olduğu gibi bu kuruluşunda belli amaçları vardır. Dünya genelinde çalışmalar yürüten örgüt; eğitim, bilim ve kültür üzerinde eylemler gerçekleştirmektedir. Kendisine üye olan ülkelerden bağışlar alan Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, asıl gelirinin bir kısmını da Birleşmiş Milletler hazinesinden temin etmektedir.

UNESCO’nun Amaçları Nelerdir?

UNESCO kendi amacı doğrultusunda işler yapan bir örgüttür. UNESCO kurucuları bundan yıllar önce bir amacı öne sürerek ona göre çalışmalar yapmıştır. Şu anda 195 ülkenin üye olduğu Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, belli amaçlara bağlı kalarak çalışmalar yapmaktadır. Amaçlar şu şekilde özetlenebilir:

  1. Dünya genelinde barışı ve huzuru sağlamak.
  2. Çocukların ve insanların mutlu olmasını sağlamak.
  3. Kültür kaynaşmalarına aracılık etmek ve yeni kültürler keşfetmek.
  4. İnsanların Dünya ülkeleri ve o ülkelerin kültürleri ile olan ilişkisini arttırmak.
  5. Dünya çapında ayrım yapmaksızın, doğaya ve doğacı insanlara sahip çıkmak.
  6. Dünya genelinde ayrım yapmaksızın sanata ve kültüre, bunların ürünlerine sahip çıkmak.

UNESCO kurucuları bu amaçlar doğrultusunda çalışmalar yapmaktadır. Özetle bu birkaç madde, örgütün kuruluş amacı olarak gösterilebilir. Elbette örgütün kuruluş amacı içerisinde 2. Dünya Savaşının da hatırı sayılır bir yeri bulunmaktadır. O dönemin yıkıcı etkilerini yok etmek için bu örgüt Dünya ülkelerine kazandırılmıştır.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap