1. Ana Sayfa
 2. SON DAKİKA
 3. Tac Mahal Hikayesi

Tac Mahal Hikayesi

-aj-ahal-728x410_mynetcrop_w-1200_h-824
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Tac Mahal Hikayesi

Tac Mahal Hikayesi yazımıza hoş geldiniz. Hindistan’ın en özel yapılarından ve Asya’nın en önemli turistik mekanlarından biri olan Tac Mahal, büyüleyici ve ihtişamlı görüntüsü ile her yıl milyonlarca ziyaretçi tarafından görülüyor. Peki bu yapının detaylı hikayesini merak ettiniz mi? Tac Mahal nerededir? Tac Mahal hangi ülkededir? Tac Mahal kaç yılında yapılmıştır? Tac Mahal‘in renkleri ve büyüleyici yapısı hakkında merak edilenleri araştırdık. İşte dünyanın efsanevi aşk hikayelerinden birinin ürünü ve aynı zamanda dünyanın yedi harikasından biri olan Tac Mahal‘in hikayesi.

Babür imparatoru kral Şah Cihan eşi Mümtaz Mahal için yaptırdığı Tac Mahal, bu büyük aşkı günümüzde de halen konuşturmaktadır.  Renklerin olağanüstü bir biçimde sergilendiği Taç Mahal, güneşin her anında renk değiştirmektedir. Gün doğumuyla birlikte pembemsi ve en güzel rengini gösteren Taç Mahal, kısa bir süre sonra beyaz görünümüne döner. Ay ışığıyla beraber de altınımsı bir renk alır.

Yüzyıllardır tüm geceleri aydınlatan bu şaheser, birçok şaire de ilham kaynağı olmuştur. Büyük emek harcanarak yapılan Tac Mahal, oldukça büyük maliyetle yapılan en önemli yapılardan biridir.

Tac Mahal ne zaman yapıldı?

Yapının inşasına 1631 yılında başlanmış olup tam 21 yıl boyunca 22.000 işçi çalıştırılarak çevre düzenlemesi ve diğer yapılarla birlikte 1652 yılında tamamlanmıştır. Dünyanın farklı yerlerinden getirilen büyük ve değerli taşlar için 1.000 adet fil kullanılmıştır.

Tac Mahal’in sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında, 42 zümrüt142 yakut625 pırlanta ve 50 adet oldukça iri inci vardır.

Tac Mahal özellikleri

 • Bulunduğu ülke: Hindistan
 • Bölge: Asya-Pasifik
 • Mimari tarz: Babür mimarisi
 • Konum: Agra, Uttar Pradeş, Hindistan
 • Yapımına başlanma yılı: 1632
 • Tamamlanma yılı: 1654
 • Yükseklik: 74 metre
 • Zemin alanı: 176.900 m2
 • Mimarlar: Üstad İsa Muhammed Efendi, Üstad Ahmed Lahori ve diğer birçok mimar.

Tac Mahal Anıt Mezarı olarak da bilinen yapı, Unesco dünya mirası listesinde yer almaktadır. Yapı aynı zamanda dünyanın yeni yedi harikasından biridir.

Tac Mahal’in mimarları

Şah Cihan bu şaheserin yapımı için Mimar Sinan’ın öğrencileri olan Mehmet İsa Efendi ve Mehmet İsmail Efendi’yi İstanbul’dan Hindistan’a davet etmiştir. Bu önemli yapının etrafına Hattat Serdar Efendi tarafından Yasin Suresi‘nin tamamı büyük titizlikle yazılmıştır.

Mümtaz Mahal ve eşi Şah Cihan’ın sandukaları üst katta, kubbenin altında bulunmaktadır. Sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede, insan ağzından çıkan sesler 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahip olacak biçimde inşa edilmiştir.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap