1. Ana Sayfa
  2. EKONOMİ
  3. Solucan Gübresi Zengin Etti! 120.000 TL Kazanıyor!
Trendlerdeki Yazı

Solucan Gübresi Zengin Etti! 120.000 TL Kazanıyor!

kako-zAx4NG24TfXJua2v
vanhaber.com.tr

Solucan gübresi için günde yarım saat zaman harcayarak yılda 120 bin TL kazanıyor.

 Genç girişimci Habib Akipek, Elazığ’da 2015 senesinde 300 bin solucan satın alıp bu atılıma başladı. Üretime elindeki 300 bin solucanı 4,5 milyona çoğaltıp her gün sadece yarım saatini ayırarak yılda 120 bin TL kazanmayı başardı.

2015 yılında Fırat Üniversitesi Makine Resim Meslek Yüksekokulundan mezun olan 28 yaşındaki Habip Akipek, 5 yıl önce sevdiği bir dostunun  önerisi üzerine 300 bin solucana 30 bin TL sermaye bağlayarak gübre üretmeye başladı.

Solucan Gübresi Zengin Etti!

Hiç bir kurum ve kuruluştan destek almayan tamamen kendi sermayesi ve hırsı ile işini geliştiren genç girişimci. Solucan sayısının sürekli ve hızla artması ile birlikte yılda 30 ton’ ulaşan rakamlarda gübre üreten Habib Akipek, günlük 300-400 tl ortalama olarak da yılda 120 bin TL kazandığını söyledi. Yazın her gün, kışın daha nemli havalarda ise 2-3 günde bir yarım saatini bu iş için ayıran genç girişimci Habib Akipek, solucanları sebze, meyve atıkları ve yumurta kabuğu ile beslediğini iletti.

“SENELİK 120 BİN TL PARA KAZANIYORUM”

Bir arkadaşının önerisi ile bu işe giriştiğini söyleyen Habip Akipek “Bu sektörde 4 yıldır çalışmaktayım. Tek iş olarak bu işle uğraşıyorum. 4 yıl önce 30 bin TL’lik bir yarımla yaklaşık 300 bin solucan alarak başladım. Şuan ki solucan mevcudu 4,5 milyondur. İki kapalı alanda toplamada 6 öbek solucanım var. Bana yıllık 25-30 ton aralığında gübre bırakıyor. Senelik 120 bin TL gibi bir kazanç elde ediyorum. Solucan gübresi büyük baş hayvan gübresi kullanarak elde edilir. Solucanların kendi içerisinde bulunduğu solem sıvısı ile karıştırarak dışkı yolu ile attığı gübreye solucan gübresi denir” dedi.

 

solucan gübresi

 

“GÖRÜNDÜĞÜ KADAR BASİT DEĞİL”

Solucanları meyve, sebze, yumurta kabuğu gibi atıklar ile beslediğini de anımsatan Akipek: “Direk öbeklerin üzerine değil de fermente ederek bu meyve ve sebze artıklarını verirsek daha faydalı olur. Solucan gübresi yaz ve kış aylarında ciddi bir bakım istiyor. Göründüğü gibi bir iş değil bayağı bir zorluğu var. Yaz aylarında günlük gelmemiz lazım ne miktarlarını ayarlamamız lazım. Solucanlara belirli bir mama vermemiz lazım. Kışın ise 3 günde bir solucanları beslememiz ve sulamamız lazım. Taban gübresini çiftçilerimize veriyoruz. Ekim, Kasım, Aralık aylarında verilir. Sezon boyunca bunları biriktirip bu aylarda veriyoruz” ifadelerini kullandı. 

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Yorum Yap

Yorum Yap