1. Ana Sayfa
  2. TEKNOLOJİ
  3. SSD Nedir? SSD’nin Avantajları Nelerdir?

SSD Nedir? SSD’nin Avantajları Nelerdir?

maxresdefault (16)_360x400

SSD Nedir?

SSD nedir? SSD, sabit disk yerine kullanılan ve verileri depolamaya yarayan bir aygıt olmaktadır. SSD kelimesinin açılımı, katı hal sürücüsü anlamındaki Solid State Drive olmaktadır. Bu depolama aygıtı, sabit disklerden farklı şekilde çalışmaktadır. SSD kullanımı ile sabit disklerde oluşan problemler ortadan kaldırılmaktadır.

HDD kısaltmasıyla bilinen sabit diskler, dönmekte olan diskler üstünde veri depolaması yapmaktadır. Bunun yanı sıra; SSD olarak bilinen katı hal sürücü, dönmekte olan parçalara sahip olmamaktadır. Ancak, her ikisi de veri depolama işlemi yapmaktadır.

SSD’nin Avantajları Nelerdir?

Günümüzde SSD kısaltmasıyla kullanılan katı hal sürücülerinin, geçmişte HDD olarak bilinen sabit disklere göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. SSD’ler, herhangi bir mekanik parça barındırmamaktadır. Bu nedenle, gecikmeler en aza indirilebilmektedir.
  2. HDD’ler kullanılırken diskin dönmesi gerekmektedir. Motor tarafından diskin döndürülmesi nedeniyle verilerin okunması ve yazılması işlemleri yavaş gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra; SSD’ler hızlı bir şekilde verilerin okunması ve yazılması işlemlerini yapmaktadır. Böylece, kullanılan bilgisayar çok daha hızlı açılabilmektedir.
  3. SSD’ler mekanik parça barındırmadığı için az miktarda güce ihtiyaç duymaktadır. Bu sayede, ısınma problemi de oluşmamaktadır. Ayrıca, HDD’lere göre çok daha sessiz çalışmakta ve hafif olmaktadır.
  4. SSD’ler mekanik parça barındırmadığı için sarsıntılara karşı çok daha dayanıklı olmaktadır. Bunun yanı sıra; basınç ya da ısı gibi problemler, SSD’lerin çalışmasına engel olmamaktadır. Bu durum, SSD’lerin dayanıklılığını göstermektedir.
  5. SSD’ler, HDD’lere göre çok daha uzun ömürlü olmaktadır. Geçmişte kullanılan HDD’ler, maksimum 10 yıl kullanılmaktadır. Ancak, SSD’ler 230 yıla kadar kullanım ömrüne sahip olmaktadır. Bu sayede, önemli veriler uzun yıllar boyu depolanabilmektedir.

SSD Nedir?

SSD’lerin Dezavantajları Nelerdir?

SSD olarak bilinen katı hal sürücüleri, HDD olarak bilinen sabit disklere göre birçok dezavantaj barındırmaktadır. Bu dezavantajlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. SSD’ler, sabit disklere göre çok daha az kapasiteye sahip olmaktadır. Bu nedenle, veri depolamak için yetersiz kalabilmektedir.
  2. SSD’ler, sabit disklere göre piyasada çok daha yüksek fiyatlarda satılmaktadır. Bu fiyatlar, gigabyte birimi başına hesaplanmaktadır.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap