1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. TBT Nedir? TBT Etiketinin Geçmişi

TBT Nedir? TBT Etiketinin Geçmişi

5b3e27a0537a00194cb9ac8e_360x400

TBT Nedir?

TBT nedir? TBT, popüler bir uygulama olan Instagram’da kullanılan etiket olmaktadır. Kelimenin açılımı, Throw Back Thursday şeklindedir. Anlam olarak ise, Perşembe gününe doğru ya da o günden bir kesit şeklinde olmaktadır. TBT etiketi, fotoğrafların altına #throwbackthursday ya da #tbt yazılması sonucunda kullanılmaktadır. Son zamanlarda Instagram kullanıcıları tarafından sıklıkla kullanılan etiket, eski günlere duyulan özlemi ifade etmektedir.

TBT etiketi, açılımında bulunan Thursday kelimesi doğrultusunda yalnızca Perşembe günleri kullanılmaktadır. Instagram’da bulunan tüm kullanıcılar, Perşembe günleri eski fotoğraflarını paylaşabilmekte ve TBT etiketini kullanabilmektedir. Bu sayede, geçmiş yad edilmekte ve diğer kullanıcıların arşivleri incelenebilmektedir. Bunun yanı sıra; TBT etiketi diğer günlerde kullanılmak isteniyorsa, sadece #tb yazılabilir. Ayrıca bu etiket, Twitter ya da Facebook gibi platformlarda da kullanılabilmektedir.

TBT Nedir?

TBT Etiketinin Geçmişi

TBT isimli etiketin, ilk olarak 2006 yılında Reddit üyeleri tarafından kullanıldığı iddia edilmektedir. Bunun yanı sıra; bilinen ilk TBT etiketi, Nice Kicks ismindeki blogun TBT etiketi ile ayakkabılarını paylaşması sonucunda ortaya çıkmıştır. Yapılan bu paylaşımlar, Perşembe günleri gerçekleşmekteydi. Bu durumun dikkat çekmesi, 2012 yılından bu yana TBT etiketinin kullanılmasına sebep olmuştur.

Instagram uygulaması, TBT etiketinin en sık kullandığı platform olmaktadır. TBT etiketi ile geçmişe dair birçok anı paylaşılmakta ve hatırlanmaktadır. Örneğin; çocukluk anıları, eski bir film ya da kitaptan bölümler geçmişe dair anılar olmaktadır. Duygusal bir amaç doğrultusunda kullanılan etiket, günümüzde oldukça popüler hale gelmiştir. Öyle ki; açıklanan bilgilere göre, 1 saniye içinde TBT etiketine sahip 5 adet fotoğraf paylaşıldığı bilinmektedir.

TBT Etiketi Nasıl Kullanılır?

Instagram’da kullanılan etiketler, üyelerin kendi paylaşımlarına benzer çeşitli paylaşımlara erişebilmelerini sağlamaktadır. Bu sayede, ilgi çekici birçok paylaşıma ulaşmak kolay bir hale gelmektedir. Etiket kullanmak için ise, yazılan kelime ya da cümlelerin başına # işareti konulmaktadır. Bu işaret ile yapılan paylaşımlar kategorize edilmektedir. Instagram’da sıklıkla kullanılan TBT etiketi ise, #throwbackthursday  ya da #tbt şeklinde fotoğrafların açıklama kısmına eklenmektedir. Bu etikete sahip diğer üyelerin paylaşımları ise, Instagram’da kolay bir şekilde bulunmaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap