1. Ana Sayfa
  2. NEDİR
  3. Siyanür Nedir? Siyanür Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Siyanür Nedir? Siyanür Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

3036303-59407511-780x470
vanhaber.com.tr

İçindekiler

Siyanür Nedir?

Siyanür nedir? Hidrosiyanik asit ve bu asitten türeyebilen metal tuzlarının genel ismidir. Çoğu yüksek şiddet zehirlidir. En etkili olanları, sodyum siyanür ve potasyum siyanürdür. Endüstride ısıl işlem görmüş kuru karbonlar üstünden, amonyak (NH3) ve CO gazlarının karışımı olarak ortaya çıkarlar. HCN (Hidrosiyanik asit), acı badem kokusunda çok uçucu bir sıvıdır. 28 santigrat derecede kaynamaktadır. Sudaki çözeltisi çok zayıf kalan bir asittir.

Siyanür ve bileşikleri kimyasal şekilde üretilebildiği gibi aynı zamanda bazı bitkiler ve hayvanlarla da üretilebilmektedir. Siyanürü doğal yollarla üretebilen birçok bitki, bakteri ve böcek bulunmaktadır. Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri doğal yollarla üretmektedir.

Siyanür Nedir?

Siyanür Zehirlenmesi Belirtileri

En zayıf düzeydeki siyanür zehirlenmesinin tesirleri, kuvvetsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı ve kusma şeklinde sıralanmaktadır. Orta dereceli zehirlenmelerdeyse taşikardi gelişim göstermektedir. Siyanür fazlasıyla hızlı şekilde etki eden bir zehirdir. Belirtiler ve ölüm sıklıkla hızlı bir şekilde gerçekleşir. Siyanür zehirlenmesinin belirtileri, zehrin tipine göre değişiklik göstermektedir. Siyanürler arasında en hızlı etki edeni hidrojen siyanür buharlarıdır. Bu tür saniyeler içinde belirti göstermektedir. Dakikalar içinde ölümle sonuçlandırır.

Siyanür Nasıl Zehirler?

Siyanür kanda bulunan methemoglobin’e irreversible bir şekilde bağlanarak etkinlik gösterir. Bu özelliği kanın dokulara oksijen perfüzyonunu sağlayamaması sonucu hipoksiye ve sonuçta hipoksik şok ve ölüme neden olur. Oksijen mevcuttur fakat kanda taşınamaz.

Sosyal Medya Hesaplarımız

Facebook     Instagram     Twitter     Pinterest     Youtube

Diğer makaleleri okumak için lütfen buraya tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap