1. Ana Sayfa
  2. SON DAKİKA
  3. Stresli Meslekler

Stresli Meslekler

5a6192a7d3806c1ce4c2688e
vanhaber.com.tr

Stresli Meslekler

Stresli Meslekler hangileridir? Meslek, insanların geçimini sağlama, daha kaliteli bir hayat sürmek ve en önemlisi yaşamını sürdürebilmek için yaptığı ve çoğunlukla yoğun bir eğitim, çalışma gerektiren ünvandır. Dünyada birçok meslek bulunmakta, sadece Türkiye’de resmi olarak kayda geçmiş yaklaşık 600 civarı meslek bulunmaktadır.

Çalışma hayatı, insanların geçimini sağlaması ve hayatını idame ettirebilmesi için olmazsa olmazlardandır. Para kazanmak için insanlar farklı meslek kategorilerinde çeşitli işlerde çalışır. Her işin, her mesleğin de kendine özgü zorlukları, stresi ve en önemlisi kazanç miktarı farklılık göstermektedir. Kazancın dışında mesleklerin kolaylık ve zorlukları da olabilir lakin stres durumu birçok iş için ön görülebilmektedir.

En stresli meslekler

Dünya genelinde yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en stresli meslekleri ele alındı. Buna göre hayatın birçok anında olmazsa olmazlar arasında yer alan işler en stresli meslekler arasındaki yerini almış gözüküyor. CareerCast tarafından yapılan araştırmaya göre en stresli 7 iş sıralandı. Buna göre askerlikten itfaiyeye en zor meslekler ve stres durumuna göre sıralamasını siz değerli takipçilerimizle paylaştık. İşte dünya genelinde en stresli işler sıralaması.

1. Askerlik

Askerlik, ülkelerdeki belirli bir yaşa gelen kişilerin belirli bir süre orduda görev yapması veya anlaşmalı oldukları bir süre boyunca meslek olarak icra etmesidir.

Yapılan araştırma sonucuna göre askerlik en stresli meslek olarak ilk sırada yer almıştır.

2. İtfaiyecilik

Yangın söndürmekle yükümlü personele itfaiyeci denir. Bir itfaiyeci yangınları söndürmek için eğitilmiş ve buna göre donatılmıştır.

3. Pilotluk

Pilotluk mesleği, hususî veya profesyonel olarak bir hava taşıtını kullanan, sevk ve idare eden kişilere verilen addır.

4. Polislik

Polislik, kamu düzenini ve vatandaşın canı, malı ve temel hak ve özgürlüklerini korumakla görevli, yasa uygulayıcı kamu görevlisidir. Ülkemizde çevik kuvvet, güven timi, özel harekat, trafik polisi ve narkotik gibi birçok farklı kategoride polis türü bulunmaktadır.

5. Etkinlik koordinatörlüğü

Etkinlik koordinatörlüğü, etkinliğin planlamasından, bitiş aşamasına kadar gerçekleştirilen tüm faaliyetlerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesinden sorumlu olan kişidir.

6. Gazete muhabirliği

Gazete muhabirliği, kamuoyunu aydınlatmak ve bilgilendirmek üzere, toplumda meydana gelen ekonomik, siyasal, kültürel, sportif, adli vb. olaylarla ilgili bilgi toplayan, bunları değerlendirerek yayınlanmaya hazır hale getiren kişidir.

7. Taksi şoförlüğü

Taksici ya da diğer adıyla  Taksi şoförü, taksimetresi olan ticari bir otomobille şehiriçi yolcu taşıyan serbest meslek esnafıdır.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap