1. Ana Sayfa
 2. NEDİR
 3. Sosyoloji Nedir? Sosyoloji Tarihçesi Nedir?

Sosyoloji Nedir? Sosyoloji Tarihçesi Nedir?

000774610_1-02123967ed822d92ff8e93543467d51b_360x400

Sosyoloji Nedir?

Sosyoloji nedir? Toplum bilimi anlamı ile bilinen sosyoloji, toplumları, insanları, bunların birbirleri ile ilişkisini inceleyen bilim dalıdır. Hem yerel, hem ulusal hem de küresel meseleleri incelemektedir.

Sosyoloji Tarihçesi Nedir?

Latince Socius ve Yunanca Logos kelimelerinin birleşmesinden sosyoloji ismi oluşmuştur. Socius arkadaş, toplum; Logos bilgi demektir. Sosyoloji biliminin fikir babası Aguste Comte olmaktadır. Comte Fransız bir filozoftur. Comte öncelik olarak sosyal fizik ismi ile anmak istediği bu bilim dalını sonradan sosyoloji olarak anmaya başlamıştır. Sosyal fizik demek istemesinin amacı ise pozitif bir bilim dalı olmasını düşünmesindedir.

Sosyoloji Nedir?

Sosyoloji ile İlişkili Terimler

Sosyoloji kavramının tam olarak anlaşılabilmesi için bazı terimlerinin anlamlarının da bilinmesi gerekmektedir. Bu terimler şu şekilde sıralanmaktadır.

 1. Toplum

Belli bir toprak parçası üzerinde yaşayan, birbiri arasında etkileşimi olan insan topluluğu toplumdur.

 1. Sosyal olay

Toplumda oluşan, başlangıcı ve bitişi belli olan, toplumda yaşayan herkesi ilgilendiren oluşuma sosyal olay denilmektedir.

 1. Sosyal olgu

Sosyal olgunun olaydan farklı olarak başlangıcı ve bitişi belli değildir. Tek tek meydana gelen olayların hepsine sosyal olgu denilmektedir.

 1. Sosyal kurum

Birbirleri arasında etkileşimi olan insanların, toplumun nasıl davranması gerektiğini belirleyen, aralarında birlik olan devlet kurumlarına sosyal kurum denilmektedir.

 1. Sosyal ilişki

Birbiri ile ilişkisi bulunan en az iki kişiden meydana gelen ve belirli sürelerde devam eden sosyal bağlara sosyal ilişki denilmektedir.

 1. Sosyal düzen

Üretim güçleri ve üretim ilişkilerin oluşturdukları uyumlu bütene sosyal düzen denilmektedir.

 1. Sosyal yapı

Sosyal olayların meydana geldiği, toplumun dış görünüşüne sahip olan sosyal varlıklara sosyal yapı denilmektedir.

 1. Sosyal grup

Ortak özelliklere sahip olan iki ya da daha fazla kişilerden meydana gelen bireyler topluluğuna sosyal grup denilmektedir.

 1. Kültür

Bir toplumun bütün unsurlarını oluşturan maddi ve manevi değerlerin tümüne kültür adı verilmektedir. Kültür gelecek kuşaklara aktarılan bir toplum mirasıdır.

 1. Millet

Aynı kara parçası üzerinde birlikte yaşayan, ortak kültüre sahip olan, devleti oluşturan ögelerden olan insan topluluğuna da millet adı verilmektedir.

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap