1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Tahvil Nedir? Tahviller Nasıl Çalışır? Örneklerle Tahvil

Tahvil Nedir? Tahviller Nasıl Çalışır? Örneklerle Tahvil

tahvil-nedir-yatirimi-ozellikleri-turleri
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Tahvil Nedir?

Tahvil nedir? Tahvil, bir yatırımcının belirli süreler içinde değişken ya da sabit faiz oranı ile işletmeye borç vermesi ile yapılan bir yatırım olarak adlandırılır. Tahviller; şirketler, devletler ve belediyeler tarafınca farklı projelere ve etkinliklere finansman sağlamak amacıyla ihraç edilmektedir. Tahvil sahipleri ise, tahvil ihraççısının alacaklısı konumuna gelir.

Tahvil, ekonomi raporlarında ve ekonomi kanallarında sıklıkla “sabit getirili menkul kıymetler” olarak adlandırılmakla birlikte hisse senetleri ve nakit benzeri yatırım araçları gibi üç temel jenerik varlık sınıfından biridir. Birçok şirket ve devlet tahvili borsalarda işlem görürken, bir kısım tahviller de sadece tezgah üstü piyasalarda işlem görür.

Tahviller Nasıl Çalışır?

Şirketler ve aynı zamanda diğer kuruluşlar, yeni yapacakları projelerini finanse etmek, süre gelmekte olan işlerini sürdürmek veya mevcut diğer borçlarını yeniden finanse. Etmek için kaynağa ihtiyaç duyduklarında bir bankadan kredi almak yerine tahvil ihraç edebilirler. Borçlu(tahvil ihraççısı), ödenecek olan faiz oranını, tahvilin anaparasını(borçlanan fonu) ve vade tarihini(fonun iade edileceği tarih) sözleşmeye dayalı olarak belirten bir tahvil çıkarır.

Tahvil Nedir?

Bir tahvilin nominal yani vade sonundaki fiyatı, genelde tahvil başına 1000 TL olarak belirlenir. Tahvilin gerçek piyasa değeri, ihraççının kredibilitesi, son kullanma tarihine kadar geçen süre ve o tarihteki genel faiz ortamına ve tahvilin faiz oranı da dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

Örneklerle Tahvil

Sabit faizli tahviller, yatırımcısına vade başından vade sonuna kadar üzerinde yazılı olan nakdi yatırımcısına belirtir. Sabit faizli tahviller, tahvil ihracı gerçekleşmesinin ardından ikincil piyasada piyasa koşullarına göre fiyatlanarak alınıp satılabilmektedir. Piyasa faiz oranlarındaki değişimler, sabit faizli bir tahvili almak ya da satmak için avantajlı ya da dezavantajlı hale getirebilir. Böylece tahvilin ihraçtan sonraki ikincil piyasasındaki alım ve satım fiyatı etkilenir.

1 yıl vadeli, %10 sabit kupon(faiz) ödemeli, vade sonundaki fiyatı 1000 TL olacak bir tahvilin ihraç fiyatı kabaca 910 TL olacaktır. 910 TL’ye ihraç anında bu tahvili alan bir yatırımcı vade sonunda piyasa faizleri ne olursa olsun parasını 1000 TL olarak aldığında %10 faiz getirisi(1000-910=90 TL) elde etmiş olacaktır. Fakat 910 TL’ye ihraç edilen tahvilin fiyatı, ikincil piyasada alınıp satılırken piyasa faiz oranlarına göre yükselip düşebilir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

 

Yorum Yap

Yorum Yap