1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Takva Nedir? Takva için Ne Yapmak Gerekmektedir?

Takva Nedir? Takva için Ne Yapmak Gerekmektedir?

TAKVA_360x400
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Takva Nedir?

Takva nedir? Kalbi Allah’tan uzaklaştıran şeylerden korunmak takva anlamına gelmektedir. Allah’tan uzaklaştıran şeyler ise mâsivâ olarak adlandırılmaktadır. Allah’a sığınmak, günahtan uzak durmak, iyi ve sevap şeyler yapmak için çaba harcamak takva kelimesinin anlamını ifade etmektedir.

Takva için Ne Yapmak Gerekmektedir?

Takva için ilk olarak haramdan uzak durmak gerekmektedir. Mekruh olan şeylerden de sakınılmalıdır. Mekruh; hoş karşılanmayan işler, sözler, davranışlar bütünüdür. Sadece haram olandan uzak durmak değil, mekruh olanda da uzak durmak takva sayılmaktadır. Şüpheli olan işlerden de uzak durulmasında yarar vardır. Çünkü şüpheli olan işlerin haram olma ihtimali de bulunmaktadır. Şüpheli işlerden sonra mubah ve helal gelmektedir. Bunların yapılması ve uygulanması da takva sayılmaktadır.

Takva Nedir?

Takva Mertebeleri Nelerdir?

Takvanın mertebeleri bulunmaktadır. Kişinin davranış biçimlerine göre farklı takva mertebesi bulunmaktadır. Bu mertebeler şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. Masiyetten Takva

Takva en yaygın bu şekilde uygulanmaktadır. Kişi büyük günahları işlemekten tamamen kaçınır. Küçük günahları ise ısrarla yapmaz, ısrardan sakınır. Bu tür kişiler masiyetten takva etmiş olurlar. En çok görünen biçimi budur.

  1. Masivadan Takva

Kalbini Allah’tan uzak tutan her şeyden el çeken kişiler ise masivadan takva etmiş olmaktadır. Bu kişiler haramdan, mekruhtan ve şüphelilerden uzak durur.

  1. Şirkten Takva

Şirkten takva etmek isteyen kişiler iman ederler. İman ederek cehennemde kalmaktan korunurlar. Bu tür kişiler şirkten takva etmiş olurlar.

Takvanın üç rütbesi de Kur’an içerisinde geçmektedir. Kur’an içerisinde takvayı öven çok sayıda ayet bulunmaktadır. Müslüman olan ve Müslümanlığa bağlı olarak yaşayan her insan takvaya önem vermelidir. Bu mertebelerden bir tanesine uygun olarak yaşamak önemlidir. En çok masiyetten takva eden kişiler vardır. Büyük günahlar iyi insanlar tarafından işlenmesi güç günahlardır. İyi insanlar büyük günahlardan uzak durmaktadır. Küçük günahları ise yapmaz istemezler fakat nefislerine hakim olmayarak yaptıkları küçük günahlar bulunmaktadır. Bu günahlarda da ısrarcı olmaz, sürekli tekrarlamazlar. Masivadan takva eden kişi ise sadece günah olan şeylerden değil; mekruh sayılan ya da günah olup olmadığı tam bilinmeyen şeylerden de uzak durup kendini korumaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap