1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Tuz Gölü

Tuz Gölü

salt-lake-tuz-golu
vanhaber.com.tr

TUZ GÖLÜ

Tuz Gölü , daha önce yolu düşmeyenlerin ilk gördüklerinde ‘vay canına dedirten bir göl.

İlk bakıştan son bakışa kadar göz kırpmak istemeyeceğiniz nadide bir güzellikte olan bu göl, Türkiye’nin Van gölü‘nden sonra en büyük 2. gölü konumundadır.

İlk gördüğünüzde üzerinde kayıkların ya da balıkların yüzdüğü bir yer bekleyebilirsiniz ancak tamamen yanılıyorsunuz. Dünyanın en büyük tuz yataklarından birisi olan ve %32 tuz oranına sahip olan bu göl tamamen donmuş ve bembeyaz bir silüet’e bürünmüş durumda.

Dört bir köşesi cennet olan paha biçilemez güzellikler ile dolu memleketimiz de yer alan bu nadide doğa eseri ülkemizin tuz ihtiyacının yaklaşık olarak %40 ‘ını karşılamaktadır.

Tuz Gölü

Bir çukurun en ücra köşesinde yer alan ve platolarla etrafı sarılan Tuz Gölü ‘Koçhisar Gölü’ismiyle de biliniyor. Neojen döneminde tektonik yer hareketleriyle meydana gelen tuz gölü bölgesi, güney doğu ve batı hatları boyunca aktif faylarla çevrili. Yeraltına akan meteorolojik sular gölün tabanındaki tuz tabakalarını eriterek, tuzlu suları parçalanmış volkanik hatlardan yüzeye iletiyor. Gölün tuz üretiminin nasıl işlediğini anlatan bu süreç sonrasında aşağıdaki tuz toplanıp işleniyor ve sofralarımızda sodyum klorür yani tuz olarak yerini alıyor.

  1. Tuz gölünde gönül rahatlığıyla ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı çıkartıp çıplak ayak ile yürüyebilirsiniz. Bu sayede ayaklarınızın altında bulunan mineraller ayak tabanlarınızı pamuk gibi yumuşacık yapacaktır.
  2. Göle giriş yapmadan önce ayaklarınızı hijyen açısından temizleyebileceğiniz alanlarda ücretsiz olarak yer almaktadır.
  3. Bir kaynak makinesinin gözünüzü alması gibi güneşin etkisiyle resmen gözünüze kıvılcımlar atan bir yapısı vardır. Bu yüzden mutlaka yanınızda güneş gözlüğünü bulundurmanızda fayda var.
  4. Kondisyonunuzu geliştirmeyi unutmayın çünkü bembeyaz uçsuz bucaksız bir vadide kilometrelerce yürüyeceksiniz. Üstelik ufuk çizgisi dahi tuz görünecek.
  5. Kesinlikle en büyük önerimiz ise gün batımını yakalamanız. Tuz Gölü’nün gün batımında oluşturduğu manzara belki de hayatınızda bir daha hiçbir yerde yakalayamayacağınız bir manzara olabilir. Muhteşem renklerin cümbüşünü ve bu büyüleyici atmosferi asla kaçırmayın.

Diğer haberlerimizi okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Van Ekspres makalesini okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap