1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Stopaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Emlak-vergisi-itiraz-edilebilir-mi
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Stopaj Nedir?

Stopaj nedir? Stopaj aslında bir vergi ödeme türüdür. İşverenler tarafından gelir ya da kurumlar vergisi ödenecek olan bir kazanca ait toplam tutarın, iş yapana ödene gerçekleşirken, yasa tarafından belirlenmiş oranlar doğrultusunda bu tutarın bir kısmının belirlenerek, iş yapan tarafından peşin olarak vergi dairesine yatırılması şeklinde gerçekleşen vergileme şeklidir.

Stopaj, Maliye İdaresi’nin vergi tahsil edilmesini daha garantili ve kolay bir şekilde yapmak istemesinden doğan bir yöntem olarak bilinmektedir. Yapılan bu yöntem göz önüne alındığında, temin edilmesi en güvenli ve en işleyen yöntem olarak belirtilmektedir. Stopaj, gelir meydana çıkar çıkmaz, devlet tarafınca gelirin kaynağından tahsil edilir.

Stopaj vergisinin en büyük amacı ise; vergilerin tahsilinin daha pratik ve garantili biçimde yapılacak olmasıdır. Bu yöntemle, küçük esnafların vergiden kaçması önleniyor. Maliye idaresinin ve vergi mükellefinin işlem yükü azalmış oluyor. Bir diğer faydası da; verginin, gelirin elde edilmesinden kısa bir süre sonra maliye dairesine geçmesine destek olmak aynı zamanda nihai verginin mükellef üzerinde oluşan psikolojik etkisini azaltmak olarak bildiriliyor.

Stopaj Nedir?

Stopaj Nedir? Stopaj Ne Zaman Ödenir?

Stopaj vergisi, Gelir İdaresi Başkanlığı’nca her yılın başında belirtilmiş vergi takvimi göz önüne alınarak iki eşit taksit olarak ödenebilmektedir. Gelir kapsamında bulunan kira stopaj hesaplamaları ise her yılın mart ayında beyan edilmektedir. Gelir vergisi kapsamına giren kira stopaj vergisi her senenin Mart ve Temmuz aylarında ödenebiliyor.

Stopaj Nasıl Hesaplanır?

Stopaj vergisi oranları, Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunlarında belirtilmektedir. Belirtilen bu kanunlarda kimlerin hangi koşullarda stopaj vergisi ödemesi gerektiği açıkça belirtiliyor. Stopaj kesintisi de brüt ücret üzerinden hesaplanmaktadır.

2000 TL bedelindeki brüt kiranın %20’si olarak hesaplanan 400 Türk Lirası, kiracı tarafınca stopaj kesintisi olarak vergi idaresine, geriye kalan 1600 Türk Liralık kısım da net kira bedeli olarak mülk sahibine ödeniyor.

Kira sözleşmesinde belirtilen kira bedeli, brüt olarak değil de net olarak yazıldıysa şu formül uygulanmaktadır.

Brütleştirme Formülü = Net Kira Ücreti / (1-0,2)

Net olarak yansıtılan kira bedeli sebebiyle yeni stopaj tutarı;

Brüt Kira Bedeli = 2000 / 0,8 = 2500 TL

Stopaj Tutarı = 2500 x 0,2 = 500 TL

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap