1. Ana Sayfa
 2. NEDİR
 3. Telegram Nedir? Telegram Özellikleri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Telegram Nedir? Telegram Özellikleri Nelerdir?

2489374_1200x627

Telegram Nedir?

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte etkileşim platformları giderek değişip dönüşmüştür. Telegram, dönüşen etkili iletişim platformlarından sadece biridir. Ama giderek rağbet görmeye başlamıştır. Bu tarz uygulamalar sayesinde cep telefonlarındaki sms devri neredeyse kapanma noktasına gelmektedir. Konu mesajlaşma olunca gizlilik ve güvenlik kriterleri kullanıcılar için ön plana çıkmaktadır.

Bu nedenle kullanıcılar, uygulamalarını indirirken bu iki kritere öncelik vermektedir. Telegram uygulamasından bahsedilince elbette WhatsApp uygulamasından bahsetmemek olmaz. Hali hazırda ezeli iki rakip görülen bu iki mesajlaşma uygulaması sürekli şekilde güncellemelerle kendilerini geliştirmektedir. Normal mesajlaşma durumunda WhatsApp daha güvenilir kabul edilse de Telegramın bazı özellikleri güvenlik ve gizlilik konusunda onu bir adım daha öne çıkarıyor, denebilir.

Bunlar; şifreli mesajlaşma, kendini imha edebilen mesaj sistemi, isteğe özel güvenlik katmanı ve mesajlara konulabilen pın kodu tarzı şifreleme imkanı şeklinde sıralanabilir. WhatsApp için alternatif arayanlara etkili bir seçenek olan Telegramın kullanıcı sayısı, henüz WhatsApp uygulama kullanıcı sayısını geçemese de aradaki farkın her geçen gün biraz daha kapandığını söyleyebiliriz.

telegram

Özellikleri Nelerdir?

 1. Tablet ve diğer platformlar üzerinde kolayca yükleyip kullanabilirsiniz.
 2. Telegramda gönderilecek dosyalar için uzantı kısıtlaması yoktur.
 3. Telegram kullanıcıları için 1,5 GB’a kadar olan dosya paylaşma imkanı sunar.
 4. Telegram uygulamasında içerikleriniz cloud mantığıyla saklanır. Bu sayede farklı cihazlardaki oturumlarınızda kolayca sekronize olur.
 5. Open Source olan geliştirme mantığı ile kişisel geliştirilmeye açıktır.
 6. Gizli sohbet imkanı sağlar. Tasarlanan güvenlik ve gizlilik teknolojisi ile mesajlarınızı Telegram bile görememektedir.
 7. Telegram’da son görülme özelliğini istediğinizde kapatmanız mümkün.
 8. Üzerinde istediğiniz konuşmaları şifre ile ekstra koruma altına alabilirsiniz.
 9. Telegram 200 kişiye kadar destek veren gruplar açmanıza olanak tanır.
 10. Telegram’da da diğer mesajlaşma servislerindeki gibi telefon numarası ile kayıt işlemi gerçekleştirilmektedir. Ancak telefon numarası verilmeden sadece kullanıcı adı ile görüşme yapılabilmesi açısından diğer uygulamalardan oldukça farklıdır.
 11. Telegram, sesli arama yapabilir. Görüntülü arama özelliği yoktur. Ama görüntülü ve sesli mesajlaşma özelliğine sahiptir.
 12. Mesajların üçüncü taraflara iletilmesi engellidir. Bu engele Telegram’ın kendisi de dahildir.
 13. Telegram uygulaması kendi kendini verilen süre içinde imha eden mesaj özelliğine sahiptir. Bu şekilde gönderilen mesajlar, verilen süre sonunda hem göndericiden hem de alıcıdan otomatik şekilde silinmektedir.
 14. Ekran görüntüsü alındığında karşıdaki kişiye bunu bildirim olarak haber verir.
 15. Sistemindeki bulut desteği sayesinde ve önbellek yönetimi seçenekleriyle telefonunuzda neredeyse sıfır yer kaplar.
 16. Telegram içerisinde bulunan galeriye kaydetme seçeneği ile galerinizin gereksiz grup medyaları ile dolmasını engeller.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap