1. Ana Sayfa
  2. BÖLGE
  3. Trafik Cezası Kalkıyor! Araç sahiplerini sevindirecek karar!

Trafik Cezası Kalkıyor! Araç sahiplerini sevindirecek karar!

kako-UuE7EQoC4U33cTV2

Trafik Cezası Kalkıyor!

İçişleri Bakanlığı park yasağı olan yerlerde kuralları çiğneyen araçlara trafiğin düzenini etkilemediği ve riske atmadığı süreçlerde ceza vermeyecek. Bu araçların çekilmesi durumunda ceza vermemeyi öngören tasarıyı yayınladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından bütün şehirlere gönderilen bildiriye göre trafikte uygun olmayan yerlere park eden araçlara ceza kesmeyecek. Bu araçlar eğer ki trafiğin düzenini bozmuyor ve güvenliğini tehlikeye atmıyor ise otoparkları çekilmesi halinde bile cezai işlem uygulanmayacak.

Bakanlık 81 İl Valiliğine, İl Emniyet Müdürlüğüne ve İl Jandarma Komutanlığına,  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından “Park Yasağı Uygulaması ve Araçların Çekilmesi” içerikli bir genelge gönderdi. Bu genelgede, trafikte yoğunlaşan araç ve sürücü sayısından ötürü müsait park yerlerinin belirlenmesi ve yayınlanan kurallara uyulması trafiğin düzeni ve can  güvenliğinin sağlanması için büyük rol oynadığını belirtildi.

Belirlenen ilin sınırları içerisinde hangi bölgelerde park ve duraklama yerleri olacağı nerelerde ise duraksamanın yasak olacağı belirlenen kanunlar ile kesinleştirilmiştir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 59, 60, 61 ve 62 inci maddeleri ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinin park yapmanın ve duraklamanın yasak olduğu yerler net bir şekilde belirtilmiştir.

 

Trafik Cezası

Trafik Cezası Kalkıyor!

 

Otobüs, ticari araç, dolmuş,  gibi yolcu taşıtlarının duraklarına en uzak 15 metre mesafede, Yaya yolu ve geçitlerine, okul yaya geçitlerine, kamu kurumları , sağlık kuruluşu, garaj, park, konut gibi bölgelerin giriş ve çıkışlar alanlarına 5 metre uzaklıkta,

Kurallara uygun şekilde park etmiş arabaların ikinci sıra bitişiğine,

Kavşak yanlarına ve kavşaklara, tünellerin girişlerine, köprülerin giriş ve üzerine, yangın vana musluklarının olduğu yerlere 5 metre mesafede,

Engelliler için özel olarak tasarlanan yerlere ve oraya park etmiş engelli araçlarının bitişiğine yani genel güvenlik kurallarını ihlal edip suistimal edecek her türlü harekete karşı cezai işlem uygulanıp araçları çekilecektir.

ÇEKİLEN ARAÇLARIN TAKİBİ YAPILACAK

Trafiğin akışını tehlikeye atmayan ve yol düzenini bozmayan araçlara ceza kesilmiyor. Ancak bu araçlar çekildikten sonra plakaları sisteme kaydedilerek kamuoyuna açıklanmayan bir süre boyunca takibi yapılacak. Eğer bu yasa suistimal edilmeye kalkılırsa tespiti yapılıp cezai işlem uygulanacak.

 

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Görüşlerinizi  bizimle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip edip haberlerimize kaçırmadan ulaşabilirsiniz.

Trafik cezası sorgulamak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap